reklama

Předpověď počasí na první červnový víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 2. a 3. 6. a co dělat na zahradě? Tento víkend by měl být oblačný s přeháňkami a bouřkami, ale stále ve znamení letních teplot. V zahradě kvetou růže, trvalky i cibuloviny a do květu jdou i první letničky. Mnohde už jsou zralé nebo začínají dozrávat jahody a třešně. První červnový víkend můžeme věnovat péči o růže a rostliny v nádobách nebo vysévaní salátů na záhon.

Předpověď počasí na první červnový víkend 2. a 3. června

  • V sobotu můžeme čekat většinou oblačno, na většině území přeháňky a bouřky. Noční teploty 16 až 14 °C. Denní teploty 24 až 28 °C. Vát bude mírný severovýchodní vítr. Slunce vychází v 04:58 a zapadá v 21:00. Bio 2, střední zátěž.

  • V neděli by mělo být polojasno až oblačno s místními přeháňkami nebo bouřkami, na západě Čech skoro jasno. Noční teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 23 až 28 °C. Slabý severozápadní vítr. Slunce vychází v 04:58 a zapadá v 21:00. Bio 2, střední zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

K neděli 3. června se vzahuje pranostika „Jaké počasí o svatém Erazimu, takové bude i  příští zimu.“ Tak si poznamenejme, jaké bylo počasí, abychom  se mohli přesvědčit, jestli se naši předci nemýlili. Jedna z lidových sedláckých moudrostí praví, že  „netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začnem kositi",  tak se snad potřebné vláhy brzy dočkáme.

Lunární kalendář a zahrada

Podle lunárního kalendáře je nadcházející víkend vhodný na vyjmutí cibulovin ze země, výsadbu okrasných keřů, ošetřování jahodníku a výsadbu trvalek. Můžeme také odplevelovat záhony a ještě vysazovat rajčata a papriky. Je příznivá doba na sběr, skladování a zavařování dozrávajícího ovoce. Ale až do budoucího víkendu se máme vyvarovat výsevu letniček, řezu a roubování stromů, sázení a přesazování pokojových rostlin.

Předpověď počasí a zahrada: věnujte se růžím
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: věnujte se růžím

Předpověď počasí a zahrada: péče o růže

O červnu se říká, že je měsícem růží. Nádherné růže právě teď vyžadují péči – nesmí jim chybět vláha. Při suchém počasí je nutná důkladná dodatečná závlaha jednou týdně s nakypřením půdy – pokud možno v dopoledních hodinách, aby listy do večera oschly. Mladé růže mají vyšší potřebu vody než keře starší, dobře zakořenělé. U růží je nutné zajistit správnou výživu (speciální hnojiva pro růže) a ochranu proti padlí, rzi, napadení mšicemi a pilatkami. Pokud si budeme chtít pořídit novou růži, dejte přednost růžím osvědčeným, které prošly zkouškami kvality a odolnosti a nesou označení ADR.

Předpověď počasí a zahrada: vysejte kadeřávek pro zimní sklizeň
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: vysejte kadeřávek pro zimní sklizeň

Předpověď počasí a zahrada: vysejeme saláty

První červnový víkend je ideální čas na výsev kadeřávku pro zimní sklizeň přímo na dobře připravený záhon s jemnou drobtovitou strukturou. Zasít můžeme také hlávkový a ledový salát. Dbáme především na správné střídání plodin a volbu vhodné odrůdy určenou k výsevu v tomto období. V intervalu 2 až 3 týdnů vyséváme malé dávky osiva hlávkového salátu – v příliš teplé půdě špatně klíčí a vzchází; při výsevu by neměly teploty přesahovat 24 °C. Doporučujeme osivo salátu uložit před výsevem do chladničky. Mezitím záhon zryjeme, aby se na povrch dostala chladnější zemina. Po výsevu zalijeme studenou vodou. Při výsevu salátu ledového na začátku června preferujeme osivo obalované nebo ve výsevných páscích.

Předpověď počasí a zahrada: zalévejte odstátou vodou
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: zalévejte odstátou vodou

Předpověď počasí a zahrada: děšťovka na zeleninu

Pro všechny teplomilné zeleniny (rajčata, okurky, cukety, papriky, melouny) je dobré mít na zálivku odstátou vodu, zvláště vhodná je dešťová voda. Ideálním řešením je mít na zahradě pod okapem větší nádobu – sud, speciálně pro tyto účely vyhrazený. Zálivka dešťovkou by měla být pravidelná, aby půda byla vlhká, nikoli mokrá. Hnojíme jednou za dva týdny a to spíše menšími dávkami hnojiv. Pamatujte, že čím teplejší je léto a čím větší plodovou násadu rostliny mají, tím větší péči tato teplomilná zelenina vyžaduje.

Předpověď počasí a zahrada: odstraňujte odkvetlé květy
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: odstraňujte odkvetlé květy

Předpověď počasí a zahrada: rostliny v nádobách

Truhlíkové a nádobové rostliny teď poprvé přihnojíme. Většinou už spotřebovaly živiny ze substrátu, do kterého byly letos na jaře zasazeny či přesazeny. Nejlepší jsou hnojiva podporující kvetení v dávkách asi 0,2% roztoku jednou týdně. Květinám v truhlících pravidelně odstraňujeme odkvetlá květenství. Nejenže se tím vylepší jejich vzhled (pelargonie), ale u mnoha rostlin se tak podpoří další bohaté nakvétání (petúnie, fuchsie). Balkonové rostliny v květináčích přibližně po 14 dnech pootočíme, aby se nedeformoval jejich růst a měly stejný světelný požitek ze všech stran.

Publikováno: 7. 6. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová