Hrášek má svůj čas! Doba jarního výsevu hrachu setého nastává zrovna teď. Ale jestli vám to nevyjde, nezoufejte! Můžete to klidně zkoušet celou sezonu a vysévat ho postupně s odstupem zhruba dvou týdnů. Tak se budete z čerstvého hrášku těšit od jara do podzimu. Můžete pěstovat buď hrách setý dřeňový, nebo cukrový. Prozradíme vám, jak se od sebe liší.
Na zahrádkách se pěstuje hrách setý (Pisum sativum) dřeňový nebo cukrový. A jak se vlastně od sebe liší? Dřeňový má pevnou slupku a velká šťavnatá zrna, která se z hrachových lusků vybírají nezralá a většinou se hned jedí nebo se z nich připravují polévky, saláty či přílohy. Cukrový má lusky bez tvrdé slupky, je výrazně sladší; nezralé a křehké ploché lusky se konzumují celé. Uplatní se skvěle v teplé kuchyni, zkuste třeba nové brambory s hráškem.
Hrách setý má poměrně nízké nároky na teplotu, klíčí už při 1 °C a roste od 4 °C. Rostliny nespálí ani přízemní mrazík. Optimální teplota, při které roste hrášek doslova jako z vody, je 14 až 18 °C. Při teplotách nad 30 °C špatně probíhá opylení, hrách nenasazuje lusky, předčasně dozrává a zasychá.
Jak při pěstování hrášku postupovat
1. Příprava řádků a výsev semen
Plocha pro hrách nemusí být velká. Od výsevu do sklizně potřebuje 57 až 80 dní. Plochu uhrabte, urovnejte a pomocí lopatky nebo motyčky udělejte řádek o hloubce 3–4 cm. Vzdálenost řádků se pohybuje s ohledem na odrůdu od 20 do 40 cm. Chcete-li mít jistotu, že hrášek bude růst v jednom šiku, natáhněte si provázek, pak už nemůžete vybočit.
Hrášky vysévejte do řádku vedle sebe asi 2 cm, nebo do hnízd po 4 semínkách – vzdálenost by měla být 10 cm. To záleží jen na vás. Teď nesmíte zapomenout co nejpečlivěji zrnka zahrnout. Jestli se vám to nepodaří, vězte, že ptáčci budou okamžitě vědět, že je zde pro ně připraveno krmení a vy budete marně čekat na úrodu.
2. Hrách setý potřebuje oporu
Hrách nutně potřebuje ke svému růstu oporu. Na čerstvě vysetou plochu, nebo ještě před setím se vyplatí natáhnout oporu. Ideální je králičí pletivo nebo síťka, ale lze použít i větve, tyče, klacíky nebo provázky. Jakmile hrách vzklíčí, naveďte ho na oporu, tím zvýšíte kvalitu plodů i bohatost úrody.
Hrachové odrůdy, které nezklamou
Hrách setý dřeňový
Velmi raná odrůda Oskar s dlouhými lusky, velkým zrnem a vysokým počtem zrn v lusku. Patří u nás k nejpopulárnějším odrůdám; hodí se pro pěstování v naprosto rozdílných klimatických podmínkách.
Kudrnáč je bezlistá poloraná odrůda typu AFILA se středně velkým zrnem. Dobře roste, nepoléhá.
Středně pozdní drobnozrná odrůda Cetris s malým zrnem je vhodná pro skutečné labužníky. Mezi její přednosti patří především vysoký výnos, který je dán i častým výskytem trojlusků, a perfektní zdravotní stav včetně odolnosti k fusariovému vadnutí.
Hrách setý cukrový
Velmi raná odrůda Ambrosia s bílými květy a plochými, křehkými lusky. Lusk neobsahuje pergamenovou vrstvu a je tedy určen ke konzumaci celých lusků. Zrno má světlezelenou barvu. Vegetační doba 55 dní od výsevu.
Sweet Salome je polopozdní odrůda tyčkového cukrového hrachu dorůstající výšky 150–200 cm, proto potřebuje oporu, nejvhodnější je síť. Ke konzumaci se používají celé lusky s nevyzrálými semeny. Lusky mají délku 10 cm a šířku 3 cm.
Vegetační doba od výsevu po první zahájení sklizně je 65 dní. Lusky se sklízejí postupně v průběhu 14 dní.
Zdroj informací: SEMO a.s.
Publikováno: 19. 4. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce