reklama

Přírodní zahrada: Dopřejte svým rostlinám domácí výživu a ochranu z bylin

Dopřejte svým rostlinám na zahradě domácí výživu a ochranu z běžných bylin, které rostou na každé louce. Rostlinná hnojiva mají mnoho předností, dokážou i nahradit kupované ekologické přípravky, ale nejdůležitější je, že nezatěžují životní prostředí a nesplachují se do spodních vrstev půdy. Nezkusíte rostlinám udělat třeba kostivalovou jíchu?

přírodní zahradě se uplatňují především rostlinné zákvasy, odvary a maceráty. Tyhle hnojivé, léčivé a ochranné přípravky mají velké přednosti, ale i malé mínus – na jejich přípravu potřebujete čas a při kvašení vzniká zápach, který mnohým nemusí být právě příjemný. Výchozí surovinou jsou běžné byliny, které si v přírodě snadno nasbíráte. Výběrem vhodných rostlin můžete ovlivnit i složení hnojiva - některé posilují růst, jiné podporují imunitu před chorobami, další umí bojovat se škůdci.  

Přírodní zahrada: recepty na domácí hnojiva z bylin

Nejčastěji se používá zákvas neboli jícha. Na 10 litrů vody potřebujete 1 kg čerstvých nebo asi 200 g sušených bylin. Nasekané kousky dejte do nekovové (plastová, dřevěná, kameninová) a zalijte vodou, ideálně dešťovou. Nechte několik dnů kvasit - kvašení poznáte podle uvolňovaných bublinek a zápachu. Proces kvašení urychlíte promícháváním. Za teplého počasí se dá jícha použít zhruba za 2 týdny, za chladnějšího asi za měsíc. Kvašení je dokončeno ve chvíli, kdy se bublinky už neuvolňují, tekutina je tmavá a zapáchá. Jícha je hodně koncentrovaná, proto se musí ředit. Optimální poměr pro hnojení jednou měsíčně je 1 díl zákvasu a 10 dílů vody. Rostlinám prospěje i pravidelné týdenní přihnojování v poměru 1 : 40-50. Hnojení se nedoporučuje za teplého a slunečného počasí, ani těsně před deštěm. Ideální je to za deště nebo po dešti.  Za suchého počasí aplikujte domácí přírodní přípravky brzy ráno nebo před setměním a ještě přidejte dostatek vody. 

Přírodní zahrada: optimální poměr pro hnojení jednou měsíčně je 1 díl zákvasu a 10 dílů vody
Přírodní zahrada: optimální poměr pro hnojení jednou měsíčně je 1 díl zákvasu a 10 dílů vody (Zdroj: istock.com)

Odvar se na rozdíl od jíchy nenechává kvasit. Byliny (zhruba 250 g) zalijte vroucí vodou (asi 1 l) a zakryjte pokličkou. Nechte 20 – 90 minut vyluhovat, pak odceďte a nechte vychladnout. Používá se zředěný, většinou v poměru 1 : 4-6. Na macerát vybrané byliny zalijte studenou (lépe pramenitou nebo dešťovou) vodou, zakryjte a nechte stát 12 – 24 hodin, dávejte pozor – nesmí začít kvasit! Následně sceďte. 

Kopřiva posiluje zeleninu i květiny

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) viditelně svědčí zelenině i okrasným rostlinám, obsahuje vysoký podíl dusíku, proto je kopřivová jícha vhodná zejména v období růstu rostlin, které ozdravuje a posiluje. Neředěný macerát jako postřik ničí mšice na růžích i jiných rostlinách.

Přírodní zahrada: kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) svědčí zelenině i okrasným rostlinám
Přírodní zahrada: kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) svědčí zelenině i okrasným rostlinám (Zdroj: pixabay.com)

Heřmánek podporuje růst rostlin

Květy heřmánku pravého (Matricaria chamomilla) chrání pěstované rostliny před houbovými chorobami a plísněmi a podporují jejich zdravý růst. Heřmánkový macerát má protizánětlivé a antibakterální účinky. Aplikujte v poměru 1 : 5 .

Přírodní zahrada: heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) chrání před plísněmi
Přírodní zahrada: heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) chrání před plísněmi (Zdroj: pixabay.com)

Kostival = hnojivo pro rajčata

Listy a květy kostivalu lékařského (Symphytum officinalis)  obsahují kromě dusíku í také draslík, proto je to skvělé tekuté hnojivo zejména pro  rajčata, ale také celer a košťáloviny.  Na rozdíl od jiných hnojiv je možné kostivalovou jíchu v poměru 1 : 20 aplikovat i na listy.

Přírodní zahrada: kostival lékařský (Symphytum officinalis) = hnojivo pro rajčata
Přírodní zahrada: kostival lékařský (Symphytum officinalis) = hnojivo pro rajčata (Zdroj: pixabay.com)

Pampeliška nejvíc prospívá ovoci

Listy i květy pampelišky lékařské (Taraxacum officinale) skvěle prospívají ovoci a plodové zelenině. Nezředěnou jíchou zalévejte zejména ovocné stromy a dřeviny, abyste podpořili kvalitu plodů. Macerát je vhodný na plodovou zeleninu, můžete ho smíchat s kopřivovým v poměru 1 : 1.

Přírodní zahrada: pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) nejvíc prospívá ovoci
Přírodní zahrada: pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) nejvíc prospívá ovoci

Přeslička chrání před padlím

Přeslička rolní (Equisetum arvense) se díky vysokému obsahu křemíku používá hlavně jako postřik, který posiluje rostlinná pletiva. Na ochranu rostlin před padlím, rzí a strupovitostí zkuste aplikovat odvar ředěný vodou v poměru 1 : 5;  při akutním ohrožení tři dny po sobě.

Přírodní zahrada: přeslička rolní (Equisetum arvense) chrání před padlím
Přírodní zahrada: přeslička rolní (Equisetum arvense) chrání před padlím (Zdroj: pixabay.com)

Vratič zatočí i s mandelinkou bramborovou

Celá rostlina i květy vratiče obecného (Tanacetum vulgare) obsahuje pyrethrum, láttku, která používá jako přírodní odpuzovač hmyzu. Odvar zředěný vodou v poměru 1:3 působí proti roztočům na jahodách, vlnovníku rybízovému, ostružinovému, malinovníku šedému, pilatce běloskvrnné, mšicím, padlí, mandelince bramborové a proti rzím.

Přírodní zahrada: vratič obecný (Tanacetum vulgare) zatočí i s mandelinkou
Přírodní zahrada: vratič obecný (Tanacetum vulgare) zatočí i s mandelinkou (Zdroj: pixabay.com)

Publikováno: 22. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce