reklama

6 tipů pro začínající zahradníky, kteří chtějí pěstovat zeleninu

Jste začínající zahradník a chcete pěstovat zeleninu? Máme pro vás 6 prima tipů, jak na to. Zkušení pěstitelé vědí, že opakované pěstování stejné zeleniny po sobě není vhodné. Pokud začínáte, jako první je potřeba si pozemek budoucí zeleninové zahrady rozdělit. Každá rostlinka má totiž odlišné požadavky a to je nutné respektovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Inspirujte se našimi tipy pro správné pěstování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než se pustíte do zahraničení, pořiďte si kvalitní osivo a zdravé sazeničky. Zkuste nové odrůdy, které jsou odolné vůči škůdcům a mnohem výnosnější než jejich předchůdkyně.

1. Rozdělte zahradu na tři tratě

Z hlediska rozvržení plochy je výhodné zeleninovou zahradu rozdělit na tři přibližně stejné plochy, říká se jim tratě.

2. Nepodceňujte šířku cestiček

Pak je řada na cestičkách. Nepodceňujte jejich šířku, měli byste po nich bez problému projet kolečkem. Lepší než holá ušlapaná půda je pevnější varianta cestičky s položeným prknem nebo betonovými dlaždicemi.

3. Zpevněte okraje záhonů

Velmi šikovné jsou zpevněné okraje záhonů. Tady vám dobře poslouží polozapuštěné dlouhá prkna, na několika místech zajištěná kolíky proti vyvrácení.

Vyzkoušejte střídání plodin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyzkoušejte střídání plodin

4. Co pěstovat rok první, druhý, třetí

V každé trati se pěstují jiné druhy rostlin v závislosti na výživě. Na záhoně hned po hnojení se bude dařit rajčatům, okurkám, tykvím, melounům, květáku, zelí, kapustě, celeru, pórku, bramborám. Kadeřávek, kedlubny, mrkev, petržel, pastinák, černý kořen, červená řepa, česnek, cibule, brokolice či špenát bude prosívat na záhonu druhý rok po hnojení. Třetí rok po hnojení zasejte nebo vysaďte ředkvičky, šalotku, pažitku, hrách, fazole i všechny druhy salátů.

5. Střídejte plodiny

S rozdělením zeleniny do tří tratí úzce souvisí tříletý cyklus střídání plodin. Principem je každoroční přesouvání tak, aby pokud možno žádná zelenina nerostla na stejném místě dva roky po sobě.

Abyste měli velký výnos zeleniny, je třeba ji vhodně pěstovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Abyste měli velký výnos zeleniny, je třeba ji vhodně pěstovat

6. Zapisujte si, co na zahradě děláte

Střídání plodin i hnojení si pečlivě evidujte a podle možnosti zapisujte do plánku parcely. Nejenom začátečníci potřebují mít jistotu, že záhon nepohnojí zbytečně dvakrát, ale i paměť ostříleného pěstitele nemusí být vždy spolehlivá.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce