reklama

Pestrobarevné pryskyřníky jsou krásné jako řezané i hrnkové květiny

Má smysl, pokoušet se dělat krásu ještě krásnější? No, schválně. Pryskyřníky jsou trvalky vhodné i k řezu a Markéta Keclíková neodolá s nimi i trochu čarovat. Necháte se inspirovat?

Pryskyřníky (Ranunculus)

Existuje asi 400 druhů pryskyřníků. Nejčastěji se setkáme se záhonovými pryskyřníky, což jsou mrazuvzdorné trvalky. Pryskyřníky pro skalky jsou nízké a nejsou mrazuvzdorné. Vyžadují plné slunce, na kterém se jim daří nejlépe. Květy se objevují v březnu a trvají do června. V květináčích je v květinářství můžeme koupit v průběhu celého jara. V domácím prostředí odkvetou samozřejmě rychleji, proto je vhodné aranžmá umístit třeba na terasu. Pokud máte zahradu, odkvetlou rostlinu nevyhazujte. Po zaschnutí listů vyjměte drobné hlízky z půdy a uskladněte je na suchém a chladném místě. Příští rok v březnu je pak můžete zkusit vysadit rovnou do záhonů do lehčí a propustné půdy do hloubky kolem 5 cm. Před výsadbou je namočte na pár hodin do vody. Mají rádi slunné a vlhčí stanoviště, ale pozor na přemokření.

Dekorace z pryskyřníků
Dekorace z pryskyřníků (Zdroj: Prima FTV)

Pryskyřníky jako hrnkové květiny

Vyrobíme si sesazené aranžmá z hrnkových pryskyřníků do skleněné nádoby, čímž vytvoříme pěknou dekoraci na stůl. Vybereme skleněnou nádobu, která je proporčně dostatečně velká k pryskyřníkům. Ty se nejčastěji prodávají v zahradnictví v květnících o průměru 12 cm. Volíme záměrně skleněnou nádobou, protože drenáž může působit také dekorativně, přiznáme i zeminu. Úplně dospod dáme kuličky klasického keramzitu, na to seramis – sopečnou drť, která pohlcuje vlhkost. Další vrstva může být z kamínků.

Úplně dospod dáme kuličky klasického keramzitu
Úplně dospod dáme kuličky klasického keramzitu (Zdroj: Prima FTV)

Na to teprve umístíme pryskyřníky vyjmuté z květináčků. Dozdobit můžeme malým břečťánkem.

Umístíme pryskyřníky vyjmuté z květináčků
Umístíme pryskyřníky vyjmuté z květináčků (Zdroj: Prima FTV)

Dekorace z řezaných pryskyřníků

Zakoupit můžeme také řezané pryskyřníky, které se pěstují v Holandsku. Vybírat můžeme z desítek barev i provedení. Protože mají duté stonky, špatně se aranžují do floristické hmoty, proto je lepší je mít buď klasicky ve váze anebo si můžeme zhotovit aranžmá do nízké skleněné nádoby. Aby květy pěkně držely na místě, můžeme si pomoci tenkou průhlednou lepicí páskou, kterou uděláme mřížku.

Můžeme si pomoci tenkou průhlednou lepicí páskou
Můžeme si pomoci tenkou průhlednou lepicí páskou (Zdroj: Prima FTV)

Nalijeme vodu a přidáme buď výživu pro řezané květiny, nebo pár kapek prostředku na bělení prádla. Vodu totiž nemůžeme měnit, ale pouze dolévat. Květy seřízneme na požadovanou výšku a doplníme je zelení, například břečťanem nebo eukalyptem.

Květy seřízneme na požadovanou výšku
Květy seřízneme na požadovanou výšku (Zdroj: Prima FTV)

Květy nakrátko poměrně dlouho vydrží, z celé kompozice se můžete těšit určitě týden.

Dekorace z řezaných pryskyřníků
Dekorace z řezaných pryskyřníků (Zdroj: Prima FTV)

Publikováno: 16. 5. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký