reklama

Předpověď počasí na druhý červnový víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 9. a 10. 6. a co dělat na zahradě? Jaro bylo krátké, téměř jsme si ho neužili, zato vysokých teplot v posledních dnech až až. Druhý červnový víkend by měl být být horký a dusný, plný bouřek s vydatnými dešti a kroupami – že by se vyplnila pranostika Medardova kápě čtyřicet dní kape? A jestli z nebe opravdu bude padat vláha a nebude se muset zalévat, žádný zahradník se asi zlobit nebude. O víkendu můžete vysévat semínka listových salátů, červené řepy či okurek, věnovat se odkvetlým jarním cibulovinám anebo doplňujícímu řezu okrasných keřů.

Předpověď počasí na druhý červnový víkend 9. a 10. června

  • Sobota by měla být polojasná až oblačná, odpoledne na většině území přeháňky a bouřky. Nejvyšší denní teploty 26 °C až 31 °C, noční 17 až 13 °C. Foukat bude slabý proměnlivý vítr. Slunce vychází v 04:53 a zapadá v 21:08. Bio 3, vysoká zátěž.

  • V neděli má být podobně jako v sobotu, tedy polojasno, postupně až oblačno s přeháňkami a bouřkami. Noční teploty 18 až 14 °C, denní 28 až  31 °C. Slabý jihovýchodní vítr. Slunce vychází v 04:53 a zapadá v 21:08. Bio 3, vysoká zátěž.

  • Výstraha ČHMÚ: Během soboty a v neděli zejména v odpoledních hodinách se budou místy tvořit silné bouřky, ojediněle s přívalovými srážkami dokonce kolem 40 mm a kroupami!

Lidové pranostiky a zahrada

Ta nejznámější a nejdůležitější lidová pranostika, která se vztahuje k tomuhle víkendu, se týká proslulého Medarda. Vždyť kdo by neznal: Medardova kápě čtyřicet dní kape nebo Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.Tak se uvidí, zda se generacemi ověřený poznatek tentokrát splní. Meteorologové jsou, co se Medarda týče, s našimi předky kupodivu zajedno, takže se pěstitelé snad mohou těšit na déšťovou vodu.

Lunární kalendář a zahrada

Měsíc narůstá a to znamená, že jde o období, ve kterém v sobě půda ukládá energii. Proto se o víkendu má hnojit a přihnojovat. Je to doba příznivá i pro úpravu kompostu. Doporučuje se ošetřovat nadzemní části rostlin, sbírat léčivé byliny, semena a plody k okamžitému použití, trhat rostliny, které chcete sušit. Naopak se nedoporučuje vysazování a přesazování. Pro tyto práce měsíc ještě musí dorůst, což bude až příští víkend.

Předpověď počasí a zahrada: výsevy zeleniny na záhon

Podle lunárního kalendáře se nesmí vysazovat a přesazovat, ale můžete přímo na záhon vysévat semínka listových salátů, mrkve, červené řepy, černé ředkve, vodnice a keříčkových fazolek. Jestliže byly dřívější venkovní výsevy okurek poškozeny nebo semena špatně klíčila, je možné je ještě teď zopakovat. Rostliny okurek se doporučuje vyvazovat do svislé polohy ke kolíkům, k síti nebo pletivu jako prevenci před plísní okurkovou. Po každém dešti rychle a dobře osychají, a plíseň se tak rychle nešíří. Za suchého počasí je také z tohoto důvodu dobré zavlažovat okurky (a rajčata) zásadně ke kořenům, nikdy ne postřikem. Plody okurek sklízíme včas, protože pokud je necháte přerůst, dochází k omezování násady nových plodů.

Předpověď počasí a zahrada: venkovní výsevy okurek je možné ještě teď zopakovat
i (Zdroj: archiv Semo)
Předpověď počasí a zahrada: venkovní výsevy okurek je možné ještě teď zopakovat

Předpověď počasí a zahrada: co a jak s jarními cibulovinami

Tulipány, narcisy, hyacinty a další jarní cibuloviny jsou už minulostí, letos už mají své za sebou. Teď začíná ta nejvhodnější doba pro jejich vyzvednutí z půdy. Vyčkejte, až cibulovinám úplně zežloutnou listy, předčasný termín je vždy na úkor květu v příštím roce. Tulipány a hyacinty je dobré přesazovat každoročně, maximálně za 3 roky. Narcisy nechávejte na stanovišti více let. Tulipány a hyacinty po vyzvednutí z půdy, osušení a očištění uchovejte v suchu a při teplotách do 20 °C. Skladování při vyšších teplotách má za následek rozpad cibulí tulipánů v příštím pěstitelském roce na více drobnějších cibulek.

Předpověď počasí a zahrada: jarní cibuloviny už letos mají své za sebou
i (Zdroj: ibulb.com)
Předpověď počasí a zahrada: jarní cibuloviny už letos mají své za sebou

Drobné cibulky sněženek, bledulí, ladoněk, puškinií, krokusů, kandíků, ale i větších řebčíků, které mají jen tenké obalové šupiny, je dobré uchovat buď v mírně vlhké rašelině (pilinách) do podzimní výsadby, nebo je vysadit ihned na nové stanoviště. Sněženky, bledule, modřence, ladoňky a krokusy je dobré nechat na stanovišti více let a nechat je tzv. zplanět. Zvláště ty drobnější jsou hezké ve větších rozrůstajících se skupinkách v trávníku, k tomu je ale třeba delší období nerušeného vývoje, kdy jim ani neodstraňujeme odkvetlé květy. V tom případě ale musíte odložit sečení trávníku až do doby, kdy těmto cibulovinám začnou žloutnout listy a zatáhnou se.

Předpověď počasí a zahrada: cibule tulipánů po vyzvednutí z půdy, osušení a očištění uchovejte v suchu
i (Zdroj: ibulb.com)
Předpověď počasí a zahrada: cibule tulipánů po vyzvednutí z půdy, osušení a očištění uchovejte v suchu

Předpověď počasí a zahrada: doplňující řez okrasných keřů

Věnujte pozornost doplňujícímu řezu okrasných keřů – odstraňování planých výhonů (vlků) z podnože – rozeznáme je podle jiné barvy a tvaru listů a ostnů. Pokud ušlechtilý výhon končí listem bez očka a na jeho vrcholu se netvoří květ, zastřihneme ho nad nejspodnějším dobře vyvinutým listem s dobře vyvinutým očkem. Dále vyrůstá-li po jarním řezu z některého zkráceného výhonu jen jeden nadměrně bujný letorost, zkraťte ho včas na 3–4 listy. Z oček jejich paždí pak vyrostou letorosty méně bujné, keř bude košatější a více pokvete.

 

Publikováno: 13. 6. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová