reklama

Péče o jarní trávník: Oživení po zimním spánku

Jaro je konečně tady a s ním i péče o jarní trávník! Po nepříjemně mrazivém konci zimy přichází čas probouzení přírody a s tím i první nutná péče o trávník, jenž dostává pravidelně každou zimu pořádně zabrat. Ale stačí probouzejícímu se trávníku trochu pomoci a oživit ho a za pár týdnů se můžete těšit z ukázkového pažitu.

Počkejte, až trávník dostatečně vyschne, především v oblastech, kde ještě nedávno ležel sníh. Až pak je čas na jeho jarní očistu a první péči. Nejprve vyhrabejte zbytky listí a suché trávy z minulého roku. Pokud byste trávník vyhrabávali dříve, mohlo by  to na něm nechat nenapravitelné stopy.

Použijte vertikulátor

Aby mohl trávník znovu dýchat, je třeba jej vertikulovat, tedy provzdušnit. Při pravidelném sekání se na trávník uvolňují zbytky trávy a jiných rostlin, které později hnijí a vytvářejí nepropustnou vrstvu, jež zabraňuje dostatečnému přístupu životně důležitých složek. Následkem toho může časem vzniknout nepropustná vrstva, která je ideální pro růst plísně a hub, což není pro kvalitní trávník žádoucí. Pomoci pak může provzdušňovač, který trávník těchto zbytků zbaví a pomůže vám dosáhnout zdravého trávníku. Vertikulátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Vyzkoušejte moderní akumulátororový provzdušňovač trávníků Hecht 1384, který je  vhodný na menší pozemky. S tímto vertikutátorem se dá snadno manévrovat mezi záhony a okolo keřů, neomezuje vás žádný přívodní kabel. Na rozdíl od podobných benzínem poháněných provzdušňovačů je relativně tichý, bez zapáchajících zplodin. Stačí pouze vložit nabitý akumulátor a stroj je připraven.

Jarní péče o trávník: akumulátorový provzdušňovač trávníků Hecht 1384
Jarní péče o trávník: akumulátorový provzdušňovač trávníků Hecht 1384 (Zdroj: archiv Hecht)

Trávník zbavte plevele

Provdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problémů vyrůstat nová stébla trávy. Trávník také vyčistěte od úporných plevelů. Vytrhávače Fiskars mají čelisti z kvalitní nerezové oceli, díky nimž snadno uchopíte plevel i s kořeny, bez potřeby ohýbat záda. Celý plevel následně snadno vytáhnete. Vytrhávače jsou ideální pro použití proti pampeliškám, různým bodlákům nebo i jiným plevelům.

Jarní péče o trávník: vezměte si na pomoc vytrhávač plevele Xact™
Jarní péče o trávník: vezměte si na pomoc vytrhávač plevele Xact™ (Zdroj: archiv Fiskars)

Co s holými místy?

Pokud je to zapotřebí a na trávníku se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Nejdříve však místo prohrábněte a půdu smíchejte s pískem. Pak teprve sejte, následně prostor uválejte travním válcem a zalijte. Až se nový trávník vyšplhá do výšky 8 až 10 cm, můžete se na něj poprvé vrhnout i se sekačkou. 

Pravidelná zálivka

Ať už jste zaseli trávník nový, nebo pečujete o stávající, pamatujte na závlahu. Sucho trávě dobře nedělá a choulostivé klíčky by mohly brzo doklíčit. Zavlažujte však rovnoměrně, aby z vašeho trávníku nevznikl rybník.

Publikováno: 12. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce