reklama

Jahody a borůvky: Oblíbené lesní plody mají své nebezpečné dvojníky

Sběr lesních jahod a borůvek je oblíbená letní kratochvíle, na které se nezdá nic nebezpečného. Především menší děti však mohou omylem utrhnout i jiné plody, jahodám a borůvkám velmi podobné, avšak více či méně nebezpečné.

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Jahodník obecný známe všichni pod pojmem lesní jahoda. Je to vytrvalá rostlina, která roste v lesích, hájích ale i na loukách a lesních pasekách. Má ráda slunná místa, kde vykvétá od května po celé léto a průběžně dozrávají i nepravé plody, tedy souplodí, jahody.

Jahodník obecný (Fragaria vesca)
Jahodník obecný (Fragaria vesca) (Zdroj: istockphoto.com)

Jahodka indická (Duchesnea indica)

Listem i plodem se velmi podobá jahodníku obecnému, ale jedná se o ozdobnou, půdopokryvnou rostlinu. Plody jahodky však postrádají vůni i chuť, typické pro jahody. Plody jahodky se označují jako téměř nejedovaté, ale dávka nad 20 plodů nebezpečná být může, umí vyvolat žaludeční potíže. Rozdíl mezi jahodou a jahodkou poznáte už v květu. Jahoda vykvétá typickými bílými květy a jahodka květy žlutými. Jahodka, jako okrasná rostlina, bývá pěstována v zahradách, ale na mnoha místech již zplaněla a dále se šíří jako invazivní druh.

Jahodka indická (Duchesnea indica)
Jahodka indická (Duchesnea indica) (Zdroj: istockphoto.com)

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.)

Pro naše lesy typické porosty borůvčí, vytváří brusnice borůvka. Vyrůstá jako podrost ve smrkových i borových lesích, ale i v lesích listnatých. Vykvétá od dubna a od června se pak objevují oblíbené borůvky.

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.)
Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.) (Zdroj: istockphoto.com)

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia)

Mohlo by se zdát, že vraní oko je na první pohled od borůvky snadno rozeznatelné. Jedná se o vytrvalou bylinu se širokými listy, uspořádanými v jediném čtyřčetném přeslenu. Ovšem jejich jedovaté plody, černé bobule, se borůvkám natolik podobají, že by si je menší děti mohly snadno splést. Naštěstí mají bobule odpornou chuť a celá rostlina nepříjemně zapáchá, takže otravy jsou velmi vzácné. Vraní oko roste ve vlhčích listnatých a smíšených lesích.

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia)
Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia) (Zdroj: istockphoto.com)

Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)

Stálezelený keř, který je často pěstován jako okrasná dřevina v zahradách, ale velmi často zplaňuje do lesů, kam je zavlečen trusem ptáků. Vykvétá na jaře žlutým květenstvím a tmavomodré, stejně jako borůvky ojíněné plody na první pohled opravdu jako borůvky vypadají. Nejsou však naštěstí příliš toxické, jako nebezpečná se uvádí dávka nad 20 plodů.

Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)
Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) (Zdroj: istockphoto.com)

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Keře či stromy, vytvářející podrost v jehličnatých lesích. Plody jalovce se nazývají jalovčinky a borůvkám jsou velmi podobné. Mají však svíravou chuť. Při požití většího množství se může dostavit bolest v ledvinách, zrychlená srdeční frekvence, zvýšený tlak i křeče. Sušené se využívají jako koření.

Jalovec obecný (Juniperus communis)
Jalovec obecný (Juniperus communis) (Zdroj: istockphoto.com)

Publikováno: 15. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce