reklama

Okurky na síti aneb Proč okurkám vertikální pěstování tolik svědčí

Proč vertikální pěstování okurkám svědčí? Protože okurka je popínavá liána, a když se pne po síti, velmi dobře prospívá. A i když je vertiko systém časově náročnější a nákladnější, výhody, které má oproti běžnému pěstování okurek v rovině, to bohatě vynahradí. Poradíme, jaké tedy jsou výhody a jaké zásady bychom měli dodržovat při pěstování okurek na síti.

i (Zdroj: SEMO a.s.)
Okurka je popínavá liána, a proto jí vertikální systém pěstování na záhonu i ve fóliovníku svědčí

Výhody vertikálního pěstování okurek

I když je vertiko systém časově náročnější a nákladnější, má oproti běžnému pěstování okurek v rovině nesporné výhody:

  • lepší zdravotní stav rostlin – porost je lépe provětrávaný, listy rychleji osychají, snadnější je chemická ochrana
  • plody nejsou znečištěné od zeminy a jsou lépe vybarvené
  • sklizeň plodů je snadnější a přehlednější
  • výnos je vysoký a ve výborné kvalitě
  • sklizňové období je delší
  • úspora místa na záhoně či ve skleníku
Vertiko systém ve skleníku
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Vertiko systém ve skleníku

Zásady vertikálního pěstování okurek

Podstatou vertiko systému je vybudování dobré opěrné konstrukce pro rostliny a natažení sítí, po kterých se budou okurky pnout. Okurky, které se pnou po opoře, velmi dobře prospívají. Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady.

Vertikální pěstování – plody odrůd Amanda F1 a Dafne F1
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Vertikální pěstování – plody odrůd Amanda F1 a Dafne F1

Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m. Na vrcholu kůlů je uchycen a volně prochází nosný drát, který je na konci každé řady dobře ukotven a vypnut. Na tento nosný drát se uchytí vlastní síť z polypropylenu s velikostí ok nejlépe 15x15 cm nebo se na něj upevňují vodící motouzy. Vzdálenost jednotlivých řad sítí vedle sebe by měla být 1 – 1,5 m, aby bylo možné rostliny pohodlně ošetřovat a hlavně sklízet.

Odrůda Charlotte F1 se „střapečkovým“ nasazováním plodů je pro vertiko systém ideální
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Odrůda Charlotte F1 se „střapečkovým“ nasazováním plodů je pro vertiko systém ideální

Pokud se rozhodnete pro vertiko systém pěstování okurek na záhoně, doporučuji především odrůdu Charlotte F1, která vyniká raností, převážně samičím kvetením a „střapečkovým“ nasazováním plodů, tedy schopností rostliny nasadit za každým listem 3–5 samičích květů a podle toho, v jakých teplotních podmínkách rostlina roste a jak je živena, se pak na každém nodu vyvíjejí 2–3 plody. Vyšší násada plodů a schopnost rostliny udržet plody závisí na dostatečném zásobování vláhou a dusíkem. Plody jsou štíhlé, tvarově vyrovnané, s jemnou a hustou bradavičností, geneticky nehořké.

Tip:

Každá odrůda okurky chce své 

Ne každá odrůda se hodí pro každé stanoviště. Nakládačky hruboostné se vyznačují mohutnější kořenovou soustavou, silnějším růstem a vyšší vitalitou. Lépe snášejí méně vhodné klimatické i pěstitelské podmínky. Jejich bujný růst a mohutný kořenový systém zajišťují rychlou regeneraci po klimaticky nepříznivém období.  Odrůdy např. Admira F1, Blanka F1, Bára F1, Bohemia F1, Regina F1, partenokarpická Dafne F1.

Odrůdy  hustoostné jsou určeny do typicky okurkářských oblastí. Jsou celkově méně vzrůstné a citlivější k chladnému počasí. Mají slabší kořenovou soustavu a jsou citlivější na nedostatek vody a více vyžadují pravidelnou závlahu. Odrůdy např. Charlotte F1, Ornello F1 a partenokarpické Elisabet F1, Sonada F1  či Harriet F1. Tomuto rozdělení se vymyká odrůda Chantal F1, která se vyznačuje netradiční hustou, ale „jemně“ hrubou bradavičnatostí. Poloraná, středně vzrůstná a vysokou tolerancí k plísni okurkové.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 12. 3. 2024, Autor: Jan Prášil, Profil autora: Jan Prášil