reklama

Když rozkvete zlatice, jaro už je tu! Co myslíte, je zlatý déšť zlatice, nebo není?

Když na pružných větvičkách zlatice vyrazí stovky zářivých žlutých květů, je to znamení, že jaro je už definitivně tady. Zlatice neboli forzýtie patří k nejatraktivnějším kvetoucím dřevinám, protože záplava květů se objevuje ještě před rašením listů, takže se nedají přehlédnout. Poradíme, jak se pěstuje a prozradíme, že jestli je zlatice zlatý déšť, nebo není.

Zlatice neboli forzýtie (Forsythia) je opadavý, vzpřímený, bohatě větvený až 4 metry vysoký keř. Dává přednost světlým a slunným stanovištím, ve stínu méně kvete. Na půdu není zlatice přehnaně náročná, vyhovuje jí propustná, výživná a nepříliš suchá ani přemokřená či podmáčená zemina. U nás se nejčastěji pěstuje zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) a její kultivary. Je to kříženec původních druhů zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima).

U nás se nejčastěji pěstuje zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) a její kultivary
U nás se nejčastěji pěstuje zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) a její kultivary (Zdroj: pixabay.com)

Jak se zlatice pěstuje: prořezávání

Důležitou podmínkou každoročního bohatého kvetení je včasné, důkladné a pravidelné prořezávání, protože na starším dřevě nepokvete. Nejbohatěji zlatice kvete na loňských výhonech, a proto ji co nejdřív po odkvětu upravujeme udržovacím řezem. Zkracujeme výhony a zabraňujeme zahuštění rostlin. Pouze odstřihneme vyčnívající či jinak rušící větve. Jednou za tři až čtyři roky keř prosvětlíme - odstraníme nejstarší větve zhruba 10 cm nad zemí. Rostlina dobře zmladí. První rok po tomto zákroku narůstají bujné výhony, které většinou nekvetou. Jednorázový radikální řez se příliš nedoporučuje, neboť keře potom obrostou výhony, které se nepěkně „rozklesávají“. 

Zlatice kvete na loňských výhonech, a proto ji hned po odkvětu prořežeme
Zlatice kvete na loňských výhonech, a proto ji hned po odkvětu prořežeme (Zdroj: istock.com)

Jak se zlatice pěstuje: množení

Zlatice se množí velice snadno hřížením - dlouhý výhon na jaře ohneme a  přichytíme k zemi. Místo ohybu zasypeme zeminou a počkáme, až zakoření. Pak výhon odstřihneme od keře a zasadíme. Nebo stačí na jaře ustřihnout mladý zelený výhon, zasadit do země a za 3 až 4 týdny zakoření. Pak novou sazeničku vysadíme. Kontejnerové  sazenice můžeme sázet brzy zjara, snadno se uchytí. Sazenicím prospěje přihnojení.

Zlatý déšť - štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) je prudce jedovatý keř
Zlatý déšť - štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) je prudce jedovatý keř (Zdroj: istock.com)

Zlatice není zlatý déšť, i když se jí tak říká

Lidově se zlatici říká zlatý déšť, i když tento název náleží jiné rostlině – a tou je jedovatý štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) s nápadnými květenstvími zlatých květů (kvete od dubna do června). Štědřenec je jednou z nejjedovatějších rostlin na našich zahradách. Už jen malé množství sladké šťávy na pokožce způsobí problémy alergikům a pozření i jen několika květů či lusku může být dokonce smrtelné.

Publikováno: 6. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce