reklama

Levandule, šalvěj, kakost, kontryhel a klematis: 5 květinových společnic pro královny růže

Růže jsou sice královnami květin, ale i tak, nebo možná právě proto jim na záhonech sluší důstojný doprovod. Společnost vhodných trvalek, například levandule, šalvěje, kakostu, kontryhelu či klematisu, jenom podtrhne dokonalou krásu růží.

i (Zdroj: pixabay.com)
Krása růží vynikne ve společnosti ostatních květin

I královny růže potřebují vhodný doprovod

Růže sice vynikají krásou nad všemi ostatními květinami, ale nejsou to žádné samotářky. Vhodně vybrané trvalky jako doprovodné květiny, které například dokonale zakryjí nevzhledný povrch půdy, jim budou slušet. Tyto trvalky se dají samozřejmě pěstovat i samostatně, ale proč nevytvořit báječně kombinovaný romantický záhon. Dobře zvolené trvalky však nemají pouze estetickou hodnotu, ale také chrání půdu okolo růží před zbytečným vysycháním. Na druhou stranu je nutné zvolit rostliny, které nebudou růžím konkurovat, například utlačováním kořenového systému.

Stromkové růže a levandule
i (Zdroj: pixabay.com)
Stromkové růže a levandule

Levandule (Lavandula)

Jedná se o silně aromatickou léčivou bylinu, původně ze západního Středozemí, která se díky kulturnímu pěstování rozšířila po všech zemích jižní Evropy, ale vlastně po zahradách Evropy celé. Levandule upřednostňuje hlinitopísčité půdy a nemá ráda přemokření. Vykvétá v červnu.

Růže a levandule
i (Zdroj: istockphoto.com)
Růže a levandule

Šalvěj (Salvia)

Vytrvalá, silně aromatická léčivka. Pochází ze Středomoří a Malé Asie. Vykvétá v květnu až červnu, vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Na zimu vyžaduje šalvěj raději zakrýt, není plně mrazuvzdorná. Na zahradách se pěstuje v mnoha kultivarech.

Růže, šalvěj a kontryhel
i (Zdroj: istockphoto.com)
Růže, šalvěj a kontryhel

Klematis, plamének (Clematis)

Rod clematis má asi 230 planě rostoucích druhů a nepřeberné množství zahradních kultivarů. Klematis má rád světlé stanoviště, ne však přímé slunce, spíše polostín. Je vhodné vysadit ho například k popínavé růži. Upřednostňuje propustnou, spíše hlinitou půdu.

Růže a klematis
i (Zdroj: istockphoto.com)
Růže a klematis

Kakost (Geranium)

Velmi široký rod bylin, s různými nároky na slunce i půdu. Společnice pro růže si mezi nimi vyberete snadno. Například zahradní kultivary kakostu krvavého, které mají rády slunce i polostín, se budou svými plazivými oddenky mezi růžemi dokonale vyjímat.

Nenáročné kakosty rozzáří zahradu i balkon
i (Zdroj: pixabay.com)
Nenáročné kakosty rozzáří zahradu i balkon

Kontryhel (Alchemilla)

Vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, velmi nenáročná. Dobře snáší slunce i polostín a ocení mírně vlhčí půdu. Žlutavé květenství kontryhelu zdobí rostlinu po celé léto a jako doplněk k růžím se výborně hodí.

Kontryhel je rod rostlin z čeledi růžovité
i (Zdroj: pixabay.com)
Kontryhel je rod rostlin z čeledi růžovité

Zdroj informací: kvetoucizahrada.cz, rostlinky.cz

Publikováno: 21. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce