reklama

Melouny z vlastní zahrádky: Vypěstujte si chutnou zeleninu. Nebo snad ovoce?

Zkoušeli jste už pěstovat na své zahradě melouny? Podle jejich pěstitele, Rudolfa Starého, to není nic složitého, jenom to chce dodržet pár pravidel. A mimochodem, věděli jste, že melouny patří mezi zeleninu, a ne ovoce, jak si mnozí z nás myslí?

U nás se konzumují dva základní typy melounů, a to meloun vodní a meloun cukrový (Galia, Piel De Sapo, Cantalope). Známější je ten vodní. Jeho dužina má jasně červenou barvu, a to je znak, kterým se liší na první pohled od druhů cukrových. Meloun cukrový nebo také žlutý meloun se liší také podílem množství cukru, které je skoro 3x vyšší. Cukrové melouny se od sebe dále liší tvarem, chutí, barvou i velikostí. Melouny patří mezi nejoblíbenější a neosvěžující letní pochoutku. Kromě osvěžující chuti má i blahodárné účinky.

Melouny patří k létu stejně jako grilování s přáteli. Udělejte si melounovou limonádu a vyzkoušejte naše osvědčené recepty na grilování.

Melouny z vlastní zahrádky: polní pěstování melounů
Melouny z vlastní zahrádky: polní pěstování melounů (Zdroj: Prima FTV)

Melouny z vlastní zahrádky: Ovoce nebo zelenina

Chybně lidé melouny považují za ovoce, jedná se ale o tykvovitou plodovou zeleninu. Jsou močopudné. Obsahují kolem 90 % vody. Mají také mnoho vitaminů A, B1, B2, C a minerálních prvků. Dále mají antioxidační účinky, stimulují krevní oběh a využívají se při léčbě ledvinových kamenů. I přes svůj jižní původ pěstování se meloun daří vypěstovat i v chladnějších podmínkách České republiky. V 16. století byly melouny v Kolínské oblasti vyhlášenou, žádanou a ceněnou dobrotou.

Kdy je ta správná doba pro jejich vysazení

Vegetační období melounů je 130-150 dní. Máme tedy 2 možnosti.

Přečtěte si i další tipy, jak pěstovat sladké vodní melouny.

Melouny z předpěstovaných sazenic

Melouny vysazujeme na zahradu na konci první dekády v květnu, až opadne riziko ranních mrazíku. Abychom mohli sázet sazenice, musíme si je předpěstovat v následném postupu. Sazenice předpěstujeme nejlépe v průběhu března, ale můžeme tak učinit i později, v dubnu. Připravíme prostorné květináče, misku pod květináče a zahradnický substrát. Nejlepší je již profesionálně namíchaný. V případě vlastního namíchání použijeme 2/3 písčitohlinité zeminy a1/3 vyzrálého kompostu a přidáme 5 % jemná mulčovací kuru, semínka melounu, vodu a naše ruce. Do dostatečně velkých květináčů (cca 11 cm) nasypeme substrát, a ten upěchujeme a vytvoříme důlek, do kterého zasejeme 3 cm hluboko semínko melounu a přisypeme trochu ještě substrátu asi do 2/3 květináče. Poté květináč prolejeme dostatečně vodou, další zálivkou už udržujeme substrát jen zvlhčený.

Melouny z vlastní zahrádky: semena melounů
Melouny z vlastní zahrádky: semena melounů (Zdroj: Prima FTV)

Květináče uložíme doma na světlé a teplé místo. Do deseti dnů bychom se měli dočkat vyklíčení a růstu sazenic. Sazenice udržíme v kondici při dodržování základní potřeb pro jejich růst, tj. nekolísavé teplo, světlo, voda a výživu – tzn. tekuté hnojivo N-P-K+Mgo Dusík fosfor draslík +hořčík (17%-7%-21%-3%) dávkování bude uvádět výrobce na obalu. Hnojíme až do fáze výsadby na zahradu.

Melouny z vlastní zahrádky: předpěstovaná sazenice
Melouny z vlastní zahrádky: předpěstovaná sazenice (Zdroj: Prima FTV)

Podívejte se také na video, jak z melounů udělat umělecké dílo. 

Koncem dubna už by měly být sazenice dostatečné narostlé. Nejvhodnější stav je cca 30 cm, když už se sazenice pokládají na zem k plazivému růstu, tak je přestěhujeme do skleníku nebo folovníku, který připraví sazenice na přechod na zahradní stanoviště. Ve stejném období si, začneme připravovat konečné stanoviště pro melouny na zahradě. Vyčleníme pro ně prostor, dostatečně ho přihnojíme kompostem a důkladně promícháme a nakypříme. Pro lepší udržení tepla a vlhkosti je dobře půdu zaopatřit mulčem ze slámy nebo mulčovací folií. Na konci první dekády v květnu už je čas výsadby na připravené stanoviště v zahradě ve vzdálenosti 50 cm. Sazenici přesadíme z květináče na záhon zároveň s terénem a poté ještě přihrneme zeminou krček rostliny pro její ochranu a přikořenění. Stanoviště ještě zhruba na jeden měsíc přikryjeme netkanou textilií pro lepší vyrovnávání výkyvu teplot. Zálivku provádíme zvlhčováním půdy, a to zalitím nebo častějším rosením a při nárůstu plodu zvlhčujeme večer i plody pro kvalitní vyzrání melounu. Pokud je sucho, zaléváme častěji ve větším množství. Doporučuje se přidat do zálivky 1x za týdně tekuté hnojivo. Začátkem léta očekávejte kvetení. V druhé dekádě srpna můžeme očekávat sladkou, osvěžující a bohatou úrodu.

Melouny z vlastní zahrádky: ukázka výsadby ve studiu
Melouny z vlastní zahrádky: ukázka výsadby ve studiu (Zdroj: Prima FTV)

Melouny z přímého výsevu

Semena můžeme vysít rovnou na zahradu. Dbáme na teplotu, která se musí pohybovat okolo 23 °C. Melouny by vám měly vyklíčit po několika týdnech. Z předpěstované sadby můžete ale získat první úrodu už o tři týdny dříve než z výsevu.

TIP:

Přemnožily se vám melouny? A víte, co je to carving? Jde o vyřezávání do melounů. Vyzkoušejte to, poradíme vám, jak na to.

Publikováno: 8. 5. 2018, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký