reklama

Rychlení zeleniny a letniček: Netradiční fóliovníky a pařeniště

Počasí raným jarním výsevům semen do volné půdy příliš nepřálo, ale pokud chcete dohnat ztracený čas, máme po ruce nejrůznější chytré nápady, jak jim pomoci. K rychlení se nejčastěji využívají recyklované plasty, které by se jinak vyhodily. Den Země 22. dubna chce poukázat hlavně na neekologičnost plastů na jedno použití.

Rychlení zeleniny a letniček se projeví na výnosu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Největší problém mají oceány, kde končí každý rok kolem 8 milionů tun odpadu. Plasty ročně zabijí milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců a nespočet ryb. Prostřednictvím potravinového řetězce včetně pitné vody se mikroplasty dostávají i do našeho těla, kde narušují hormony a způsobují ranou pubertu a vážná onemocnění ohrožující život.

Rychlení je způsob pěstování rostlin, při kterém se zkrátí doba od vysetí semen do půdy po sklizeň v případě zeleniny či vykvetení, v případě květin, nejčastěji letniček. K tomu se využívají skleníky, pařeniště, fóliovníky ale i netkané textilie a poklopy. Mnohé z nich si můžete vyrobit i sami, stačí jen dobrý nápad.

Jakou zeleninu a květiny můžete rychlit

Pokud má jarní počasí běžný průběh, můžete využívat skleníky, různé poklopy a pařeniště už od půlky března, ale letošní silné mrazy vhodný čas trochu posunuly. Pro rychlení můžete využít hlavně zeleninu s kratším vegetačním cyklem. Nejčastěji je to hlávkový salát a ředkvičky, ale vhodné jsou i kedlubny, rajčata, květák, papriky, salátové okurky či lilek.

Předpěstovaná zelenina
Předpěstovaná zelenina (Zdroj: pixabay.com)

Pro rychlení zeleniny přednostně využíváme speciálně vyšlechtěné odrůdy, v současnosti jsou snadno dostupné prakticky v každém zahradnictví. Z květin se pro rychlení hodí téměř všechny letničky (astry, cínie), s výjimkou těch, které mají kůlový kořen a špatně tak snáší pozdější přesazování.

Jak vysévat

Semínka vysévejte nejlépe do výsevních misek a truhlíků a použijte lehký a vzdušný substrát. Je možné ho vytvořit promícháním vyzrálého, prosátého kompostu s rašelinou, popř. perlitem. Můžete si i zakoupit připravené speciální směsi zeminy s označením "pro výsev". Substrát nasypte do misky, lehce přitlačte a vysejte semínka, která opět zasypete substrátem a lehce přitlačíte.

Semena pak zavlažujte rozprašovačem odstátou vodou, nikdy nepoužívejte vodu studenou. Zavlažujte pravidelně, ale přiměřeně, výsev nesmí přeschnout. Ideální teplota pro klíčení většiny semen je 18 až 25 °C. Dbejte také na pravidelné větrání skleníku či pařeniště, abyste zamezili vzniku plísní. Odolnější druhy rostlin můžete vysévat rovnou do volné půdy a využít pouze lehké překrytí poklopy či netkanou textilií.

Balíky slámy

Měnili jste stará okna za nová a ta stará se vám ještě stále povalují ve stodole či v garáži? Pak máte doma přímo zahradnický poklad. Na výrobu jednoduchého, ale velmi účinného pařeniště vám postačí několik balíků slámy, a právě ta stará okna.

Balíky slámy a vysloužilá okna
Balíky slámy a vysloužilá okna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jednoduchý fóliovník

Tak tohle zvládne každý šikovný kutil. Stačí sešroubovat pevný dřevěný rám, a do něho vyvrtat díry na plastové trubky. Fólii k trubkám pak uchytíte pomocí kousku rozříznuté hadice na vodu.

Jednoduchý fóliovník vyrobíte z fólie a obyčejné zahradní hadice
Jednoduchý fóliovník vyrobíte z fólie a obyčejné zahradní hadice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plastové kryty

Nejrůznější plastové bedny, samozřejmě z plastu čirého, aby měly rostliny dostatek světla, najdete v každém hobby obchodě. Ale využít můžete i šikovné pekáče na koláč, jejichž součástí je i plastový poklop. To je nápad, že?

Plastové kryty jsou skvělými pomocníky
Plastové kryty jsou skvělými pomocníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Průhledné deštníky

Tak tahle móda už je sice dávno pryč a průhledné deštníky už na ulicích často nepotkáte, ale pokud se vám podobný povaluje doma ve skříni, můžete ho využít jako poklop na ochranu mladých rostlinek.

Průhledné deštníky jsou originální
Průhledné deštníky jsou originální (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oblíbené PET lahve

Postačí rozříznutá PET lahev a malý pařníček pro pár semínek je hned na světě. Není nic jednoduššího!

Oblíbené PET láhve
Oblíbené PET láhve (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A zase ty petky

Tohle už je trochu složitější a budování podobného „fóliovníku“ vám zabere dost času. Ale funguje prý naprosto skvěle.

Taková stavba je už vyšší dívčí
Taková stavba je už vyšší dívčí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tak co, už jste si vybrali ten váš zaručený způsob?

Zdroj informací: Pinterest; dumazahrada.cz

Publikováno: 17. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce