reklama

Předpověď počasí na třetí červnový víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 16. a 17. 6. a co dělat na zahradě? Po mírném ochlazení, bouřkách a krupobití se hlásí opět letní počasí. Na konci týdne by se mělo vyjasnit s příjemnými denními teplotami okolo 25 °C, i když neděle může být někde uplakaná a na Moravě nelze vyloučit vpád tropického vzduchu. Na zahradě věnujte pozornost zrající úrodě, hlavně jahodám, třešním a hrášku, vrhněte se na trvalky a zkuste zasít stále modernější zeleninu – hlávkovou čili salátovou čekanku, je její čas.

Předpověď počasí na třetí červnový víkend 16. a 17. června

  • V sobotu by mělo být skoro jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno s ojedinělými přeháňkami nebo bouřkami. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C, nejvyšší denní 24 až 28 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s. Slunce vychází v 04:51 a zapadá v 21:12. Bio 1, mírná zátěž.

  • Nedělní dopoledne má být jasné až polojasné, odpoledne se mohou objevit přeháňky a bouřky. Ojediněle velmi silné. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní 24 až 29 °C. Slabý východní vítr 1 až 4 m/s se postupně změní na severozápadní. Slunce vychází v 04:51 a zapadá v 21:12. Bio 1, mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Velká část pranostik, které se vztahují k třetímu červnovému víkendu, napovídá, že by mělo být deštivo (Den svatého Víta mnoho deště skýtá), což škodí úrodě, zejména obilí (Déšť na svatého Víta – špatná budou žita nebo Červen mokrý a studený – bývají žně vždy zkažený).

Lunární kalendář a zahrada

Posekáte-li v třetí červnový víkend trávník, pak si do dalších dní ušetříte se sečením práci, tráva totiž poroste pomaleji než jindy. Pokud se chystáte přesazovat a množit dělením trsů trvalky, které kvetly na jaře,  tak se do toho dejte, zejména sobota je na tyhle práce naprosto ideální.

Předpověď počasí a zahrada: péče o jahody

Dobrá chuť plodů jahod není jen odrůdovou záležitostí. Velký vliv má také zálivka, kdy pokud více zaléváte, plody přerůstají a jejich chuť je mdlá. Pokud dostatečně neprší, stačí jahodám zálivka jednou týdně po ránu v dávce 20 litrů na m2. Večer mají být již jahody suché, aby se nemohla porostem šířit plíseň šedá a také, aby vlhký porost nelákal plže. Zralé jahody sklízejte pokud možno denně v ranních hodinách. Šlahouny – odnože jednouplodících jahod odstřihávejte současně se sklizní, u stáleplodících jahod je na rostlině nechte. Pokud jahody hned nesníte, můžete z nich udělat spoustu dobrot nebo je zavařit či zamrazit na později. Užijte si sezonu jahod naplno! 

Předpověď počasí a zahrada: pečujte o dozrávající jahody
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: pečujte o dozrávající jahody

Předpověď počasí a zahrada: čas na výsev čekanky salátové

V posledních letech stoupá zájem o pěstování hlávkové čili salátové čekanky, která tvoří zelené růžice. Tahle stále modernější zelenina má mírně nahořklou chuť a zpracovává se podobně jako salát. Vysévá se od poloviny června do začátku července. Na lehkých půdách můžete vysévat na rovný záhon, na těžších půdách jsou vhodnější výsevy na hrůbek jako mrkev a petržel. Při pěstování čekanky je velice důležitá dostatečná zálivka během celého období vegetace; optimální denní teplota pro její pěstování je okolo 25 °C.

Předpověď počasí a zahrada: čas na výsev čekanky salátové - hlávkové
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: čas na výsev čekanky salátové - hlávkové

Předpověď počasí a zahrada: aby trvalky dlouho kvetly

U mnohých trvalek kvetoucích v létě (např. třapatky, krásnoočka, plamenky) můžete právě teď dobu jejich květu prodloužit tak, že část stonků sestřihnete před tvorbou poupat asi o 10 cm – ta vykvétají zhruba o 3 týdny později. Pokud odkvétající stvoly trvalek zkrátíte včas o třetinu, dá se počítat ještě s jedním kvetením. Na kvalitu těchto pozdních květů má výrazný vliv i správná zálivka a kvalitní přihnojení. U vyšších druhů trvalek nezapomeňte včas na podepření nebo volné svázání květních stvolů proti poléhání asi v jedné třetině až polovině výšky tak, aby úvazek nepůsobil příliš násilně. Zahrada pak bude upravenější a na podzim ji snáze připravíte na zimu (do upravených trsů trvalek nezapadá na podzim tolik listí a není snadným útočištěm plžů jako u volných trsů). Naopak v zahradách přírodního typu je hezké nechat i vysoké trvalky volně rozklesnout až na zem.

Předpověď počasí a zahrada: co dělat, aby trvalky dlouho kvetly
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: co dělat, aby trvalky dlouho kvetly

 

Publikováno: 20. 6. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová