reklama

Růže z květináče: Jak sázet růže v kontejnerech

Sázet růže je nejlepší na jaře a na podzim. Platí to ještě? Vzhledem k tomu, že zahradnictví jsou plná nádherně nakvetlých růží v nádobách, tak vlastně ani ne. Ale určitě stále platí, že je třeba vybírat růže kvalitní a v perfektním zdravotním stavu. Víte, jak vám při výběru pomůže zkratka ADR na etiketě?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poradíme, jak sázet kontejnerové růže

Již dávno neplatí, že růže se mohou sázet pouze na jaře nebo na podzim. Během sezóny jsou k dostání vzrostlé růžové keře ve větších kontejnerech. Má to jednu zásadní výhodu – zpravidla jsou takové růže s poupaty a květy, a lze si proto rostlinu dobře prohlédnout a vybrat požadovaný tvar i barvu květu.

Jak vysazovat růže v kontejneru

Pokud sázíte růže koupené v kontejneru, před výsadbou rostlinu řádně zalijte nebo ještě lépe namočte na zhruba 3 minuty do hluboké nádoby s vodou, dokud ze substrátu vycházejí bublinky vzduchu. Jámu vyhlubte asi dvakrát širší a hlubší, než je velikost kořenového balu.

Dostatečně velká jáma
i (Zdroj: istockphoto.com)
Dostatečně velká jáma

Na dno dejte novou zeminu a zkontrolujte, zda je místo štěpování dostatečně hluboko.

Přidejte novou zeminu
i (Zdroj: istockphoto.com)
Přidejte novou zeminu

Při zahrnování substrátu můžete postupně okolí rostliny prolévat vodou a na závěr vytvořte kolem rostliny menší hráz, která zabrání unikání vody při zalévání. Závlaha je důležitá především v prvních týdnech po vysazení.

Vysaďte růži
i (Zdroj: istockphoto.com)
Vysaďte růži

Co znamená zkratka ADR u růží?

Na etiketě u nově koupené růže byste měli vyčíst nejen to, jak se růže jmenuje a jestli patří mezi keřové, popínavé či třeba polyantky, ale bývá připojena i zkratka ADR. Tato zkratka pochází z německých slov (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) a zjednodušeně řečeno je potvrzením či certifikátem o výborném zdravotním stavu růže, tedy o její vysoké odolnosti vůči houbovým nemocem.

Kupujte jen kvalitní a certifikované růže
i (Zdroj: istockphoto.com)
Kupujte jen kvalitní a certifikované růže

Tuto známku uděluje pracovní skupina, která sleduje testované růže na několika místech a vyhodnocuje jejich zdravotní stav při pěstování bez použití fungicidů. Růže označené zkratkou ADR by tedy neměly být náchylné k onemocnění padlím ani černou skvrnitostí a vyznačují se výborným zdravotním stavem a vysokou vitalitou. Vzhledem k tomu, že i odolnost vůči nemocem se neustále vyvíjí, může se stát, že „titul“ ADR bude růži odebrán, a to v případě, že rostlina odolnost ztratí a houbové choroby se u ní projeví.

Zdroj informací: jahodarnabrozany.cz, ruze.cz

Publikováno: 24. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce