reklama

Předpověď počasí na první květnový víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na první květnový víkend a co dělat na zahradě? I když konec týdne je ve znamení bouřek a někde i krupobití, víkend má být o poznání příznivější, slunečný. Za zahradě se věnujte setí, vysazování, přesazování i pletí. A jestli se vám déšť vyhnul, tak zalévejte, zalévejte, zalévejte - a to nejen záhony, ale i trávník a stromy. Srážkový deficit je v celé republice a zrovna teď na jaře potřebují rostlinky hodně vláhy.

Předpověď počasí na první květnový víkend 5. a 6. května

  • V sobotu 5. května mát být polojasno až jasno. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 18 °C až 24 °C, v noci mezi 8 a 12 °C. Povane mírný jihovýchodní vítr, v Čechách se bude stáčet na severozápadní. Slunce vychází v 05:33 a zapadá v 20:24. Bio 1, tedy mírná zátěž.
  • Neděle 6. května bude zalitá sluncem. Mělo by být jasno nebo skoro jasno, podvečer na jihozápadě se při přechodně zvětšené oblačnosti  mohou objevit ojedinělé přeháňky. Nejvyšší denní teploty od 21 °C do 25 °, noční se budou pohybovat mezi 13 a 9 °C.  Mírný severovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:33 a zapadá v 20:24. Bio 1, tedy mírná zátěž

Lunární kalendář a zahrada

První květnový víkend je ideální  pro sázení a setí takových rostlin, u kterých má jejich síla přejít do kořenů a hlíz, ale také pro setí zelí a mangoldu, přesazování květin je v tuto dobu také vhodné.

Předpověď počasí a zahrada: věnujte o víkendu péči královně zahrad – růži.
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: věnujte o víkendu péči královně zahrad – růži.

Předpověď počasí na první květnový víkend a zahrada: péče o růže

Věnujte o víkendu péči naší královně zahrad – růži. Prohlédněte keřové i stromkové růže, neraší-li na nich výhony z podnože - vlky. Odřežte je co nejblíže u starého dřeva, mnohdy proto musíte u keřových růží odhrnout zem z kořenového krčku. Zvýšenou pozornost věnujte zvláště nově vysazeným rostlinám. Za sucha je pravidelněji zalévejte (v dopoledních hodinách, aby naopak co nejdříve oschly), okopávejte i mulčujte. Růžové keře přihnojte malou dávkou granulovaného hnojiva podle návodu. Během vegetace je možné růžím přidat další živiny a to nejlépe kapalnými hnojivy "na list". Hnojivo aplikujte na list ve večerních hodinách - čím déle zůstane list vlhký, tím lépe. Je nutné pamatovat, že předávkování dusíkem zvyšuje náchylnost k houbovým chorobám a v pozdějších termínech aplikace snižuje u rostlin vyzrávání dřeva a tím i mrazuvzdornost. U růží je čas začít ošetřovat proti případným chorobám (padlí - listy pomoučené) a škůdcům (pilatka drobná - podélně svinuté lístky, obaleč růžový - mladé lístky a vrcholky opředené pavučinkou, pilatka prýtová a dřeňová - vadnoucí výhonky).

Předpověď počasí a zahrada: začněte s výsevem i teplomilných druhů zelenin (fazole, kukuřice, cukety)
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: začněte s výsevem i teplomilných druhů zelenin (fazole, kukuřice, cukety)

Předpověď počasí na první květnový víkend a zahrada: výsev teplomilné zeleniny

Naplno můžete začít s přímým výsevem zelenin na stanoviště i u teplomilných druhů zelenin - fazole, tykev, okurky, cukety, kukuřice cukrová. Dále pěstujte sadbu s opakovanými výsevy zhruba po 3 týdnech u salátu, kedluben, květáku a ještě další zeleniny - póru pro přezimování, tuřínu, brokolice, kapusty a pozdních odrůd kedluben. S výsadbou předpěstovaných sazenic teplomilných zelenin jako jsou rajčata, papriky, lilky, melouny, cukety ap., ještě počkejte po ledových mužích, Moudří zelináři radí, že se vyplatí počkat, aby se půda prohřála, což je ku prospěchu všem teplomilným zeleninám.

Předpověď počasí a zahrada: u cibulovin odstřihněte vadnoucí květy se stonky
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: u cibulovin odstřihněte vadnoucí květy se stonky

Předpověď počasí na první květnový víkend a zahrada: květinové záhony

V trvalkových záhonech se objevují první prázdná místa po odkvetlých jarních cibulovinách. Začněte je osazovat předpěstovanými letničkami. U cibulovin odstřihněte vadnoucí květy se stonky, ale listy šetřete a nechte na rostlinách až do úplného zaschnutí. U drobných cibulovin (sněženek, šafránů, ladoněk, talovínů a dalších) odkvetlá květenství nevyštipujte. Také oblíbená srdcovka (Dicentra spectabilis) zatahuje nadzemní část brzo po odkvětu, a abychom ji během následující vegetace nepoškodili při okopávání, nezapomeňte si její místo v záhoně označit. Starší trvalky kvetoucí v létě a na podzim lze po vyrašení zmladit vyrytím trsů, hřížením, rozdělením a opětovným zasazením buď do vylepšené zeminy, nebo na jiné stanoviště.

Publikováno: 4. 5. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová