reklama

Letničky v truhlíku: Osazujeme balkon podle světových stran

Balkon či terasa s truhlíky plnými svěže kvetoucích rostlin a za okny pestrobarevná kulisa tvořená záplavou květů – to je jednoduše nádhera! Nemyslíte? V nepřeberném množství letniček, které se nám k tomuto účelu nabízejí, však není vždy jednoduché najít tu správnou kombinaci. Pomoc a inspiraci nám nabízí floristka Aneta Svobodová.

Truhlíky na slunečnou jižní stranu

Letničky si můžeme rozdělit především podle toho, jaké mají nároky a zda jim více vyhovuje slunné, stinné či polostinné stanoviště, neboť každá rostlina má ráda něco jiného.

Truhlík na slunce
i (Zdroj: Prima FTV)
Truhlík na slunce

Například do nádoby, kterou chceme postavit na slunné stanoviště, můžeme zkombinovat velkou milovnici slunce – liboru na kmínku – s krásnoočkem, lobélií, mateřídouškou kvetoucí krásnými růžovými květy a felícií s fialovými květy. Vytvoříme si tak pestrý, různobarevný truhlíček. Libora je mimo jiné zajímavá tím, že jak postupně rozkvétá, mění barvu svých květů, takže můžeme mít škálu od oranžových přes žluté až růžové či bílé barvy. Aby skutečně po celé léto kvetla a rozrůstala se, je důležité její pravidelné zaštipování. Její velkou výhodou je navíc to, že jako jedna z mála snese úpal, což lidé, kteří pěstují letničky na terasách a balkonech jistě ocení.

Oblíbená libora
i (Zdroj: Prima FTV)
Oblíbená libora

Pokud dáváme před barevnou rozmanitostí přednost spíše jednoduchosti, můžeme zvolit truhlík tzv. tón v tónu, kde použijeme jako dominantní základ do zadní části stříbrný drátovec a dopředu na převis zasadíme oblíbenou rostlinu milionbels s doslova milionem květů, na doplnění pak modrou kopretinu, která krásně kvete celé léto.

Truhlíky do polostínu východní a západní strany

Do polostínu se bude hodit truhlík seskládaný v zadní části ze šalvěje, která se dá navíc využít i v kuchyni, verbeny, bíle kvetoucí diascie a vepředu popence, který opět dělá převisy. Jinou možností do polostínu je použití vysoké nádoby kulovitého tvaru, kterou můžeme osázet fuchsií, balzamínem, begónií, muškátem s okrasným listem a rozmarýnem. Právě rozmarýn, který všichni důvěrně známe jako velice chutnou a aromatickou bylinku, by neměl chybět v žádné domácnosti, neboť je prý symbolem lásky a věrného manželství. V minulosti se z něj dokonce vyráběly nápoje lásky, dnes by možná stačilo hodit jej alespoň pod maso.

Truhlík do polostínu
i (Zdroj: Prima FTV)
Truhlík do polostínu

Truhlíky na stinné severní balkony

Abychom rozsvítili a oživili i stinná místa naší terasy, měli bychom na osázení použít nějakou světlou nádobu. Mnoho lidí to podceňuje a zanedbává, ale už samotná světlá nádoba udělá své. Do ní pak můžeme vysadit různé druhy okrasných begónií, ať už listem, či květem, kufu a do převisu popenec.

Truhlík do stínu
i (Zdroj: Prima FTV)
Truhlík do stínu

Pokud budeme respektovat to, jaká stanoviště mají určité rostliny rády, nemusíme se bát jakékoli kombinace a můžeme si vytvořit nádherné, netradiční truhlíky, které nám budou zdobit parapety oken, balkony či terasy skutečně celé léto.

Publikováno: 11. 6. 2018, Autor: Veronika Nováková , Profil autora: Veronika Nováková