reklama

Předpověď počasí na víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 28. a 29. dubna a co dělat na zahradě? Poslední dubnový víkend si s námi bude trochu pohrávat, což to není na duben nic neobvyklého. „Aprílové“ ale počasí sluší zahradničení. Teploty mají být tak akorát, občas deštík pokropí záhony a práce na zahradě začíná nabírat na obrátkách.

Předpověď počasí na víkend 28. a 29. dubna

  • V sobotu 28. dubna mát být polojasno až oblačno, na východě zpočátku i skoro jasno, ojediněle se mohou vyskytnout přeháňky  přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat  v rozmezí 19 °C až 24 °C. Povane mírný jihovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:46 a zapadá v 20:13. Bio 1, tedy mírná zátěž.
  • Nedělní dopoledne 29. dubna by mělo být slunečné, v odpoledních hodinách se má zatahovat, bude oblačno  a  hrozí přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty  od 21 °C až 27 °C. Mírný jihovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:46 a zapadá v 20:13. Bio 1, tedy mírná zátěž.

Lunární kalendář a zahrada

Podle lunárního kalendáře je poslední dubnový víkend ve znamení Býka. Tento čas je vhodný pro sázení a setí takových rostlin, u kterých má jejich síla přejít do kořenů a hlíz, ale také pro setí salátu, zelí a jiné listové zeleniny.

Předpověď počasí na víkend a zahrada: zasejte semínka

Pilní pěstitelé už jistě mají vysetý hrášek, mrkev, petržel i pastinák, ale nevadí, jestli to budete dělat zrovna teď o víkendu. Půda je dostatečně teplá a semínka tak brzy vyklíčí. Můžete taky vysévat přímo na záhony ředkvičky a aromatické bylinky jako je kopr, anýz, fenykl.

Předpověď počasí a zahrada: zasejte semínka
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: zasejte semínka

Předpověď počasí na víkend a zahrada: hurá na brambory

Kdo to ještě nestihl, měl by začít s výsadbou raných brambor – půda by měla mít minimální teplotu 6 °C a zapracujte do ní kompost. Vysazujte je předklíčené i nepředklíčené do hloubky zhruba 10 cm - pravidlem je, že čím větší hlíza, tím se musí zasadit hlouběji. Mezi hlízami dodržujeme vzdálenost 40 cm a mezi řádky 60 – 70 cm.

Předpověď počasí na víkend a zahrada: z mrazíků nemějte strach

V noci na neděli většinou klesnou teploty až k 5 °C, nejvýše pak vystoupají na 10 °C. Na některých místech hrozí i přízemní mrazíky. Takové počasí by mohlo ovlivnit úrodu, přesto nemusíte mít obavy. Většina ovocných druhů kromě jabloní je již odkvetlá. Takže snad konečně bude letos alespoň průměrná úroda voňavých meruněk.

Předpověď počasí a zahrada: meruňky snad letos budou
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: meruňky snad letos budou

Předpověď počasí na víkend a zahrada: trávník nepočká

Za poslední dva týdny teplého počasí trávník pěkně narostl. Nečekejte na lepší počasí, i mezi kapkami deště se dá sekat. Budete-li další týden otálet, přeroste. Hlavně na začátku sezóny vyžaduje travnatá plocha minimálně jednou za týden posekat, uvidíte, jak hustý pažit získáte. 

Předpověď počasí na víkend a zahrada: množení pokojových rostlin

Bude-li pršet a vy máte chuť něco dělat s rostlinami, máte možnost to předvést na pokojových rostlinách, i když právě teď díky přibývajícímu světlu čím dál tím více sílí. Pokud se těšíte na nové rostlinky, bez problémů je získáte prostřednictvím řízkování i dělení mateřských trsů. Řízky, např. begonií či fialek, vysaďte do lehkého množitelského substrátu, který musíte udržovat v teple směřujícím odspodu ke kořenům. Jakmile se objeví dostatek nových kořínků, přesaďte rostliny do klasického zahradnického substrátu.

Předpověď počasí a zahrada: namnožte si pokojovky
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: namnožte si pokojovky

Publikováno: 3. 5. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová