reklama

Včely na zahradě: Jak přilákat užitečný hmyz

Správné opylení květů nám zajistí bohatou úrodu ovoce, to ví samozřejmě každý. Ale jak zajistit, aby se především včely, které potřebuje naše zahrada nejvíce, vracely právě k nám, to už je trochu oříšek.

i (Zdroj: pixabay.com)
Co by byla zahrada bez užitečných včel? (Zdroj: pixabay.com)

Včely se nechají nalákat především na rostliny, které jim poskytují co nejvíce pylu. Taková včela medonosná na to jde mazaně. Pokud najde bohatý zdroj pylu, pak je věrná místu, kde ho nalezla. Na takovou zahradu se bude opakovaně vracet. Dobrým pomocníkem je brzy kvetoucí pampeliška, tedy smetánka lékařská.

Možná se vám v trávníku moc nelíbí, ale včely se na takovou zahradu naučí létat a brzy zaznamenají i následné kvetení ovocných stromů. Velmi zajímavý je i způsob, kterým včela informuje ostatní v úlu, kde našla dobré zdroje pylu. Děje se tak pomocí tzv. včelího tance.

Pampelišky včelky velmi přitahují
i (Zdroj: pixabay.com)
Pampelišky včelky velmi přitahují

Stejně tak zajímavou a důležitou vlastností včel je jejich věrnost jednomu druhu květů. Je jasné, že květy jabloní potřebují k opylení pyl jabloní a květ třešní zase pyl třešní. Včely na zahradě postupují pečlivě, kvítek po kvítku po celém stromě, na rozdíl od jiného hmyzu, který přelétává mezi různými druhy rostlin sem a tam.

Ovocné stromy lákají včely nejvíce
i (Zdroj: pixabay.com)
Ovocné stromy lákají včely nejvíce

Správný výběr rostlin

Každý zahradník může ovlivnit počet včelek na své zahradě i správným výběrem rostlin. Na jaře vykvétá spousta, pro včely velmi atraktivních květin, keřů i stromů. Jsou to nejprve například dříny, krokusy, vrby či vřesovce.

Také krokusy mají včelky rády
i (Zdroj: pixabay.com)
Také krokusy mají včelky rády

Později všechny druhy ovocných stromů. Od poloviny léta jsou vynikajícím zdrojem nektaru například různé druhy bylinek, jako je mateřídouška, šalvěj, agastache, levandule, meduňka, měsíček nebo dobromysl. Velké množství včel na sebe přitáhnou i bohatě kvetoucí třapatky, z keřů pak například pámelníky. S koncem léta rozkvétají vysoké rozchodníky. Všechny jmenované rostliny patří k velmi okrasným druhům a zahradu tak budou nejen opravdu zdobit, ale navíc budou i velmi prospěšné.

Zdroj informací: pleva.cz; magazinzahrada.cz

Publikováno: 7. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce