reklama

Nebojte se nasadit si do zahrady montbrécie

Montbrécie se zase pomalu dostávají na výsluní. Bývaly doby, kdy u nás nesměly chybět snad v žádné zahradě. Že je neznáte? Na pohled jsou podobné fréziím i mečíkům, jejich žluté, oranžové a červené květy se starají od července do října o krásnou letní atmosféru. Nebojte se nasadit si do zahrady montbrécie, bohatě se vám za to odmění, vážně.

Původně byly montbrécie (Crocosmia) pouze oranžové, dnes si můžete vybrat kultivary a hybridy s květy v celé škály teplých barev, od žlutooranžové po šarlatově červenou. Ze záplavy dlouhých mečovitých listů rostoucích v trsech vycházejí až 90 cm vysoké stonky, na kterých jsou trubkovité nebo hvězdicovité květy.

Montbrécie (Crocosmia) jsou hlíznaté rostliny
Montbrécie (Crocosmia) jsou hlíznaté rostliny (Zdroj: ibulb.com)

Jak montbrécie pěstovat

Montbrécie nejlépe prospívají na slunném či mírně přistíněném stanovišti, neboť jsou velkými vyznavačkami slunce. Hlízy se vysazují na jaře do teplé země, když už nehrozí přízemní mrazíky, na záhon do hloubky 7–10 centimetrů ve vzdálenosti 15 až 20 centimetrů od sebe. Zemina by měla mít neutrální pH, takže stačí univerzální zahradnický substrát. Růst můžete zhruba v polovině  června podpořit dávkou hnojiva. Dobře propustná půda s dostatkem humusu zajistí, že rostlina rychle vyroste a vydrží kvést od července až do prvních mrazů.

Montbrécie 'Lucifer'
Montbrécie 'Lucifer' (Zdroj: ibulb.com)

Jedná se o hlíznaté rostliny, které sice není nezbytně nutné na zimu vykopávat jako hlízy mečíků a jiřin, je však žádoucí přikrýt je dostatečnou vrstvou chvojí nebo mulčovací kůry, jinak jim hrozí vymrznutí.

Montbrécie 'Météore'
Montbrécie 'Météore' (Zdroj: ibulb.com)

Montbrécie v záhonu nijak nevyčnívá a nestrhává na sebe pozornost, naopak do trvalkových záhonů krásně zapadá. Skvěle jí to ladí s vysokými jiřinkami mečíky. Dlouhé stonky montbrécií skvěle kontrastují s nízkými letničkami, jako jsou třeba gazánie (Gazania), aksamitník (Tagetes), svazenka (Phacelia) či záplevák (Helenium).

Montbrécie 'John Boots'
Montbrécie 'John Boots' (Zdroj: ibulb.com)

Za podobných podmínek jako na záhoně můžete zkusit montbrécie pěstovat také ve větších nádobách buď na zahradě, nebo na terase a balkoně.  

Řezané montbrécie vydrží ve váze opravdu dlouho
Řezané montbrécie vydrží ve váze opravdu dlouho (Zdroj: ibulb.com)

Prima tip: montbrécie ve váze

Montbrécie se skvěle hodí k řezu, jedná se tedy o ideální květiny do vázy. Řezané květy vydrží svěží opravdu dlouho. 

Publikováno: 19. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce