reklama

Petrželka kadeřavá, nebo hladkolistá? Nemůžete-li se rozhodnout, vysejte obě!

Petržel zahradní naťová se u nás pěstuje buď jako dekorativní kadeřavá neboli kudrnka, nebo pikantně aromatická hladkokolistá. Obě petrželky je možné sklízet několikrát za sezonu, protože po řezu rychle obrůstají. Jestli se nedokážete rozhodnout, které dát přednost, tak vysejte obě! Poradíme vám, jak je pěstovat i jaké si vybrat odrůdy.

Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) je oblíbené zelené koření i léčivá bylina. Obsahuje velké množství vitaminů A, B C a E, dále draslík, hořčík a železo. Silice v nati mají dezinfekční a diuretický účinek, povzbuzují chuť k jídlu. Nať je důležitá pro dobrý stav pokožky, nehtů a vlasů. Šťáva z listů se používá jako první pomoc při poštípání hmyzem a jako krátkodobý přírodní repelent proti komárům.

Pikantně aromatická petržel zahradní naťová hladkokolistá
Pikantně aromatická petržel zahradní naťová hladkokolistá (Zdroj: istock.com)

Výraznější chuť má petrželka s hladkými listy, která je ve světě rozšířenější. Kromě pikantní chuti má oproti kadeřavým odrůdám i mnohem intenzivnější aroma. Skvěle se hodí pro přípravu teplých pokrmů, protože lépe snáší vysoké teploty a hned tak neztratí svou typickou vůni. Hodí se k rybám, na omelety, brambory, dušené maso, polévky, do těstovinových a rýžových pokrmů. Výborná je v polévkách.

Dekorativní petržel zahradní naťová kadeřavá neboli kudrnka
Dekorativní petržel zahradní naťová kadeřavá neboli kudrnka (Zdroj: istock.com)

Dekorativnější kadeřavá petrželka, která je víceméně středoevropskou specialitou, se používá hlavně do studené kuchyně. Kudrnka s méně charakteristickým petrželovým aroma je šťavnatá a výborně se proto hodí do salátů, pomazánek, zálivek, dipů a na dozdobení teplých pokrmů před podáváním. Je možné je využít i do teplých jídel, ale přidáváme ji až těsně před koncem přípravy.

Jak petrželku zahradní naťovou pěstujeme

Pro stálý přísun čerstvých natí vyséváme petrželky kadeřavou i hladkolistou ve dvou fázích – poprvé na jaře pro letní a podzimní sklizeň a podruhé v polovině léta, abychom měli dostatek nati během zimy a na jaře. Lze ji také pěstovat v nádobách za oknem nebo na balkoně.

Petržel zahradní naťová: odrůda KADEŘAVÁ se dá dobře pěstovat v nádobách
Petržel zahradní naťová: odrůda KADEŘAVÁ se dá dobře pěstovat v nádobách (Zdroj: archiv Semo)

Petrželka potřebuje dobře propustnou a úrodnou půdu bohatou na živiny. Daří se jí nejlépe na světlém nebo i částečně zastíněném místě; nemá ráda přímé slunce. Vyžaduje stálou vlhkost, ovšem nesmíme to se zálivkou přehnat, jinak žloutnou listy. Petrželka žloutne také v případě, že je moc sucho.

Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) chce propustnou a úrodnou půdu
Petržel zahradní naťová (Petroselium crispum) chce propustnou a úrodnou půdu (Zdroj: istock.com)

Semena vyséváme na dobře připravený záhon do řádků 1–3 cm hluboko. Klíčí poměrně dlouho (někdy to trvá až pět týdnů). Proces můžeme urychlit jemným zavlažováním, aby půda nevyschla. Abychom poznali průběh řádku ještě před vyklíčením petrželky a mohli ho okopávat a zbavovat plevelů, můžeme do něj současně s petrželkou vysít pár salátů nebo ředkviček, které vyklíčí zhruba do týdne. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, můžeme odstranit plodiny mezi nimi a vyjednotit petrželku na rozestupy 6 až 8 cm. Jakmile víc povyrostou, vyjednotíme je na 25 cm. Nepřeje-li jarnímu výsevu počasí, vysejeme semena do bedničky s výsevním substrátem a dáme do nevytápěného skleníku, pařeniště nebo pod kryt. Až se oteplí, vysadíme sazeničky ven v rozestupech 25 cm.

Petržel zahradní naťová kadeřavá: odrůdy

Petržel zahradní naťová kadeřavá: odrůda ASTRA
Petržel zahradní naťová kadeřavá: odrůda ASTRA (Zdroj: archiv Moravoseed)

Astra je odrůda pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení. Nať intenzivně obrůstá a sklizeň lze několikrát opakovat po 8 až 10 týdnech Vegetační doba z jarních a letních výsevů je 80 až 90 dnů, z podzimních 150 až 180 dnů. Vyniká silným zkadeřením listů.

Petržel zahradní naťová kadeřavá: odrůda MARUNKA
Petržel zahradní naťová kadeřavá: odrůda MARUNKA (Zdroj: archiv Semo)

Marunka tvoří nízké, hustě olistěné rostliny s polovzpřímenou, středně zelenou, silně zkadeřenou natí. Řapíky jsou krátké až středně dlouhé a tlusté. Nať má rychlý vývoj a sklizeň je možno několikrát opakovat. Listy jsou odolné proti napadení houbovými chorobami. 

Petržel zahradní naťová hladkolistá: odrůdy

Petržel zahradní naťová hladkolistá: odrůda FEST
Petržel zahradní naťová hladkolistá: odrůda FEST (Zdroj: archiv Moravoseed)

Fest je odrůda pro celoroční sklizeň natě pro přímý konzum, sušení i mrazení, nať intenzivně obrůstá a sklízet můžeme opakovaně. Listy jsou hladké a mají výrazné aroma. Vegetační doba z jarních a letních výsevů je 75 až 85 dnů, z podzimních 140 až 170 dnů.

Petržel zahradní naťová hladkolistá: odrůda FESTIVAL 68
Petržel zahradní naťová hladkolistá: odrůda FESTIVAL 68 (Zdroj: archiv Semo)

Festival 68 je výnosná naťová, bujně rostoucí petržel s množstvím tmavě zelených, nezkadeřených listů, odrůda netrpí na podzim padlím.

Publikováno: 14. 4. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová