reklama

Krtek na zahradě: Jak vyhnat vetřelce ze záhonků a trávníku

Určitě to zná každý zahrádkář. Po ránu se přijde podívat, co nového vykvetlo, a první co uvidí, jsou kopečky hlíny, rozeseté po trávníku, případně přímo uprostřed záhonu s květinami či zeleninou. Co teď?

i (Zdroj: pixabay.com)
Krtek je sice masožravec, ale na zahradě jej nevidíme zrovna rádi

Pohled na skupinku krtinců uprostřed pěstěného trávníků nepotěší asi nikoho, ale pokuste se svůj vztek překousnout a začněte jednat racionálně. Zabít krtka na zahradě nebo mu nějak ublížit ze zákona nesmíte. Je to zvířátko chráněné a jako takové ho můžete pouze nutit za použití přiměřených prostředků, k odchodu z vašeho území. Máme pro vás několik nápadů, jak to udělat…

Krtek
i (Zdroj: pixabay.com)
Krtek

Když objevíte krtka na zahradě, hlavně neztrácejte nervy

Boj s krtkem na zahradě není záležitost na víkend a žádná metoda není stoprocentně spolehlivá, ale můžete to zkusit. Na druhou stranu, přítomnost krtka v zahradě je ukazatelem, že je půda ve vaší zahradě v pořádku. A právě půda, kterou váš podnájemník vyryje na povrch je pěkně nakypřená a není nic lepšího na záhony i do květináčů. Tak se dejte v klidu do převážení krtinců k zelenině i ke květinám. Krtci nejsou pro vaši zahradu až tak nebezpeční. Živí se žížalami a jinými bezobratlými živočichy nebo dokonce škůdci, jako jsou ponravy chroustů a kořeny rostlin nechávají být. Mohou je poškodit pouze při tunelování chodbiček, ale toto poškození nebývá zase tak velké. Vlastně nám vadí spíše pouze projevy krtkovy činnosti, nevzhledné krtince.

Krtince trávník nezdobí
i (Zdroj: pixabay.com)
Krtince trávník nezdobí

Můžete nastražit pasti

K odchytu krtka můžete použít sklopné pasti, ale pouze takové, které krtkům neublíží. Chycené zvířátko pak přeneste pěkně daleko od zahrady. Bohužel krtek se velmi rád vrací na místo činu, proto vzdálenost od zahrady musí být značná.

Plašičky krtků z obchodu

Na trhu najdete nejrůznější solární či elektronické plašičky krtků, které je odpuzují pomocí vibrací nebo zvuku. Bývají však nepříjemné i pro náš sluch. Existuje dokonce trávníkové hnojivo, které by mělo mít odpuzující účinky na krtka.

Občas krtek vykoukne...
i (Zdroj: pixabay.com)
Občas krtek vykoukne...

Rady našich babiček

  • Při česání vypadlé vlasy nevyhazujte, ale sbírejte je a pak je strčte v chomáči do díry pod krtincem.
  • Krtci nemají rádi silné vůně, spolehlivě je prý odradí například vata, napuštěná vodou po holení.
  • Také odvar z cibule, ocet nebo citronová či pomerančová kůra krtkům příliš nevoní.
  • Můžete použít i doma vyrobené plašiče na krtky. Někdy postačí PET láhve a z nich vyrobené větrníky.
Proti krtkovi se osvědčily i větrníky z PET láhví
i (Zdroj: Pinterest)
Proti krtkovi se osvědčily i větrníky z PET láhví
  • Spolehlivá je i plechovka na kovové tyči, či závěsy z kovových zátek.
Krtky mohou vyplašit závěsy ze zátek
i (Zdroj: Pinterest)
Krtky mohou vyplašit závěsy ze zátek
  • I hadice s vodou vám může pomoci krtka vyhnat z chodbičky ven. Pak je ale dobré, čekat na krtka u jiné díry, odchytit ho a odnést ze zahrady.
  • Jsou i rostliny, o kterých se tvrdí, že krtky ze zahrady vypuzují. Jednou z nich je i pryšec skočcový. I některé jeho názvy v cizích jazycích tomu napovídají, tak pryšec můžete vyzkoušet.
  • Také afrikány, řebčíky a česnek prý krtkům nevoní.
  • Také nekastrované kočky a svižnější psi si dokáží s krtkem na zahradě poradit. Není to sice způsob nejšetrnější, ale přirozené to je.

Zdroj informací: Pinterest

Publikováno: 19. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce