reklama

Krtek v zahradě aneb Jak vyhnat nezvaného hosta

Krtci jsou ve své podstatě velice roztomilá a navíc užitečná zvířátka, která hubí ponravy, larvy, hmyz a další škůdce. Při budování systému svých podzemních chodeb ovšem bohužel vůbec neberou ohled na trávníky a záhonky, a tak bez ohledu na jiná svá pozitiva nejsou mezi zahrádkáři zrovna vítanými návštěvníky. Od zahradnice Šárky Zelenkové se dozvíme několik typů na to, jak krtky z našeho sousedství co nejšetrněji vyhnat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Krtek v zahradě i pomáhá

Když si naši zahradu oblíbí krtek, znamená to vlastně, že je naše půda velmi bohatá na půdní živočichy, je zdravá a kyprá. Krtek je masožravec, který váží zhruba 80 g, a s ohledem na množství namáhavé práce, kterou každý den v podzemí vykoná, dokáže to samé spotřebovat během jediného dne, čímž významně napomáhá od škůdců, kteří mohou naší zahradě a úrodě škodit. Dokonce i krtince jsou pro nás přínosem, protože tuto půdu můžeme využít na obohacení záhonků či na vysázení nějakých letniček do malých truhlíků.

Problémy s krtkem v zahradě

Většinou jsou však zahrádkáři z přítomnosti krtka na své zahradě upřímně nešťastní – a není divu, vždyť samička může mít ročně 3 až 7 mláďat, takže se populace krtků na naší zahradě může velice rychle rozrůst. A vezmeme-li v úvahu, že krtek dokáže denně vytvořit až dvacet krtinců, máme trávník samý krtinec, než bys řekl švec. V okrasné zahradě, kde už máme vzrostlé rostliny s velkými a pevnými kořeny, krtek vadit nebude, ale ve výsadbách, zeleninových záhoncích nebo výsevech krtek chodbičkami, které buduje, oddělí rostlinky, resp. kořínky, od půdy, takže ty pak nemůžou čerpat vláhu ani živiny a nakonec zahynou. Největší problém ale krtci způsobují v našich trávnících. Důmyslným systémem chodbiček, které buduje, dokáže poddolovat trávník natolik, že se mohou objevit i sesuvy půdy.

Krtek je hmyzožravec
i (Zdroj: istockphoto.com)
Krtek je hmyzožravec

Jak vyhnat nezvaného hosta

Rozhrabání krtinců hráběmi je víceméně estetická záležitost a pomůže jen na chvíli. Zamezíme tím pouze přísunu vzduchu a krtka to donutí, aby o to intenzivněji obnovoval cestičky a chodbičky a bude tvořit o to více krtinců. Většinou se doporučuje zkusit vysadit v zahradě cibulky řebčíku královského, který prý svým silným a výrazným aroma krtky odpuzuje, nebo můžeme do chodbiček vložit psí chlupy či lidské vlasy. Jakmile z nich krtek ucítí predátora, nebude se chtít v těchto místech zdržovat. Také různé rušivé zvuky jako například dlouhodobě pracující bagr na pozemku může pomoct se krtka zbavit. Krtek v zahradě se totiž řídí nejen čichem, ale i sluchem, a tak mu jakékoli vibrace a hlučné prostředí nesvědčí.

Krtky může ze zahrady vystrnadit hluk
i (Zdroj: istockphoto.com)
Krtky může ze zahrady vystrnadit hluk

Jakmile si ale oblíbí jedno místo, kde má dostatek potravy, má tendenci se vracet. Na pomoc si můžeme vzít také různé solární plašiče či plastové větrníky zapíchnuté do země, neboť i ony svými vibracemi narušují jejich klid. Dále jsou v nabídce různé biocidní výrobky, pomocí kterých můžeme krtky vyhnat. Tyto látky jsou mu nepříjemné, jsou třeba příliš hořké nebo ho štípou. Důležité je aplikovat takové přípravky na provlhčenou půdu, aby se látka do půdy dobře vstřebala a dostala se do těch míst, kde má krtek své cestičky. Po aplikaci je dobré buď 15 minut zalévat, nebo si naplánovat použití na dobu těsně před deštěm. Tyto výrobky nezanechávají žádná rezidua v půdě a nejsou pro rostliny škodlivé, a proto se jich nemusíme bát. Chce to trochu trpělivosti a také bychom si měli dát pozor, abychom krtkovi neublížili, protože je to náš chráněný živočich.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 13. 6. 2018, Autor: Veronika Nováková, Profil autora: Veronika Nováková