Bylinka s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je proslulá svou schopností zastavovat krvácení. Využívá se zejména na zastavení krve z nosu, významně pomáhá i při gynekologických potížích. Kokoška pastuší tobolka je plevel, který u nás roste všude, takže vám nic nebrání její léčivé schopnosti vyzkoušet na vlastní kůži.
Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je nenáročná a odolná bylinka, kterou ale díky typickým trojhranným semeníkům, které tvarem připomínají srdíčka, jen tak nepřehlédnete. Z přízemní růžice vyrůstá rozvětvená lodyha s drobnými bílými kvítky. Roste na chudých půdách i v chladných horských oblastech, běžně se vyskytuje na polích, u cest, na okrajích luk a na navážkách.
Sběr a sušení
Sbírejte celou kvetoucí nať i s přízemní růžicí listů bez kořene, nejlépe od dubna do července kolem třinácté hodiny odpoledne. Netrhejte rostliny odkvetlé s velkým množstvím semeníků, znečištěné nebo napadené plísní. Protože se kokoška nezapařuje a dobře sesychá, můžete ji sušit přirozeným teplem na sušicích platech v suché, stinné a vzdušné místnosti i ve vrstvě do 10 cm. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Dobře usušená rostlina má světle zelenou barvu, slabě páchne a chutná nahořkle.
Proč a jak pomáhá
Kokoška pastuší tobolka obsahuje mj. cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonové glykosidy a větší množství minerálních látek. Nejvýznamnějším účinkem byliny je schopnost zastavovat krvácení. Kdysi se věřilo, že stačí, když si člověk při krvácení z nosu držel kousek kokošky v pravé nebo levé ruce podle toho, ze které nosní dírky krev tekla… Význam má především v gynekologii, protože zmírňuje příliš silné menstruační krvácení a bolesti. Dalším účinkem kokošky je schopnost oboustranně regulovat krevní tlak, zlepšovat krevní oběh a stimulovat srdeční činnost.
S tímto záměrem by se ale měla užívat výhradně po konzultaci s ošetřujícím lékařem! Nálev z kokošky se využívá při zánětech močového měchýře a k dezinfekci močových cest. Sušenou drogu můžete v mírných dávkách přidávat do směsí pro čištění krve a detoxikaci organismu. Při hemoroidech doprovázených nepříjemným krvácením se osvědčily sedací koupele v teplém nálevu nebo obklady. Odvar z kokošky pastuší tobolky můžete aplikovat jako ústní vodu při krvácení dásní nebo jako kloktadlo při bolesti v krku a kašli. Denní dávka by neměla překročit 1 šálek! Těhotné ženy by ji neměly v žádném případě užívat.
3 léčivé recepty
Kokoškový nálev proti silné menstruaci
Tři lžičky usušené a nařezané natě přelijte 200 ml vroucí vody. Nechte asi 10 minut vyluhovat. Sceďte. Nálev se pije chladný, maximálně 1 šálek denně 8 až 10 dní před začátkem menstruace, ta je pak výrazně slabší.
Kokoškové víno proti bolestivé menstruaci
Do lahve suchého bílého vína vložte asi 125 g nasekané čerstvé natě kokošky bez semeníků. Na tmavém a teplém místě nechte nejméně týden vyluhovat. Pak sceďte a nať ještě dobře vymačkejte do vína. Lze užívat každou hodinu 1 lžíci, ne ale déle než dva dny!
Kokošková tinktura proti krvácení z nosu
Čerstvou bylinku nakrájejte nadrobno a naplňte jí sklenici nebo láhev, zalijte čirým vysokoprocentním alkoholem až po okraj sklenice nebo hrdlo láhve a nechte nejméně dva týdny v teple macerovat. Podobně se připravuje tinktura ze sušené kokošky – 1 vrchovatou lžíci byliny zalijte 500 ml alkoholu. Nakonec směs sceďte. Užívá se 10 kapek ve sklence vody. Při krvácení z nosu si dejte do nosu tamponek namočený v ředěné tinktuře.
Kokoška pastuší tobolka v kuchyni
Svěží, čerstvě utržená kvetoucí nať má mírně palčivou příchuť, chutná po ředkvičkách. Hodí se do jarních salátů z planých bylin, skvělá je kombinace s polníčkem, sedmikráskou nebo pampeliškou. Ladí s česnekovým nebo pepřovým dresinkem.
Zdroj informací: rostliny-prozdravi.cz
Publikováno: 5. 6. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce