reklama

Květnatá louka aneb Jak dopřát užitečnému hmyzu bohatou hostinu

Už jste si možná také všimli, že vaše ovocné stromy sice byly na jaře obsypané množstvím květů, ale nalévajících se plodů je na nich žalostně málo. V našich zahradách totiž něco, nebo spíše někdo, stále více chybí. Opylovači. Včelky nebo čmeláci, ale i motýli, kteří by se svou neúnavnou prací postarali o bohatou úrodu.

Úbytek opylovačů v našich zahradách má samozřejmě několik důvodů, ale jedním z nich je i stále menší rozmanitost druhů rostlin. Uvádí se, že když vymře jeden rostlinný druh, následně vymře až deset druhů hmyzu.

Kopretina a jetel nachový v květnaté louce
Kopretina a jetel nachový v květnaté louce (Zdroj: Planta naturalis)

Květnaté louky tady dříve byly úplně běžné a normální, ale dneska už se z přírody a krajiny vytratily a společně s nimi se tak ztratily různé druhy hmyzu včetně motýlů, včel, brouků, což následně narušilo přirozený potravní řetězec i pro další drobné živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá. Pestrost a rozmanitost nahrazují monotónní lány velkých polí, na kterých hospodaří v drtivé většině velké zemědělské subjekty, jejichž primárním cílem je maximalizovat výnos.

Nádherně rozkvetlá louka
Nádherně rozkvetlá louka (Zdroj: Planta naturalis)

Květnatá louka jako varianta anglického trávníku

Možná už vás omrzel dokonale zelený, krátce střižený pažit perfektního trávníku a přemýšlíte o změně. Péče o anglický trávník zabírá spoustu času, kterého máme všichni stále nedostatek. Co kdybychom tedy spojili příjemné s užitečným a část zahrady vyhradili pro květnatou louku. Květnatá louka, to je druhově pestrý trávník s menší intenzitou sečení, který napodobuje přirozenou skladbu bylin. Její bohaté květy nabídnou hmyzu dostatek potravy a ten se nám odvděčí dostatečným opylováním zahrady. A to už stojí za to, ne?

Šalvěj v květnaté louce
Šalvěj v květnaté louce (Zdroj: Planta naturalis)

Jak založit květnatou louku

Květnatou louku bohužel nevytvoříme jenom tím, že přestaneme své trávníky často kosit a necháme je vyrůst. Také dosévání osiva květnaté louky do stávajícího porostu není úplně jednoduché. Můžete se o to pokusit pouze omezeně, například na holých místech, nebo v místech, kde krtek vyhrabal svou krtinu a zanechal rozhrabané místo.

Vlčí bob bývá součástí horských luk
Vlčí bob bývá součástí horských luk (Zdroj: Planta naturalis)

Mnohem úspěšnější však budete, pokud založíte zcela nový trávník, který osejete osivem na květnaté louky, kterých je několik druhů. Nejlepším obdobím pro zakládání květnaté louky je jaro a podzim. Půdu připravte stejně, jako na výsev trávníku, osivo rovnoměrně rozházejte a jemně zapravte hráběmi do půdy. Osivo nevysévejte příliš hustě, rostlinky potřebují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet. Také neočekávejte okamžitý efekt. Louka plně kvete až v druhém roce po výsevu.

Publikováno: 22. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce