reklama

Letní zahrada: Veselé hledíky nepodléhají módním trendům

Hledíky jsou tradiční veselé letničky, které nepodléhají módním trendům. Kvetou všemi barvami kromě modré od června do prvních mrazíků a dorůstají výšky od 15 až do 95 cm. Hledíky se snadno množí samovýsevem, který z nich dělá mnohaletou, takřka bezpracnou ozdobu letní zahrady – a navíc je milují čmeláci a alergici.

i (Zdroj: iStock)
Hledík je vzpřímená na bázi větvená rychle rostoucí letnička

Z původního planě rostoucího hledíku většího (Antirrhinum majus) je vyšlechtěno mnoho kultivarů. Vysoké se skvěle hodí k řezu, vysazujte v zadních částech okrasných záhonů ve skupinách například s ostrožkami a plamenkami. Dopřejte jim oporu. Středně vysoké hledíky vyniknou na letních záhonech v sousedství kopretin, ostálek, afrikánů, na podzim pak dobře ladí s astrami a jiřinkami. Nízké kultivary se hodí na lemy záhonů a do nádob na balkony a terasy – pro pěstování v nádobách byly vyšlechtěny převislé kultivary. Paleta barev květů je rozmanitá – kromě modré hrají všemi možnými barvami, především odstíny bílé, žluté, oranžové, fialové, růžové a červené. Výjimkou nejsou ani dvou i vícebarevné kultivary.

Na letních záhonech vyniknou v sousedství jiných letniček i trvalek
i (Zdroj: istock.com)
Na letních záhonech vyniknou v sousedství jiných letniček i trvalek

Pěstování hledíků

Pokud jste nestihli vypěstovat si vlastní sazeničky ze semínek (je třeba začít s předpěstováním už na přelomu února a března), nemusíte ani dnes rezignovat na letošní květy. Sazenice se ještě prodávají a i v červnu je můžete umístit na záhon, kde vám pokvetou celé léto. Přestože hledíky dobře odolávají chladu, většinou jejich růst ukončí první podzimní mrazíky. Hledík větší vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu s dostatkem vápníku, bohatou na živiny. Zalévejte jen při dlouhodobějším období sucha a jen málo, přemokření totiž nesnášejí. Rostoucí sazenice hnojte nejlépe rostlinnými výluhy, ideální je na dusík bohatý kopřivový zákvas. Jakmile rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm, zaštípněte ji, aby se větvila a rozrostla se do šířky. Aby hledíky dlouho kvetly, odštipujte zespodu uvadající květy, čímž podpoříte další násadu poupat. Pokud neodstraníte všechna uvadlá květenství, budou se hledíky snadno množit samovýsevem.

Jakmile rostlina dosáhne výšky asi 10 cm, zaštípněte ji, aby se větvila
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Jakmile rostlina dosáhne výšky asi 10 cm, zaštípněte ji, aby se větvila

Hledíky přitahují čmeláky

Trubkovité květy s pyskem svou délkou znesnadňují včelám opylení, zvládají to jen čmeláci, kteří k pylu a nektaru ukrytému hluboko v květech se umí dobře dostat. A protože hledíky pyl ukrývají, obvykle se nesprašují, takže si i vysemeněné rostliny podrží barvu květů rodičů a nemísí se mezi sebou.

Jen čmeláci se umí dostat k pylu a nektaru ukrytému hluboko v květech
i (Zdroj: pixabay.com)
Jen čmeláci se umí dostat k pylu a nektaru ukrytému hluboko v květech

Hledíky jsou ideální pro alergiky

Každý, kdo trpí na pylovou alergii, se kvetoucím zahradám obloukem raději vyhýbá. Hledíky si ale může v klidu vysadit i do truhlíku na okno nebo natrhat do vázy každý. Řezané květy vydrží svěží 9–12 dnů.

Řezané květy vydrží ve váze svěží 9–12 dnů
i (Zdroj: istock.com)
Řezané květy vydrží ve váze svěží 9–12 dnů

Zdroj informací: Simona Sedláčková

Publikováno: 16. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce