reklama

Známe tajemství úspěšného pěstování rajčat aneb Zásady správného sázení

Tajemství úspěšného pěstování a kvalitní, bohaté úrody rajčat je hlavně ve správném načasování a způsobu výsadby i následné péči. Rajče patří mezi teplomilné rostliny, takže na výsadbu sazenic do volné půdy je čas, když odezní možnost jarních mrazíků, což bývá zhruba kolem 20. května. Zkuste naše zásady správného sázení a v létě si budete užívat sladkou chuť a vůni domácích rajčat.

1. Příprava záhonu pro rajčata

Nejprve je nutné připravit zem pro výsadbu. Rajčata potřebují humózní a živnou půdu, a proto je dobré přidat při výsadbě zahradnický substrát. Vhodné je také zeminu před výsadbou vydezinfikovat dusíkatým vápnem.

Více o výsadbě rajčat se dozvíte v následujícím videu

Zásady sázení rajčat: kořenový bal sazenice namočte do vody
i (Zdroj: istock.com)
Zásady sázení rajčat: kořenový bal sazenice namočte do vody

2. Samotná výsadba sazenic rajčat 

  • kořenový bal sazenice namočte do vody
  • vyhlubte širokou, zhruba 10cm hlubokou brázdu (rygol),
  • do brázdy nasypte tři hrsti kvalitního vyzrálého kompostu, nebo hrst granulovaného kravského hnoje a hrst granulovaných slepičinců
  • na sazenici ponechejte pouze vrchní 1 až 2 patra listů a ostatní lístky až po kořenový bal odstraníme
  • takto upravenou sazenici položte šikmo do připravené brázdy a zahrňte zeminou - nad zemí nechejte pouze špičku sazenice s lístky, které jste neodstranili. Takto zajistíte rostlině bohatý kořenový systém umožňující lepší příjem živin a vody a bohatou úrodue)
  • pokud pěstujete rajčata tyčková, je důležité rostliny vyvazovat a už od výsadby poskytnout sazenici oporu ve formě tyčky nebo bambusu. 
Zápasy sázení rajčat: šikmo položené sazenice a zahrňte zeminou
i (Zdroj: istock.com)
Zápasy sázení rajčat: šikmo položené sazenice a zahrňte zeminou

3. Prevence chorob rajčat

Chcete-li se vyhnout plísním a chorobám je vhodné nenechávat přibližně 30 cm od země žádné listy (kmínek vyholit). Takto při zalévání nebude zemina prskat na listy a plody a zamezí to šíření plísní. Nikdy nezalévejte rajčata na listy, ale zásadně jen ke kořenům.

Přečtěte si i náš další článek na téma méně známých chorob rajčat. Poradíme, jak chorobám předcházet i jak s nimi bojovat.

4. Výsadba rajčat do nádob

Při výsadbě do nádoby nebo pytle platí stejná pravidla, pouze sazenici rajčete do jamky šikmo nepokládejte, ale vyhlouběte hlubokou jamku a sazenici zapusťte co možná nejhlouběji - tak, aby vykukovala jenom špička.

Zásady sázení rajčat: rajčata tyčková, je důležité vyvazovat
i (Zdroj: istock.com)
Zásady sázení rajčat: rajčata tyčková, je důležité vyvazovat

Prima tip: jak a čím hnojit rajčata

Již při vysazování na záhon je dobré myslet na základní hnojení rostlin, které bude přispívat k jejich rychlejšímu a zdravějšímu růstu. Nicméně hnojení při vysazování má jedno specifikum. Kvůli tomu, že dáváme hnojivo do jámy přímo ke kořenům, lze použít pouze hnojiva organická (přírodní), která nepopálí kořeny rostlin. Přírodní hnojiva navíc nezasolují půdu chemickými látkami, tak jak tomu je u hnojiv minerálních (chemických). Přírodní hnojiva účinkují v půdě po dobu několika měsíců.

TIP

Nevíte, co s úrodou rajčat? Vyzkoušejte lahodné gazpacho podle našeho receptu

Publikováno: 20. 3. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.