Rádi byste měli rozkvetlé letničky, aromatické bylinky nebo čerstvou zeleninu, ale není kam je dát, protože vaše zahrádka je malá, nebo si můžete vůbec o nějaké nechat jen zdát? Vyrobte pomocí kaskádových truhlíků zahrádku nastojato!
Na zahrádku nastojato budeme potřebovat modřínová nebo borová terasová prkna a překližku, přímočarou pilku nebo kotoučovou pilu, akuvrtačku a akušroubovák, vruty do dřeva se zápustnou hlavou a případně lazuru na povrchovou úpravu.
Vyrobíme si vlastně takový stojan na truhlíky, jenže s pevnou konstrukcí, kterou můžeme opřít o zeď na slunném místě nebo třeba na balkoně. Základem jsou čtyři delší terasová prkna. Výšku zvolíme podle toho, kolik truhlíků chceme naskládat nad sebe i podle toho, kolik máme místa. Důležité je také to, aby se truhlíky pohodlně zalévaly.
Jak při výrobě zahrádky nastojato postupovat
1. krok: boky, čílka i dno truhlíků jsou z terasových prken s drážkováním
Naše truhlíky mají rozměr cca 56×17×12 cm, ale i tyto rozměry si samozřejmě můžete přizpůsobit podle materiálu i místa, které máte. Boky, čílka i dno truhlíku jsou vyrobeny z terasových prken s drážkováním. Drážkování působí jako ozdobný prvek.

2. krok: základní rozměr truhlíku vychází ze šířky a tloušťky prken
Dno tvoří prkno, které je 12 cm široké a 56 cm dlouhé, jeho síla je cca 2,6 cm. Dno je vložené mezi boky, čílka o rozměru 12×8,5cm jsou vložená mezi boky a dno. Základní rozměr vychází ze šířky a tloušťky terasových prken, délku jsme si přizpůsobili.

3. krok: vyrobíme si pod každý truhlík dvě podpěry
Aby truhlíky naplněné zeminou dobře držely, vyrobíme si pod každý z nich dvě podpěry trojúhelníkového tvaru. Váha zeminy se tak lépe rozloží, truhlík se nebude vytrhávat a odklápět od základní kostry. Podpěry na truhlíky vyrobíme jednoduše přeříznutím čtvercového kusu překližky na úhlopříčku.

4. krok: truhlíky sešroubujeme dohromady pomocí vrutů
Jednotlivé truhlíky sešroubujeme dohromady pomocí vrutů do dřeva se zápustnými hlavami. Otvory pro ně si můžeme nejprve předvrtat malým vrtáčkem, aby spoje vypadaly hezky.

5. krok: do dna vyvrtáme dva otvory pro odtok vody
Do dna truhlíků vyvrtáme vždy dva otvory pro odtok vody. I když bychom do truhlíků dávali květníky s podmiskou, pokud je budeme mít např. volně na zahradě u zdi, při dešti by přebytečná voda zůstala v truhlíku a rostliny by uhnily.

6. krok: truhlíky jsou rozmístěny mezi prkny na střídačku
Ve zvolených rozestupech přišroubujeme podpěry pro truhlíky. Kostra je tvořena čtyřmi prkny, truhlíky jsou rozmístěny mezi prkny na střídačku.

7. krok: připevníme truhlíky zezadu přes prkna
Připevníme truhlíky zezadu přes prkna. Na podpěrách budou truhlíky opřené, ale musí být spojeny i s prkny, abychom nemuseli spojovat prkna zvlášť k sobě.

8. krok: truhlíky osázíme rostlinami
Do truhlíků můžeme vložit propustnou fólii a sázet rostliny rovnou do zeminy nebo použijeme plastové truhlíčky, které se do dřevěných vejdou.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 20. 1. 2023, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman