reklama

Přilákejte včelky na hostinu: Bez opylovačů se bohaté úrody na zahradě nedočkáte

Přelétávání včel, ale samozřejmě i čmeláků a motýlů, z jednoho květu na druhý, je pro zahradu velmi důležité, to ví i malé děti. Včely opylují především krytosemenné rostliny, tedy takové, které mají květy, které se po opylení mění v plody. Bez včel se bohaté úrody jahod, třešní, meruněk, jablek… prostě nedočkáte. A právě proto pozvěte včelky do své zahrady na skvělou hostinu.

i (Zdroj: pixabay.com)
Pěstujte letničky, které lákají včely

Včelky létavky

Včely mají pro vaši zahradu nezastupitelný význam. Tím, že přelétávají z květu na květ, na jejich těle ulpívá pyl, který včelky mezi květy přenášejí. Díky tomu se rostlina rozmnožuje, tedy má plody, o které jde člověku především. Včela je tedy důležitá pro rostliny, ale platí to i naopak. Nektar a pyl slouží k výživě včely. Včely, které sbírají nektar a med, se nazývají létavky. Ty si většinou po určitý čas vybírají stejný druh rostlin.

Některé květiny pro včely vhodné nejsou. Především jsou to vyšlechtěné plnokvěté odrůdy, do kterých se včely svými krátkými sosáčky nedostanou. Ale i v přírodě naleznete rostliny, se kterými si včely neporadí, protože mají nevhodný tvar a délku květu. Tyto rostliny pak musí opylovat jiné druhy hmyzu, čmeláci nebo motýli. Velmi důležité jsou pro zahradu i včelky samotářky. Přilákat včelky můžete tím, že jim postavíte malý domeček nebo dokonce velký hmyzí hotel.

Přilákejte včelky na hostinu, složenou například z jejich oblíbených letniček

Černucha (Nigella)

Nenáročná letnička, která se snadno množí samovýsevem. Jinak se vysévá přímo na záhon, v dubnu, ale klidně ještě i na začátku května. Pochází ze Středozemí, miluje slunce a sušší stanoviště. Černucha vytváří zajímavé nafouklé tobolky, které se používají do suchých vazeb.

Černucha (Nigella)
i (Zdroj: pixabay.com)
Černucha (Nigella)

Chrpa (Centaurea)

Jednoletá, až 90 cm vysoká květina, pochází z jižní Evropy a jihozápadní Asie. Dříve byla rozšířeným polním plevelem, dnes už se tolik nevyskytuje. Zahradní druhy se vysévají v dubnu do kypré, lehké a výživné půdy, slabě kyselejší, a především s nízkou hladinu spodní vody.

Chrpa (Centaurea)
i (Zdroj: pixabay.com)
Chrpa (Centaurea)

Krásenka (Cosmos)

Patří mezi velmi oblíbené letničky, které v zahradě vysejete jen jednou, a pak už se snadno množí samovýsevem. Pochází z horských krajů Jižní Ameriky. Je choulostivá na mráz, proto se vysévá až na konci dubna či počátkem května. Vyžadují nepřehnojenou a dobře propustnou půdu, umístění na plném slunci, ale především v závětří.

Krásenka (Cosmos)
i (Zdroj: pixabay.com)
Krásenka (Cosmos)

Třapatka (Rudbeckia)

Vysoká letnička keřovitého vzrůstu pochází ze Severní Ameriky. Jsou velmi vhodné pro řez do vázy, kde vydrží čerstvé až 10 dnů. Předpěstované rostlinky se vysazují na záhon až v polovině května. Je nenáročná na půdu, ale miluje slunce.

Třapatka (Rudbeckia)
i (Zdroj: pixabay.com)
Třapatka (Rudbeckia)

Iberka (Iberis)

Letnička původem z jižní Evropy, hojně pěstovaná na našich zahrádkách. Předpěstovaná se vysazuje na záhony počátkem května, ale může se vysévat i přímo na záhon. Hodí se i do skalky. Vyžaduje hlinitopísčitou propustnou půdu a výsluní.

Iberka (Iberis)
i (Zdroj: pixabay.com)
Iberka (Iberis)

Titonie (Tithonia)

Vysoká, mohutná letnička, dorůstající až do výšky 180 cm. Předpěstovaná se vysazuje na stanoviště chráněné před větrem v druhé polovině května, hodí se do skupinových výsadeb i jako solitéra. Je známá i pod názvem mexická slunečnice.

Titonie (Tithonia)
i (Zdroj: pixabay.com)
Titonie (Tithonia)

Mák (Papavera)

Pochází z východní Asie. Velmi rozšířená letnička se vysévá přímo na záhon a velmi dobře se množí samovýsevem. Dorůstá do výšky 30–100 cm, kvete od května do června, červenými, bílými a růžovými květy. Vyžaduje velmi slunečné stanoviště a hojnou zálivku.

Mák (Papavera)
i (Zdroj: pixabay.com)
Mák (Papavera)

Zdroj informací: prozeny.cz

Publikováno: 4. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce