reklama

Potřebujete si pročistit tělo? Vsaďte na česnek medvědí!

Potřebuje si po letošní dlouhé zimě pořádně pročistit tělo a zahnat jarní únavu? Máme pro vás ideální řešení: vsaďte na česnek medvědí (Allium ursinum) a jeho léčivou sílu i skvělou chuť. Brzy na jaře vytváří ve vlhkých lesích bujný zelený koberec, poznáte ho podle typické česnekové vůně. Česnek medvědí si můžete také pěstovat sami, poradíme jak.

Jak česnek medvědí poznáte v lese

Česnek medvědí (Allium ursinum) je asi 30 cm vysoká vytrvalá rostlina s cibulkou; vždy roste v trsech a listy mají zřetelný stonek.  Listy česneku medvědího vyrůstají ze země od dubna, někdy se objeví i dřív. Jasně zelené podlouhle široké listy po odkvětu hynou. Rostlina kvete až uprostřed května a června drobnými bílými květy na delší stopce. Najít tuhle jarní bylinu ve vlhkých lužních lesích není nic těžkého, protože velké plochy svěžích zelených listů jsou nepřehlédnutelné a jejich příjemně česneková vůně se line celým lesem.

Česnek medvědí (Allium ursinum): listy vyrůstají ze země od dubna
i (Zdroj: pixabay.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): listy vyrůstají ze země od dubna

Jak česnek medvědí pěstovat na zahrádce

Pěstování česneku medvědího na zahrádce je snadné a nenáročné. Rostlina se dá množit jak semeny, tak cibulkami. Daří se mu v polostínu na severní straně, můžeme také zvolit například umístění pod ovocnými stromy a podobná místa, kde by se jiným rostlinám příliš nedařilo. Je pouze potřeba česnek častěji zalévat, protože má velmi rád vlhkou půdu. Nejlepší je sehnat si mladé rostliny česneku medvědího a vysadit je v dubnu do řádků 10–20 cm od sebe. Můžete také zasadit na podzim cibulky v trsech po zhruba 10 kusech. Rostlina je samovýsevná a lehce zplaňuje.

Česnek medvědí (Allium ursinum) kvete drobnými bílými kvítky
i (Zdroj: pixabay.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum) kvete drobnými bílými kvítky

Kdy se česnek medvědí sbírá a jak ho uchovat

Nejvhodnější doba ke sběru je duben až květen, v chladnějších oblastech i červen. Ke konzumaci je nejvhodnější čerstvý, protože při sušení a vaření se vytrácí jak vůně, tak chuť i léčivé látky. Pokud však máte velkou úrodu, kterou si chcete uchovat, je dobré listy natrhat na kousky a dát zmrazit nebo je naložit do oleje. Potřebujete-li listy uchovat pár dní, vydrží v lednici zabalené ve vlhké utěrce nebo ve sklenici s vodou.

Česnek medvědí (Allium ursinum): čas sběru je duben až květen
i (Zdroj: istock.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): čas sběru je duben až květen

Proč a jak česnek medvědí pomáhá léčit

Česnek medvědí obsahuje aminokyseliny allicin a alliin, vinylsulfid a esenciální oleje.  Allicin má pozitivní antibakteriální účinek na žaludeční mikroflóru, flavonoidy antibakteriální a antivirový účinek, dále snižují srážlivost krve a pomáhají tak předcházet chorobám srdce a kardiovaskulárním chorobám. Méně se ví, že je bohatým zdrojem vitaminu C: 100 g ho obsahuje 150 mg. V lidovém léčitelství se užívá jako přírodní antibiotikum i mírné projímadlo. Pomáhá léčit mykózy a ničit nežádoucí střevní bakterie, parazity i zlatého stafylokoka. Působí proti závratím, úzkosti a nespavosti, má pozitivní vliv na činnost srdce a podporuje chuť k jídlu. Působí močopudně, čímž čistí ledviny a močový měchýř.

Česnek medvědí (Allium ursinum): ideální bylina pro jarní detoxikaci organismu
i (Zdroj: istock. com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): ideální bylina pro jarní detoxikaci organismu

Léčivé látky v medvědím česneku napomáhají k jarní detoxikaci organismu, a protože mají antioxidační účinky, posilují zároveň  imunitní systém. Je to tedy ideální bylina, kdy potřebujeme po zimě pročistit telo – ostatně traduje se, že to tak dělají i medvědi, kteří dovedou za bylinou putovat i desítky kilometrů, aby si po dlouhém zimním spánku pročistili žaludek, střeva a krev. Rostlinné části se používají čerstvé; sušením totiž česnek medvědí ztrácí účinnost.

Prima medicínka pro jarní pročistění těla

Nadrobno potrhané nebo nakrájené listy (použijte raději keramický nůž) vložte volně až po hrdlo láhve, zalijte 40–50% alkoholem a dobře uzavřete. Nechte asi dva týdny na světlém místě, občas protřepte. Potom sceďte. Užívejte maximálně dvakrát denně 10–15 kapek do vody, mléka nebo čaje. 

Česnek medvědí (Allium ursinum): medicínka pro jarní pročistění těla
i (Zdroj: istock.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): medicínka pro jarní pročistění těla

Česnek medvědí na talíři

Čerstvé listy česneku medvědího se nejčastěji používají podobně jako pažitka a cibulová nať. Mladé jarní listy dobře umyjeme pod tekoucí vodou a jíme čerstvé nebo je můžeme připravit jako pikantní špenát – kratičce ho necháme spařit na páře, pak hned osolíme, opepříme a podáváme. Také ho můžeme připravit jako bylinkové máslo, salát, pomazánku, jarní polévku nebo ho použít při zdobení jídel. Chutné jsou i cibulky česneku. Drobně nakrájené je přidáváme na chléb s máslem, sýrem, slouží také jako koření do polévek, omáček, na brambory a masa.  

Česnek medvědí (Allium ursinum): recept na pesto
i (Zdroj: pixabay.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): recept na pesto

Prima recept na medvědí pesto

100 g listů medvědího česneku, 4 lžíce sekaných piniových oříšků, 6–7 stroužků česneku, 200 ml panenského olivového oleje smíchejte a rozmixujte, osolte, opepřte a nakonec přidejte 100 g strouhaného parmazánu.

Publikováno: 7. 3. 2024, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.