reklama

Kanadské borůvky: Poradíme vám s výsadbou i jarním řezem

Právě nastává období, kdy se musíme o většinu rostlin na zahradě začít intenzivně starat. Nejinak je to i v případě kanadských, tedy zahradních borůvek. Co s nimi na jaře, ale i kam a jak vůbec borůvky vysadit nám poradí zahradník Pavel Chlouba.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak a kam zasadit zahradní borůvky

Zahradní borůvky vyžadují slunné místo s vysokou vlhkostí půdy i vzduchu. A také musí být vysazeny do správné půdy. Zahradní borůvky jsou velmi náročné, rostou výhradně v půdách kyselých. Půda musí být také dobře propustná a zároveň vlhká. Proto je pro borůvky vhodná rašelina nebo speciálně upravený borůvkový substrát. Pro jednu borůvku musíme při výsadbě vykopat jámu 40 cm hlubokou a 1 m širokou.

Jarní řez borůvek

Prvně se borůvky řeže až 3 nebo i 4 roky po výsadbě. Odstraňují se staré odplozené výhony. Řezem rostlinu vyprovokujeme k růstu nových větví, které budou plodit v dalších letech. Také se musíme zbavit větviček, které rostou směrem do koruny a rostlinu zbytečně zahušťují.

Na jaře proveďte řez
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na jaře proveďte řez

Dále je potřeba borůvky přihnojit. Používáme hnojiva bez chloru a vápníku, ideálně přímo hnojivo pro borůvky určené. Hnojivo pouze rozhodíme po povrchu půdy a nezapravujeme, protože borůvky koření jen velmi mělce.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 12. 1. 2023, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký