reklama

Kuklík: Rostlina s drobným, ale o to krásnějším květem

Kuklíky patří mezi neprávem opomíjené květiny. Právě v tuto dobu vás potěší nádhernými květy, které vypadají, jako zmenšenina růže. Věnujte jim bližší pohled a možná se do nich zamilujete!

Kuklík (Geum)

Kuklíky patří mezi vytrvalé byliny z čeledi růžovitých a jejich květy opravdu mohou růže připomínat, zvláště ty zahradní, šlechtěné. Kuklíky jsou rozšířeny téměř ve všech světadílech. V Česku najdete hned pět druhů. Kuklík městský, potoční, šarlatový, alepský a velkolistý. Poslední dva zmíněné však jen velmi vzácně. S kuklíkem se můžete seznámit i velmi nechtěným způsobem. Jejich plody, nažky, se rády přichytávají nejen na zvířecí srst, ale také na oblečení a hlavně punčochy.

Nažky kuklíku
Nažky kuklíku (Zdroj: pixabay.com)

Kuklík městský (Geum urbanum)

Vytrvalá bylina s šikmým, nevětveným oddenkem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů. Tento druh kuklíku najdete v křovinách, na okrajích lesů, běžně ve městech u zdí a na okrajích chodníků. Kvete od května do října, drobnými žlutými kvítky. Dříve se využíval v lidovém léčitelství. Oddenek se může přidávat do piva, vína, pálenek i likérů, dodává jim příjemnou chuť.

Kuklík městský (Geum urbanum)
Kuklík městský (Geum urbanum) (Zdroj: pixabay.com)

Kuklík potoční (Geum rivale)

Vytrvalá bylina, kterou můžete najít na vlhčích stanovištích kolem potoků, na vlhkých loukách a rašeliništích. Dorůstá do výšky až 70 cm a vykvétá zvláštními kvítky s okrovou až načervenalou barvou. Kvete od května do června. Má rád slabě kyselé, hlinité půdy, bohaté na živiny. Dříve byl využíván v lidovém léčitelství proti horečce, krvácení a žaludečním obtížím, sbíranou částí je kořen.

Kuklík potoční (Geum rivale)
Kuklík potoční (Geum rivale) (Zdroj: pixabay.com)

Kuklík šarlatový (Geum coccineum)

Jedná se o nepůvodní druh, pochází z jihovýchodní Evropy, pěstovaný v zahradách. Je to trvalka, hojně využívaná ve skalkách, dorůstá do výšky až 45 cm. Vykvétá od května do konce léta, pětičetnými, cihlově červenými květy se žlutými tyčinkami.

Kuklík šarlatový (Geum coccineum)
Kuklík šarlatový (Geum coccineum) (Zdroj: pixabay.com)

V nabídce zahradnictví a zahradních center můžete objevit i kultivary kuklíku s nádhernými květy, které se podobají plně rozvitým růžím.

Geum Totaly tangerine
Geum Totaly tangerine (Zdroj: Simona Sedláčková)

Publikováno: 4. 5. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce