reklama

Nepusťte si klíšťata k tělu! 5 domácích receptů na přírodní repelenty

Hledáte přírodní cestu ochrany před nebezpečnými klíšťaty? Potom vás jistě zaujmou repelenty z bylin a koření. Vždyť dříve se proti klíšťatům bojovalo výhradně čistě přírodně, tak proč to nevyzkoušet i dnes. Nepusťte si klíšťata k tělu! Máme pro vás 5 domácích receptů na přírodní repelenty, které vás pomohou ochránit. A nezapomněli jsme ani na pejsky.

i (Zdroj: pixabay.com)
Účinný repelent nemusí být jen z lékárny

Přírodní repelenty

Fenyklové aroma klíšťatům nevoní

Semínka fenyklu jsou spolehlivým prostředkem rostlinného původu, protože klíšťatům nevoní. Stačí, když si dáte fenykl do textilního sáčku a nosíte ho v kapse při sobě všude tam, kde by se mohla vyskytovat klíšťata. Sáček nezapomeňte občas promnout v ruce, aby se aroma fenyklu šířila do okolí. Když přestane vonět, semínka vyměňte. 

Fenyklová semínka
i (Zdroj: pixabay.com)
Fenyklová semínka

Přírodní repelent z agastache fenyklové

Osvědčenou bylinkou proti klíšťatům je agastache fenyklová nebo se jí také říká anýzová (Agastache foeniculum). Celá rostlina výrazně voní, připravují se z ní osvěžující čaje a mladé listy se mohou využít i do salátů. Agastache můžete pěstovat v květináči doma na parapetu i na zahrádce, nevymrzá a je velmi odolná. Kvete krásnými fialovými květy a jako magnet přitahuje motýly. Z agastache si připravte silnou tinkturu, kterou si můžete potřít pulzující místa na těle, když vyrážíte do míst, kde se budou vyskytovat klíšťata. Příprava tinktury je jednoduchá: vezměte jeden díl nakrájené natě nebo lístků agastache fenyklové a dva díly čirého vysokoprocentního alkoholu, macerujte dva týdny, potom přefiltrujte. A účinný přírodní  repelent proti klíšťatům je na světě.

Agastache fenyklová
i (Zdroj: istock. com)
Agastache fenyklová

Hřebíčkový lihový repelent

Do 100 ml lékárenského lihu dejte 20 g čerstvě nadrceného hřebíčku a nechte macerovat dva až tři týdny. Získáte nahnědlou tekutinu, kterou scedíte. Přelijte ji do rozprašovače a nanášejte přímo na tělo těsně předtím, než vyrazíte do přírody. Předem si ale zjistěte, jestli nemáte na silice hřebíčku alergii. Ochrana před klíšťaty účinkuje přibližně dvě hodiny.

Hřebíček
i (Zdroj: pixabay.com)
Hřebíček

Šalvějový olejový repelent

Výhoda olejového odpuzovače hmyzu proti lihovému je, že vydrží na těle déle. Na repelent šalvějový potřebujete zavařovací sklenici, do které napěchujete citrusy (pomeranče, citrony, limetky, grepy; použít můžete jeden druh, ale i různé kombinace) a 20–25 lístků šalvěje. Vše zalijte horkým olejem a uzavřete. Sklenici uložte do chladu a tmy a nechte rozležet nejméně týden, nejlépe ale čtyři týdny. Potom sceďte. Repelentem potírejte na těle místa, kde pulzuje krev; ochrání před klíšťaty 1–2 hodiny.

Šalvěj lékařská
i (Zdroj: pixabay.com)
Šalvěj lékařská

Domácí repelent pro psa

Smíchejte kůru jakýchkoli citrusů (poměr pevné a tekuté části 1:1), přidejte 10–15 lístků šalvěje a krátce povařte. Nechte vychladnout a pak repelent vetřete psovi do kůže nejlépe po koupeli. Pejsek bude provoněný a zároveň je chráněný proti klíšťatům i blechám.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: před týdnem, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková