reklama

Prvosenka bezlodyžná: Barevná krasavice, bez které by jaro nebylo jarem

Kdo by je nemiloval! Jakmile se v obchodech objeví první prvosenky, známé mnohem více pod názvem petrklíč, všichni bezpečně poznáme, že jaro už je tady. To jarní tajemství, kdy petrklíče dobře prospívají, nám prozradí zahradník Martin Zoun.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak přišly petrklíče ke svému jménu

Jméno petrklíč souvisí s jeho velmi raným kvetením – na svátek Petra, což je 22. února, bývá v přírodě nakvetlých petrklíčů již celkem velké množství a symbolicky tak svými květy, jako krásnými barevnými klíči, otvírají brány jara. I latinské jméno Primula znamená v jednom jeho významů první – tj. označuje, že primule jsou jedny z prvních na jaře kvetoucích rostlin.

Prvosenka bezlodyžná (P. acualis, nebo též P. vulgaris)

Tento druh pochází z Číny. Můžeme jej pěstovat doma v květináčích nebo si udělat jarní sesadbu doplněnou např. větvičkami z kroucené vrby, břečťanem, mechem, kůrou a podobně.

Prvosenky jsou oblíbení poslové jara
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prvosenky jsou oblíbení poslové jara

Při nákupu vybíráme rostliny, které mají pevné, zdravě zelené listy a podíváme se i na spodek květináče, kde bychom odtokovými otvory měli vidět zdravé, bílé, nitkovité kořeny. Substrát musí být mírně vlhký – pokud je suchý, nebo naopak rozbahněný, kořeny mohou být poškozené nebo odumřelé a rostliny dlouho nevydrží.

Také bychom měli vybírat rostliny jen s několika plně rozkvetlými květy a množstvím neotevřených poupat – ty nám pak vydrží ve vhodných podmínkách nakvétat i téměř dva měsíce. Plně rozkvetlé petrklíče jsou v obchodě atraktivní, pokud však nemají poupata, mohou do 14 dnů odkvést a již nenakvetou. 

Prvosenka bezlodyžná má pestrou škálu barev
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Prvosenka bezlodyžná má pestrou škálu barev

Petrklíčům se nejlépe daří na chladnějším světlém místě, při teplotách kolem 15–20 °C, ne na přímém slunci ani ve stínu.  Rostliny musí mít stále vlhký substrát – nesmí ani vyschnout, ani se přelít. Hnojíme jednou za 14 dní hnojivem na balkonové květiny. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semeníků (pokud je ovšem nechceme rozmnožovat) a znovu dobře nakvétaly.

Prvosenka bezlodyžná bílá
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Prvosenka bezlodyžná bílá

Co s odkvetlými petrklíči

Můžeme je přesadit a pěstovat na zahradě. Zasadíme je ideálně do směsi písku, výživné kompostové zeminy a rašeliny v poměru 1:1:1. Tak jako doma bychom je měli umístit na světlé místo, ale ne na celodenní úpal. Mohou růst v trávníku, pod stromy v sadu, jako lem kolem okrasných záhonů, kolem zahradního jezírka, ve skalce atd. – uplatnění najdou ve všech koutech zahrady. Zemina by opět být stále mírně vlhká a od jara do konce kvetení pravidelně hnojíme.

Pozor na zdravé kořínky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pozor na zdravé kořínky

Mnohé z těchto tzv. „pokojových“ primulek však časem ztratí svou původní barvu. U mnohých kultivarů se určitá barva květů zaručeně udrží pouze jednu, dvě sezony a poté rostliny tzv. zplaní a většinou pak mívají žluté květy. I tak nám ale udělají na zahradě radost a můžeme mít dobrý pocit, že jsme je po odkvětu v květináči nevyhodili a nezmařili tak jejich život.

Zdroj informací: bylinkyprovsechny.cz; bylik.cz

Publikováno: 24. 1. 2023, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký