reklama

Péče o jarní trávník: Oživení po zimním spánku

Jaro je konečně tady a s ním i péče o jarní trávník! Po nepříjemně mrazivém konci zimy přichází čas probouzení přírody a s tím i první nutná péče o trávník, jenž dostává pravidelně každou zimu pořádně zabrat. Ale stačí probouzejícímu se trávníku trochu pomoci a oživit ho a za pár týdnů se můžete těšit z ukázkového pažitu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na jaře trávník posekejte, odstraňte stařinu a provzdušněte jej (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Počkejte, až trávník dostatečně vyschne, především v oblastech, kde ještě nedávno ležel sníh. Až pak je čas na jeho jarní očistu a první péči. Nejprve vyhrabejte zbytky listí a suché trávy z minulého roku. Pokud byste trávník vyhrabávali dříve, mohlo by  to na něm nechat nenapravitelné stopy.

Použijte vertikulátor

Aby mohl trávník znovu dýchat, je třeba jej vertikulovat, tedy provzdušnit. Při pravidelném sekání se na trávník uvolňují zbytky trávy a jiných rostlin, které později hnijí a vytvářejí nepropustnou vrstvu, jež zabraňuje dostatečnému přístupu životně důležitých složek. Následkem toho může časem vzniknout nepropustná vrstva, která je ideální pro růst plísně a hub, což není pro kvalitní trávník žádoucí. Pomoci pak může provzdušňovač, který trávník těchto zbytků zbaví a pomůže vám dosáhnout zdravého trávníku. 

Vertikulátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat.

Akumulátorový provzdušňovač trávníků
i (Zdroj: HECHT MOTORS, s.r.o.)
Akumulátorový provzdušňovač trávníků

Trávník zbavte plevele

Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problémů vyrůstat nová stébla trávy. Trávník také vyčistěte od úporných plevelů. Díky čelistem snadno uchopíte plevel i s kořeny bez potřeby ohýbat záda. Celý plevel následně snadno vytáhnete. Vytrhávače jsou ideální pro použití proti pampeliškám, různým bodlákům nebo i jiným plevelům.

Vezměte si na pomoc vytrhávač plevele
i (Zdroj: Fiskars)
Vezměte si na pomoc vytrhávač plevele

Co s holými místy?

Pokud je to zapotřebí a na trávníku se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Nejdříve však místo prohrábněte a půdu smíchejte s pískem. Pak teprve sejte, následně prostor uválejte travním válcem a zalijte. Až se nový trávník vyšplhá do výšky 8 až 10 cm, můžete se na něj poprvé vrhnout i se sekačkou. 

Pravidelná zálivka

Ať už jste zaseli trávník nový, nebo pečujete o stávající, pamatujte na závlahu. Sucho trávě dobře nedělá a choulostivé klíčky by mohly brzo doklíčit. Zavlažujte však rovnoměrně, aby z vašeho trávníku nevznikl rybník.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz; becedazahrady.dama.cz

Publikováno: 14. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce