reklama

Připravte se na zimní krmení ptactva

Podzim se chýlí ke konci a je před námi nejstudenější část roku. A s ní i nezbytná péče o naše zpěvné sousedy. Krmení venkovního ptactva není náročné. Nezapomeňte jim včas opravit krmítka a nachystat zásobu krmiva na zimu. Ale pozor, dávejte jim jen to, co opravdu mohou konzumovat, žádné zbytky z kuchyně!

i (Zdroj: Depositphotos)
Připravte se na zimní krmení ptactva (Zdroj: Depositphotos)

Krmení ptactva v zimě

Krmení ptactva v zimě patří mezi naše oblíbené činnosti. Děláme to proto, abychom zpěváčkům vypomohli se zimním sháněním potravy, protože čím víc jich zimu přežije, tím více nám pak mohou pomoci v boji se škůdci na našich zahradách. Právě v těchto dnech je ideální čas na prohlídnutí ptačích krmítek a jejich opravu, a také na sehnání vhodného krmiva.

Krmení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Krmení pro ptactvo umístěte tak, aby se na něj nedostali predátoři

Protože ptáci jsou od přírody plaší tvorové, pokusíme se je do naší blízkosti nalákat právě pomocí krmítek, do kterých jim budeme pravidelně doplňovat správnou potravu. Poblíž krmítek ale musí být místo, kam se mohou ptáci ukrýt - strom, křoví nebo třeba živý plot. Krmítka je ideální instalovat právě na stromy. Musíme brát v potaz možnost výskytu predátorů (např. domácí kočky) a krmítka instalujeme tak, aby se do nich žádný z těchto predátorů nemohl dostat. Využít můžeme přírodní krmítka v podobě velkých kusů kůry nebo duté pařezy. Samozřejmě je také pěkné vyrobit krmítka ze dřeva nebo z předmětů, ze kterých ptáci při krmení nesklouznou. Počítáme také se stříškou, aby krmení nenamoklo a neplesnivělo. Krmítko by mělo být dostatečně velké, aby i dominantní druhy ptactva jako třeba brhlíci měli dostatek místa a nevyháněli drobné pěvce. 

Sýkorka
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomeňte, že ptáci nesmí konzumovat pečivo ani zbytky z kuchyně

Vhodná potrava

Nejvíce ptáci ocení semena a plody podobné těm, které nacházejí ve volné přírodě. V zoo obchodech vám prodají již namíchané krmné směsi, vhodné pro drobné a zpěvné ptactvo. Nejraději mají ptáci semena slunečnic.

Semena
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do loje přidáme směs semen

Naopak v žádném případě do krmítek nedáváme zbytky z kuchyně a zejména staré pečivo. Tyto potraviny obsahují sůl a další přísady, které jsou pro ptáky velmi škodlivé a konzumace těchto zbytků může vést až k úhynu malých opeřenců. 

Názory na to, kdy začít s přikrmováním ptactva se různí, mnozí odborníci na tuto problematiku doporučují běžné přikrmování na začátku zimy. Protože ale ve volné přírodě ubývá přirozené potravy, kterou mohou ptáci konzumovat a na polích se pěstují jim nevyhovující plodiny, není od věci přidávat do krmítek něco na přilepšenou celoročně. Na zimu bychom ale nikdy neměli zapomenout na přidání lojových koulí, které si můžete buďto sami připravit doma nebo je koupit v obchodech. 

Šiška
i (Zdroj: Prima DOMA)
Šišku umístíme ke krmítku

Výroba lojové koule

Rozpustíme v kastrůlku hovězí lůj (tuk) nebo 100 % rostlinný tuk a do něho vmícháme semennou směs pro ptactvo nebo podíl slunečnice, obilnin, semen, ořechů nebo rozinek. Směs necháme při pokojové teplotě ztuhnout a následně z ní tvarujeme v ruce velké kuličky. Další z možností je lojovou hmotou oblepit velkou šišku a tu pak umístit ven ke krmítku. Doma uchováváme lojové koule v lednici.

Lojová šiška
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lojovou směs namačkáme na velkou šišku

Pokud koupíme lojové koule v obchodě, vždy je vyndáme ze síťky, protože do jemných ok síťky by se mohli malí ptáčci lehce zamotat. 

Lojové koule
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lojové koule vybalte z plastové síťky

Potom můžeme zpovzdálí pozorovat opeřené návštěvníky v krmítku a hádat, který ptačí druh je v našem okolí zastoupen nejvíce.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová