reklama

Udělejte si čas na podzimní výsadbu česneku

Na podzim se ze záhonů většinou sklízí, pouze některé plodiny, které snášejí dobře zimu mohou zůstat na zahradě až do jara. Naopak některé druhy zeleniny je ale potřeba zasadit právě na podzim, aby měla dostatek času vyklíčit a vyrůst. Mezi takové plodiny patří například česnek. Proto neváhejte a dokud je vhodné počasí, vyrazte na zahradu a sázejte.

i (Zdroj: Depositphotos)
Udělejte si čas na podzimní výsadbu česneku (Zdroj: Depositphotos)

Sázení česneku se provádí na podzim

Česnek je jednou z plodin, které se sázejí na podzim. A dokonce se traduje, že by měly česnekové stroužky přijít do země v době, kdy půda začne zamrzat. Teplota půdy by se měla dlouhodobě držet pod 9 °C, pokud nemrzne, lze sázet i na začátku prosince. Vyšší teploty mají totiž za následek, že česnek je napadený fusariovou hnilobou - houbovou chorobou, která propuká  v závislosti na klimatických podmínkách.

kromě toho, že si zvolíme ideální dobu k sázení je potřeba si také vybrat odrůdu. Uznané odrůdy mají lepší vlastnosti než ty, které jsme sehnali za pochybných podmínek a levně. Jedním z nejlepších druhů je česnek paličák, zejména to jsou odrůdy Topaz a Dukát - modré a bílé odrůdy česneku paličáku, které patří dlouhodobě mezi oblíbené odrůdy u nás. 

Sadba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Česnek mohou snadno napadnout plísně nebo houbové choroby

Abychom zamezili právě šíření plísní a houbových chorob, česnek před sázením namoříme. 

Moření

Lze jej provádět ryze biologickou cestou. Na trhu je přípravek s mykoparazickou houbou Clonostachys a jejími 4 kmeny.

Postup:

  • Do plastového sáčku vložíme stroužky česneku.
  • Stroužky z palice rozebereme, ale neloupeme.
  • Moření suchou cestou spočívá v tom, že zhruba 2 lžíce přípravku nasypeme do sáčku s česnekem.
  • Sáček zajistíme a intenzivním protřepáváním sáčku necháme přípravek, aby se uchytil na povrchu stroužků.
Mořidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mořidlo by mělo pokrýt celý povrch stroužků

Před samotnou výsadbou je potřeba důkladně připravit půdu. Půda by měla být v tzv. druhé síle, to znamená, že předplodina byla důkladně organicky vyhnojena. Půdu nakypříme kultivátorem minimálně do hloubky 15-20 cm. Potom povrch půdy urovnáme a necháme cca týden slehnout, aby si zemina odpočinula.

Půda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Půdu důkladně prokypříme a necháme odpočinout

Poté přistoupíme k sázení. Odstraníme plevele, které mohly po kultivaci vyrašit, pomocí provázku a sázecího kolíku vyznačíme řádky a kolíkem vždy ve vzdálenosti 10 cm vyhloubíme jamku, do které sázíme česnek kořínky dolů alespoň do hloubky 5 cm. 

Vzdálenost
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dodržujte vzdálenost alespoň 10 cm od sebe

Na sklizeň si musíme počkat až do začátku léta, ale čekání se nám vyplatí zvláště když si mezitím spočítáme, kolik stojí česnek, zakoupený v obchodě. 

Sázení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sázíme do hloubky minimálně 5 cm

Publikováno: 19. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová