reklama

Napajedla a koupadla pro ptáky: Nedostatek vody trápí ptactvo nejen v období sucha

Ptačí napajedla a koupadla jsou důležitá především v době hnízdění, protože mnozí ptáci se v tomto období jen neradi vzdalují od hnízda a pak je pro ně nedostatek vody velkým problémem, hlavně ve městech. A přitom stačí malá miska s vodou a problém je vyřešen.

Napajedla a koupadla pro ptáky

Samozřejmě nejlepším zdrojem vody jsou pro ptáky přírodní zdroje, ale pokud v místě jejich výskytu, a především hnízdění, chybí, je jen na nás, jak jim pomůžeme. Absence vody totiž může vést k menší úspěšnosti hnízdění nebo ptáci dokonce nezahnízdí vůbec. Jen musíme trochu myslet na to, abychom opeřencům přichystali místo k pití i koupání, které nebude ohrožovat jejich život.

Pozor na kočky

Malé mělké misky můžete postavit kdekoliv v zahradě, jen dejte pozor, aby kolem nebylo husté křoví a vyšší rostliny, kde by na ptáky mohla číhat kočka. Misky tedy pokládejte raději na volné prostranství, asi do vzdálenosti 8 m od vzrostlých stromů a keřů. Pokud použijete opravdu mělké misky, které jsou pro ptačí koupání bezpečné, pak ale je potřeba vodu často doplňovat, rychle vysychá.

Postačí i malá miska
i (Zdroj: pixabay.com)
Postačí i malá miska

Hlubší nádrže na vodu

Nádoby s hlubokou vodou, a především s kolmými stěnami, jako jsou zahradní sudy či vany, mohou být pro ptáky velmi nebezpečné. Především mladí ptáci, s nedostatkem zkušeností, v nich snadno utonou. Proto je potřeba, položit na hladinu plováky z nehoblovaných prken, silnější větve nebo koupací rámy. Koupací rám vyrobíte snadno. Postačí čtyři prkénka, hřebíky připevněná do tvaru čtverce. Ještě lepší je koupací rám s prohlubní uprostřed, kde je pouze mělká voda, ve které se ptáci mohou bezpečně koupat.

Kos se koupe velmi rád
i (Zdroj: pixabay.com)
Kos se koupe velmi rád

Umělá jezírka a rybníčky

Menší vodní plochy na zahradu jistě patří. Umožní vám pěstovat další a nové druhy rostlin a zahradě velmi sluší. V neposlední řadě jimi potěšíte ptactvo z celého širokého okolí. Při budování jezírek myslete na snadný přístup k vodě, který zajistí pozvolné břehy a kameny, vykukující z vody nad hladinu.

Zahradní koupadla a jezírka
i (Zdroj: pixabay.com)
Zahradní koupadla a jezírka

Publikováno: 31. 7. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce