reklama

Truhlíky, závěsné kapsy i osázené zdi aneb Když se místa nedostává, vybudujeme vertikální zahradu

Chybí vám prostor pro zahrádkaření? Pro skutečné zahradní nadšence to ještě nemusí být nepřekonatelná překážka. Kupodivu i nedostatek půdy na pěstování květin a zeleniny se dá řešit. Chce to jenom trochu dobrých nápadů a můžete sklízet úrodu z balkonu, ze stěny, zádveří i parapetu, a stejně tak se můžete radovat ze záplavy pestrobarevných květin.

Od velkého po malý

Máte doma zásobu květináčů, velkými počínaje a miniaturními konče? Pak si přímo říkají o sestavení do pyramidy. Největší květináč naplňte substrátem, a pak už jenom stavte další květináče a postupně je vyplňujte zeminou. Pro větší stabilitu můžete středem květináčů, odtokovou dírkou, zapíchnout silnější drát.

Od velkého po malý
Od velkého po malý (Zdroj: Pinterest.com)

Šikmá věž

Tady už se bez opěrného silného drátu neobejdete. První květináč by měl být dostatečně velký a stabilní, tedy i těžký, aby udržel rovnováhu nakloněných květináčů ve vyšších patrech.

Šikmá věž
Šikmá věž (Zdroj: Pinterest.com)

Závěsné kapsy

Můžete je zavěsit na zeď balkonu, naplnit vhodným substrátem, většinou pro balkonové květiny a začít sázet. Kapsy se mohou vyrábět z plastu, netkané textilie, a dokonce i ze silné plsti. U dvou posledně jmenovaných musíte počítat s občasným únikem vody.

Závěsné kapsy
Závěsné kapsy (Zdroj: Pinterest.com)

Patrové truhlíky

Něco jako žebřík, který však má místo jednotlivých příček truhlíky. Můžete ho opřít o stěnu na balkoně či u domu. V podobných patrových systémech se výborně pěstují nejen převislé balkonové květiny, ale i například jahody.

Patrové truhlíky
Patrové truhlíky (Zdroj: Pinterest.com)

Oblíbené palety

V posledních letech patří dřevěné palety snad k nejvyhledávanějšímu materiálu na výrobu zahradních dekorací, truhlíků i laviček, nebo dokonce na stavbu celých pergol. To vše už ale zabere trochu více času. Jednoduchou stěnu na pěstování květin, jahod i zeleniny vyrobíte rychle. Použijte výstelku z netkané textilie nebo igelitu a naplňte ji zahradnickým substrátem.

Oblíbené palety
Oblíbené palety (Zdroj: Pinterest.com)

Plastové truhlíky z PET lahví

Pokud se chystáte na celou stěnu z truhlíků, pak si připravte celkem slušnou sumu, na jejich pořízení. Ale jeden chytrý nápad stačí, a finanční náklady se sníží téměř až k nule. Nastřádejte si dostatečné množství plastových lahví, vyřízněte v nich otvory, zavěste na háčky či upevněte na lanka. Vytvořit truhlík z PET lahve není žádná věda!

Plastové truhlíky z PET lahví
Plastové truhlíky z PET lahví (Zdroj: Pinterest.com)

Sloupy z PET lahví

Zajímavou alternativou jsou i sloupy, vzniklé zasunováním jednotlivých PET lahví do sebe. Stačí vždy odříznout horní část lahve, ve spodní části vyvrtat otvory, Na dno lahve vložit drenážní materiál, na něj zahradnický substrát a postupně zasunovat jednu lahev do druhé.

Sloupy z PET lahví
Sloupy z PET lahví (Zdroj: Pinterest.com)

Publikováno: 18. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce