reklama

Předpověď počasí na poslední květnový víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 26. a 27. 5. a co dělat na zahradě? Tento víkend bude spíše letní a ve znamení neustálých změn, takže se budou hodit plavky a sluneční brýle, ale i deštníky a pláštěnky. Víkendové počasí bude pobytu na zahradě i přát; můžete se pustit do přehazování kompostu, probírky nadměrného množství ovocných plodů nebo oživování mladých stromků, takže vzhůru do práce!

Předpověď počasí na poslední květnový víkend 26. a 27. května

  • V sobotu by mělo být jasno až polojasno, odpoledne místy při zvětšené oblačnosti přeháňky a bouřky. Noční teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 22 až 26 °C. Povane slabý severní až severovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:04 a zapadá v 20:52. Bio 1,  mírná zátěž.
  • V neděli očekáváme jasno až polojasno, během dne se jen ojediněle mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 16 až 11 °C. Denní teploty 24 až 28 °C. Slabý severovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:04 a zapadá v 20:52. Bio 1, mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Je určitě zajímavé sledovat, jak se pranostiky, které vytvořili naši předci pozorováním přírody, dnes plní či neplní: „Má-li Filip hromy v průvodu, značí to brzký déšť a úrodu“  nebo „Na svatého Ducha  (27.5.) nesvlékej kožicha; po svatém Duchu nezbavuj se kožichu.“ Ovšem lidová moudrost, že zahrada chce v květnu vidět svého majitele každý den, ta platí stoprocentně. Tak ji nenechejte dlouho čekat a vzhůru do práce.  

Lunární kalendář a zahrada

Podle lunárního kalendáře je v sobotu ideální čas na vysazování a přesazování květin a kvetoucích bylin, v neděli pak na vysazování i vysévání listové zeleniny, okopávání a péči o ovocné stromy a dřeviny. Zkrátka o tomto víkendu můžete na zahradě dělat všechny důležité práce. A jestli zrovna u vás nezaprší, tak i zalévat.

Předpověď počasí a zahrada: protrhejte nadmíru plodů

Máte nadmíru plodů na ovocných stromech? To není výhra, ale problém. U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a i nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší. Protrháním plodů můžeme tak tuto nepříznivou okolnost ovlivnit. Nejprve protrháváme tvořící se plůdky u jabloní, které mají sklon ke střídavé plodnosti - regulujeme množství plodů na 1 až 3 kusy na jedné plodné větévce podle kondice stromu. U ostatních jabloní a hrušní postačí po přirozeném propadu plůdků odstranit přebytek plodů odstřižením podle vývoje počasí zpravidla na přelomu května/června, nebo i později. Odstraňujeme plody na první pohled ve vývoji opožděné, poškozené, deformované a nemocné. U mladých stromků můžeme větší násadu více zregulovat, aby plodnost nebyla na úkor růstu, a u starších stromů probereme hlavně partie uvnitř koruny - přece jenom tím stromu pomůžeme a dočkáme se i kvalitnějšího ovoce z osluněných částí.

Předpověď počasí a zahrada: protrhejte nadmíru ovocných plodů
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: protrhejte nadmíru ovocných plodů

Předpověď počasí a zahrada: proházejte kompost

Pokud kompostujete větší množství organické hmoty za suchého počasí, je dobré po uložení na kompost počítat se zvlhčením. Při delším období bez deště můžete hromadu kompostu i namulčovat, a tím podpořit rozklad bez dodatečné zálivky. Chcete mít kompost rychle hotový, je dobré ho právě teď přeházet. Dospodu před založením dávejte vyšší vrstvu (10 až 15 cm) nejlépe rašeliny, která je schopna zachytit vše co se deštěm vypláchne. A jestli máte šikovné ruce, můžete si nový kompostér vyrobit. 

Předpověď počasí a zahrada: proházejte kompost
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: proházejte kompost

Předpověď počasí na poslední květnový víkend a zahrada: oživte mladé stromky

Stromky, které jsme vysadili na podzim nebo na jaře a do konce května ještě nevyrašily (u ořešáku čekáme do konce června), lze použít následující postup pro oživení. Stromky vyjmeme opět ze země, kořeny čerstvě seřízneme do živého a zdravého dřeva (je bílé!) a ponoříme na 24 hodin do vody (nejlépe celý). Po té stromek opět vysadíme a kmínek zabalíme do předem namíchané husté kaše z jílu a rašeliny. Kaši naneseme na kmínek v asi 2 cm vysoké vrstvě a navrch obalíme pásky z pytloviny nebo juty, použít se dá i starý obvaz nebo obinadlo. Vlhko se v obalu udrží téměř po dobu jednoho týdne, to můžeme ještě vlhčením podpořit. Podle zkušeností takto ošetřené mladé stromky znovu vyraší. Zajistíme hlavně jejich přivázání ke kůlu pro zbytek vegetace a tím nepoškozování mladých narůstajících kořenů větrem při pohybu korunky nárazovitými větry. Pokud nás na zahradě trápí hryzci a mladé vysazené stromky neraší právě z důvodu okusu kořenů těmito hlodavci, doporučuje se vysazovat stromky do košů zhotovených z hustého pozinkovaného, tzv. králíkářského pletiva. Pletivo by mělo ústit nad povrch půdy a chránit krček stromku asi do výšky 5 cm.       

Předpověď počasí a zahrada:oživení mladých stromků
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada:oživení mladých stromků

 

Publikováno: 31. 5. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová