reklama

Předpověď počasí na druhý květnový víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 12. a 13. 5. a co dělat na zahradě? Pokud vám vyhovuje teplé počasí, máme pro vás dobré zprávy. Podle výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, bude i tento víkend teplý. Ledových mužů se tedy bát nemusíme, přízemní mrazíky nečekejme. Mělo by spadnout o něco více srážek než v minulých dnech, nemůžeme se na to ale spoléhat, tak bychom měli podle možností zahradu zavlažovat a zavlažovat.

Předpověď počasí na druhý květnový víkend 12. a 13. května

  • Sobota bude ve znamení polojasné oblohy, během dne se začne tvořit kupovitá oblačnost a postupně se místy objeví přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 26 °C. Noční teploty 14 až 10 °C. Vítr povane severovýchodní o rychlosti 2 až 6 m/s. Slunce vychází v 05:22 a zapadá v 20:34. Bio 1, tedy mírná zátěž.
  • V neděli by mělo být polojasno až oblačno, později odpoledne se na většině území čekají přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 20 až 24°C. Noční teploty 14 až 10°C. Mírný jihovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:22 a zapadá v 20:34. Bio 1, mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

„Pankrác, Servác, Bonifác – ledoví muži – spalují mrazem ovoce i růži“ nebo „Nezamrazí-li ledoví bratři, Pankrác, Servác a Bonifác, alespoň zastudí“.  My radíme dát na lidovou moudrost a s vysazováním sazenic rajčat, paprik a cuket na volné záhony ještě několik dnů počkat. Jistota je jistota a tahle teplomilná zelenina všechno v pohodě dožene!

Lunární kalendář a zahrada

Druhý květnový víkend je vhodný na okopávání a pletí zeleninových záhonů s jahodišť, ošetřování ovocných stromů i dřevin a setí trvalek. Doporučuje se také sekat trávník.

Předpověď počasí a zahrada: když kvetou jahody

Hlavní doba květu jahodníků připadá právě na tento víkend, a proto se zahrádkáři o svou úrodu jahod bojí, aby jim nepomrzla. Letos nemusí. Ale přesto by měli být ke svému jahodovému záhonu pozorní a nenechat ho zarůst plevelem. Při větším suchu je u jahod nutná závlaha týdně v dávce 20 až 30 l vody /m2, kdy je praktické doplnění dávky vody v dopoledních hodinách při nesmáčení listů a květů (včely, houbové choroby), chladivý účinek vody na rostliny se do večera lépe vyrovná. Po hlavním květu, pokud nepěstujeme jahodníky na černé fólii, lze kolem rostlin namulčovat hrubou dřevitou vlnou, dřevěnými hoblovačkami, slámou a styropurovou vlnou (nevhodné jsou nasáklivé materiály - seno, papírová vlna ap.). Plody tak lépe ochráníme před plísní šedou, padlí jahodníkovému, ale i plžům, mnohonožkám a drátovcům.

Předpověď počasí a zahrada: hlavní doba květu jahodníků připadá na tento víkend
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: hlavní doba květu jahodníků připadá na tento víkend

Předpověď počasí na druhý květnový víkend a zahrada: výsev trvalek

O víkendu se můžeme více věnovat trvalkám, zejména druhům planým a méně prošlechtěným. Vysévat semínka lze na venkovní chráněný záhon nebo do květináčů pod sklo druhy klíčící delší dobu. Jako výsevný substrát použijeme zeminu pro květiny nebo dobrý zahradnický substrát. Semínka se zasypávají vrstvičkou 3 až 4 x větší, než je velikost semínek, zcela jemná semínka mírně přitlačíme a zaléváme opatrně velmi jemným kropítkem. Do vyklíčení udržujeme co nejrovnoměrnější vlhkost, nezapomeneme je zastínit před prudkým sluncem. O víkendu doporučujeme vysévat hvozdíky (Dianthus), prvosenky (Primula), čemeřice (Hellebourus), řebříček (Achillea), hvězdnici alpskou (Aster alpinus) nebo oblíbenou trvalku bohyšku (Hosta).

Předpověď počasí a zahrada: o víkendu doporučujeme vysévat hvozdík (Dianthus)
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: o víkendu doporučujeme vysévat hvozdík (Dianthus)

Předpověď počasí na druhý květnový víkend a zahrada: péče o nové dřeviny

Dřeviny vysazené na podzim nebo teď na jaře vyžadují naši další péči a dozor. Nejdůležitější je pro ně dobré zakořenění a i když vyraší, nemají ještě vyhráno. Pro dobré zakořenění je nezbytnou podmínkou řádné upevnění, aby jejich mladé kořínky nebyly hned z počátku růstu poškozovány a přetrhávány díky kývání ve větru. Větší listnáče a jehličnany, zvláště ty v polohách exponovaných větry, je nutné přivázat ke kůlu, případně ukotvit ze tří stran. Dohlédnout musíme i na dostatečnou vlhkost. Pro snížení ztráty vláhy vysycháním je vhodný zhruba 5 cm vysoký půdní kryt mulčem z kůry nebo kompostu – podpoří rychlé zakořenění. Mulč nám ale zhoršuje snadné vizuální posouzení vlhkosti půdy. V obdobích bez deště a při větších přísušcích je potřebná zálivka. Mějme na paměti, že účelnější je větší dávka s větším intervalem než denní malá dávka vody, která obvykle smočí jen povrch půdy. Obvykle stačí 10–20 litrů vody v intervalu asi jednoho týdne ke každé vysazené dřevině. Hnojení není v prvním roce nutné.

Předpověď počasí a zahrada: nově vysazené dřeviny potřebují vydatně zalévat
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: nově vysazené dřeviny potřebují vydatně zalévat

Publikováno: 18. 5. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová