Proč zrovna do moderní zahrady? Tak si ji představte… Perfektní rovný trávník, pěkně upravené záhonky, žádné hromady klestí a nepořádek v koutě, jen sterilní dokonalost. Lidem se to možná líbí, ale ke každé zahradě patří i hmyz, jak škodlivý, tak především ten užitečný. A kromě toho, pěkný hmyzí domeček každé zahradě sluší!
Proč umístit na zahradu domeček pro hmyz
Pro vše, co už bylo zmíněno. Potřebujeme podpořit opylovače, včelky samotářky a čmeláky, kteří zajistí bohatou úrodu na naší zahrádce. Také slunéčka sedmitečná se v nich ráda zabydlují, ta potřebujeme především k tomu, aby nám pomohla v boji s mšicemi a sviluškami. Je důležité, aby měl hmyz kam naklást svá vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, a nakonec se vyvine dospělý jedinec. Tak co, pořídíte si nějaký pěkný hmyzí domeček pro svou zahradu? Možná namítnete po prohlídce internetové nabídky, že to není žádná levná záležitost, ale ubytovnu pro hmyzáky si dokážete hravě postavit sami. Máme pro vás pár nápadů. Zároveň myslete i na vhodnou skladbu rostlin, které budou lákat včelky a ostatní hmyz na svůj nektar.

Malý nebo velký
Hmyzí domky mohou mít různé podoby. Mohou mít velikost celkem malých krabiček nebo mohou dosahovat úctyhodných rozměrů hmyzího sídliště. Je jen na vás, co se vám bude líbit. Možná začnete s malým domkem a časem docílíte celé kolonie. A nebudete zdaleka první, koho pozorování zabydlujícího se hmyzu začalo bavit. Důležité je, aby domky byly vyrobeny z různorodých materiálů. Základ mohou tvořit různé dřevěné konstrukce, staré kmeny poražených stromů nebo jen menší polínka, a dokonce postačí i staré plechovky.

Skvělý je také klasický stavební materiál. Různé staré cihly, tvárnice či tašky na střechu najdete i na skládkách se starou sutí.

Pokud máte pocit, že by vám stavba hmyzího domku zabrala moc času nebo nevěříte šikovnosti svých rukou, zkuste na to jít od lesa. Nebo z lesa… Z lesa si nanoste hromadu šišek a využijte je jako mulče pod keře. I tady by se mohlo hmyzu líbit.

Čím hotel zaplnit
Výplň domečků vytvoříte ze stébel rákosu, provrtaných bezových větviček a polínek, můžete přidat i seno nebo surovou vlnu. Čím pestřejší budou mít naši podnájemníci výběr, tím lépe. Myslete také na to, aby dutinky byly dost hluboké.
Kam umístit domek
Domeček nám bude zahradu zdobit celoročně, přece jen je to místo, kde budou hmyzí návštěvníci přezimovat. Umístěte ho nejlépe na jižní stranu s dostatkem slunečního světla. Je také dobré myslet na mírné zastřešení domku, aby do něho příliš nepršelo.

Paráda i užitek
Některé hmyzí domky možná ani jako užitečné věci nevypadají. Podobná výtvarná díla mohou zdobit i stěny našich domů.

Přizvěte děti
Děti se vaší stavby hmyzího domku určitě rády zúčastní. Můžete spolu postavit podobné hmyzí totemy.

A nakonec jedna dobrá zpráva. Domky jsou bezúdržbové a na rozdíl od ptačích budek není nutné je nijak čistit.
Publikováno: 9. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce