Tupoušek sloní (Medinilla magnifica) vás v nabídce větších květinářství zaujme na první pohled. Jeho růžová květenství se pyšní opravdu nádhernou barvou a nezvyklým tvarem i velikostí. Je to květina, která nepatří zrovna do panelákových bytů, ale pokud máte k dispozici zimní zahradu s vysokou vlhkostí, můžete se o její pěstování pokusit. Stojí to za to!
Tuto rostlinu můžete v literatuře najít i pod názvem malajský orchidejový strom. Pochází z tropické oblasti Filipín, kde roste ve světlejších částech pralesa. Ve své domovině dorůstá jako keř či strom do výšky asi 1,5-3 m.
Kde pěstovat
Tupouška můžete objevit v nabídce větších květinářství i hobby marketů a jeho pořizovací cena nebývá zpravidla zrovna zanedbatelná. Je to tím, že rostlinu není snadné množit a v bytech se málokdy daří i její pěstování. Spíše než do bytu, se hodí do zimních zahrad s vysokou vzdušnou vlhkostí. Rostlina vyžaduje časté rosení a sprchování žilnatých, srdčitých listů, které jsou velmi dekorativní.
Nádherné květy
Na rostlině každého na první pohled upoutá obrovské růžové latovité květenství. Květy se postupně rozvíjejí a dosahují do délky až 20 cm. Plodem tupouška jsou fialové bobule.
Pěstování v létě
V létě vyžaduje tupoušek umístění v polostínu, můžete ho za velmi teplých dní i letnit pod korunami vzrostlých stromů. Ideálně může být umístěn po celý rok v zimní zahradě. Potřebuje vydatnou zálivku, zemina nesmí nikdy vyschnout, ale na druhou stranu musíte dát pozor na přemokření. Tupoušek ocení substrát pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny a přihnojení jednou za 14 dní.
Pěstování v zimě
V zimě potřebuje tupoušek umístění v polostínu, mírnou zálivku, teplotu okolo 16 °C a přestávku v hnojení. Vzdušnou vlhkost vyžaduje i v zimním období vysokou.
Obtížné rozmnožování
Tupoušek se dá množit vrcholovými řízky, nejlépe v jarním období, ale není to nic snadného.
Zdroj informací: dumazahrada.cz; ceskestavby.cz
Publikováno: 18. 4. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce