reklama

Letní zahrada: Veselé hledíky nepodléhají módním trendům

Hledíky jsou tradiční veselé letničky, které nepodléhají módním trendům. Kvetou všemi barvami kromě modré od června do prvních mrazíků a dorůstají výšky od 15 až do 95 cm. Hledíky se snadno množí samovýsevem, který z nich dělá mnohaletou, takřka bezpracnou ozdobu letní zahrady – a navíc je milují čmeláci a alergici.

Z původního planě rostoucího hledíku většího (Antirrhinum majus) je vyšlechtěno mnoho kultivarů. Vysoké se skvěle hodí k řezu, vysazujte v zadních částech okrasných záhonů ve skupinách například s ostrožkami a plamenkami. Dopřejte jim oporu. Středně vysoké hledíky vyniknou na letních záhonech v sousedství kopretin, ostálek, afrikánů, na podzim pak dobře ladí s astrami a jiřinkami. Nízké kultivary se hodí na lemy záhonů a do nádob na balkony a terasy - pro pěstování v nádobách byly vyšlechtěny převislé kultivary. Paleta barev květů je rozmanitá – kromě modré hrají všemi možnými barvami, především odstíny bílé, žluté, oranžové, fialové, růžové a červené. Výjimkou nejsou ani dvou i vícebarevné kultivary.

Hledíky: na letních záhodnech vyniknou v sousedství jiných letniček i trvalek
i (Zdroj: istock.com)
Hledíky: na letních záhodnech vyniknou v sousedství jiných letniček i trvalek

Hledíky: pěstování

Pokud jste nestihli vypěstovat si vlastní sazeničky ze semínek (je třeba začít s předpěstováním už na přelomu února a března), nemusíte ani dnes rezignovat na letošní květy. Sazenice se ještě prodávají a i v červnu je můžete umístit na záhon, kde vám pokvetou celé léto. Přestože hledíky dobře odolávají chladu, většinou jejich růst ukončí první podzimní mrazíky. Hledík větší vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu s dostatkem vápníku, bohatou na živiny. Zalévejte jen při dlouhodobějším období sucha a jen málo, přemokření totiž nesnášejí. Rostoucí sazenice hnojte nejlépe rostlinnými výluhy, ideální je na dusík bohatý kopřivový zákvas. Jakmile rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm, zaštípněte ji, aby se větvila a rozrostla se do šířky. Aby hledíky dlouho kvetly, odštipujte zespodu uvadající květy, čímž podpoříte další násadu poupat. Pokud neodstraníte všechna uvadlá květenství, budou se hledíky snadno množit samovýsevem.

Hledíky: jakmile rostlina dosáhne výšky asi 10 cm, zaštípněte ji, aby se větvila
i (Zdroj: sim.sedl.)
Hledíky: jakmile rostlina dosáhne výšky asi 10 cm, zaštípněte ji, aby se větvila

Hledíky přitahují čmeláky

Trubkovité květy s pyskem svou délkou znesnadňují včelám opylení, zvládají to jen čmeláci, kteří k pylu a nektaru ukrytému hluboko v květech se umí dobře dostat. A protože hledíky pyl ukrývají, obvykle se nesprašují, takže si i vysemeněné rostliny podrží barvu květů rodičů a nemísí se mezi sebou.

Hledíky: jen čmeláci se k pylu a nektaru ukrytému hluboko v květech umí dostat
i (Zdroj: pixabay.com)
Hledíky: jen čmeláci se k pylu a nektaru ukrytému hluboko v květech umí dostat

Hledíky jsou ideální alergiky

Každý, kdo trpí na pylovou alergii, se kvetoucím zahradám obloukem raději vyhýbá. Hledíky si ale může v klidu vysadit i do truhlíku na okno nebo natrhat do vázy každý. Řezané květy vydrží svěží 9-12 dnů.

Hledíky: řezané květy vydrží ve váze svěží 9-12 dnů
i (Zdroj: istock.com)
Hledíky: řezané květy vydrží ve váze svěží 9-12 dnů

Publikováno: 6. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce