Máte rádi pěkně zastřižený trávník, ale na jeho sekání nemáte čas? Můžete si pořídit zahradníka, anebo sekačku, která to zvládne za vás sama. Robotické sekačky nejsou na trhu žádnou novinkou a získávají si stále větší oblibu právě proto, že šetří čas. Dovedou se při správném nastavení postarat o pravidelnou údržbu trávníku i mulčování. Není je nutné startovat ani uklízet po nich trávu, což je například ve městě docela problém.
Robotická sekačka MTF 2000S zvládne plochu o velikosti až 2000 m2, členitý terén i mulčování. Nepotřebuje za sebou mít kabel, o který by stále někdo zakopával, není potřeba do ní dolívat benzín. Když dochází baterie, sekačka zamíří do dokovací stanice a nabije se. Na jedno nabití je schopná pracovat až čtyři hodiny. Díky lithiumiontovým bateriím je k sekání připravena vždy, nehrozí jí paměťový efekt, ani kdyby delší domu stála.

Robotická sekačka si trávníkem rychle poradí
Vypadá jako drobek, ale s trávníkem si poradí rychle. Nemusíte se bát ani toho, že by si sekačka vyjezdila stále stejnou trasu a v trávníku vám nadělala nevzhledné pruhy, seká náhodným pohybem, podle potřebné dosažené výšky. Pokud narazí na místo, kde je tráva více narostlá, začne jezdit do spirály a upraví trávník do požadované výšky.

O správný střih se stará oboustranný čtyřlistý nůž
Výšku sekání si můžeme nastavit na 2,5 až 6 cm. O správný střih se stará oboustranný čtyřlistý nůž.

Robotická sekačka se prvních 14 dní se zahradou sžívá
Před instalací sekačky je dobré trávník projet klasickou sekačkou, protože s dvaceticentimetrovou přerostlou trávou si opravdu neporadí, na to není stavěná. Prvních 14 dní se sekačka se zahradou sžívá a pak už je klid, výšku, na kterou sečeme trávník, můžeme i postupně snižovat. Na zimu je vhodné sekačku dát do temperovaného prostředí.

Základem pro správný provoz je instalace vodicího kabelu
Základem pro správný provoz je instalace vodicího kabelu, ten zapracujete okolo záhonů, cestiček a tak vymezíte sekačce pracovní prostor.

Dokovací stanici je vhodné schovat
Dokovací stanice není žádné velké monstrum, je to jen o trochu větší podesta s nabíjecí jednotkou, do které si sekačka vždy zajede se dobít nebo se, díky dešťovým senzorům, schová před deštěm. Dokovací stanici je vhodné schovat pod stříšku nebo jí vyrobit malý domeček.

Udělejte pro robotickou sekačku domeček
Domeček můžete vyrobit jako jednoduchou „krabici“ s rovnou střechou nebo klidně popustit uzdu fantazii. Dřevěný materiál do zahrady dobře zapadne, víko z voděodolné překližky zase dovolí na stříšku postavit květináče nebo jiné dekorace.

Jak při výrobě domečku pro robotickou sekačku postupovat
1. krok: základ domečku tvoří tvar U
Dokovací stanice je kónická, ale půdorys domečku je obdélníkový, s malou rezervou po stranách. Základ tvoří tvar U, který kryje rovná stříška s malým přesahem. Podlaha není potřeba, dokovací stanice může ležet přímo na trávě.

2. krok: na výrobu použijeme terasová prkna
Na výrobu použijeme terasová prkna, jejich vroubkování působí hezky dekorativně. Můžeme použít i palubky nebo dřevěnou spárovku.

3. krok: spojíme boky a záda domečku
Boky a záda spojíme slepením a přidáme vruty do dřeva nebo je můžeme sešroubovat přes dřevěné hranolky (4 x 4 cm), umístěné v rozích. Zepředu seshora je přes boky korpus spojen pomocí naplocho vloženého lubu.

4. krok: připevníme víko pomocí pantů a šroubků
Víko připevníme pomocí vhodných pantů a malých šroubků, aby bylo možno občas bednu otevřít, vyčistit od případné spadlé trávy nebo zkontrolovat dobíjecí jednotku.

5. krok: na bok volně připevníme tyčku
Abychom nemuseli víko pokaždé držet, na šroubek na boku volně připevníme tyčku a do příslušného místa na víku dvě vymezovací latičky. Víko pak o tyčku můžeme opřít.

Prima tip: dokovací stanice potřebuje přívod elektřiny
Při vybírání místa pro domeček musíme mít na paměti, že dokovací stanice potřebuje přívod elektřiny a sekačka musí mít volný výjezd.

Publikováno: 14. 5. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman