reklama

Chryzantémy si můžeme na jaře namnožit sami: Velkokvěté, drobnokvěté i multiflory

Co si pro chryzantému neudělal na jaře, to už na podzim nedohoníš. Jak si tyhle dechberoucí krasavice namnožit? Zahradnice Milada Petrová nám ukáže, jak je správně řízkovat. A pozor, jediný lístek z jejich květu ve sklence vína prý zaručuje dlouhověkost.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Velkokvěté chryzantémy

Nechávají se růst jen na tři výhony, aby měly velký květ. Takové rostliny pak potřebují na zahrádce oporu. Jsou mezi nimi i takové, které krásně přežijí zimu na záhonu.

Velkokvětá chryzantéma
i (Zdroj: pixabay.com)
Velkokvětá chryzantéma

Drobnokvěté chryzantémy

Tyto druhy se nejčastěji pěstují na zahrádkách a vydrží zde několik let. Ty většinou potřebují jen 2× zaštípnout, aby netvořily příliš vysoké keře. Kromě hnojení nepotřebují nějakou náročnou péči.

Drobnokvětá chryzantéma
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Drobnokvětá chryzantéma

Chryzantémy multiflory

To jsou ty, které si kupujeme na podzim v květináčích. Pokud zvolíme správnou odrůdu, nic nebrání tomu, abychom je vypěstovali sami.

Chryzantéma multiflora
i (Zdroj: pixabay.com)
Chryzantéma multiflora

Chryzantémy si můžeme na jaře namnožit sami

Důležité je, matečné rostliny během března přemístit do skleníku či pařeniště, kde se teplota pohybuje mezi 12–15 °C. Postupně je potřeba zvyšovat zálivku a začít přihnojovat. Další možností je přenést rostliny do nevytápěné místnosti s dostatkem světla. Vůbec nevadí, že je na první pohled patrné, že rostliny nejsou vitální. Důležité je, že zimu přečkaly a můžeme z nich odebrat řízky.

Správný substrát

Můžeme ho namíchat i doma, a to z pařeništní zeminy, písku a rašeliny v poměru 2:1:1, ale to se příliš nedoporučuje. Hrozí totiž napadnutí rostlin houbovými chorobami, které by zemina mohla obsahovat. Raději si tedy pořídíme hotový množárenský substrát.

Množárenský substrát
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Množárenský substrát

Jak řízkovat

Nyní z vrcholků jejich výhonků nařežeme vrcholové řízky. Řez stonku provádíme mírně šikmo pod očkem, asi 1–2 mm pod koncem očka, pozor na podříznutí očka.

Odstřihneme řízky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Odstřihneme řízky

Necháme je zakořenit v květináčích či nádobách. Ty musíme zakrýt fólií nebo netkanou textilií. Rostliny vyžadují stín. Po dobu tří týdnů budeme substrát s řízky udržovat mírně vlhký a pokusíme se docílit toho, aby teplotní rozdíly nepřesahovaly 15–20 °C.

Řízky zasadíme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Řízky zasadíme

Po uplynutí této doby je přesadíme do nádob nebo na záhon v rozmezí 30 až 40 cm. Přibližně dva až tři týdny po výsadbě, kdy se sazenice ujmou, zaštípneme jim měkký vrcholek za čtvrtým až šestým listem. Když nám vyrostou nové výhonky v paždí listů, vezmeme opět do ruky nůžky a ponecháme pouze dva až čtyři, které budou později zakončeny květem. Přesazení není vždy nutné. Můžeme rovnou pro zakořenění zvolit větší nádobu. Vhodnější jsou vždy nádoby širší a nižší než vysoké a úzké. Hluboká výsadba jim totiž neprospívá.

Namnožené chryzantémy
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Namnožené chryzantémy

Zaštipování chryzantém

Musíme myslet na jejich košatý růst, proto je zaštipujeme. Soustředíme se na to zhruba po třech týdnech od přesazení. Tu správnou dobu poznáme tak, že rostliny vyrostly minimálně o 3 cm. Odpočítáme 4. – 6. lístek a zaštípneme vrcholek. Větší a pozdně kvetoucí odrůdy můžeme v průběhu června, nejdéle do poloviny července, zaštípnout ještě jednou. Až ke konci léta rostliny nasadí poupata, začneme hnojit hnojivem s důrazem na draslík.

Zdroj informací: FTV Prima

Publikováno: tento týden, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký