Rozmarné dubnové počasí bývá bouřlivé, vrtkavé, labilní, nevyzpytatelné a často jen obtížně předvídatelné. Jakoby si příroda právě teď chtěla odzkoušet, co všechno je možné. Jasná obloha bývá střídána těžkými mraky, klidné počasí přerušeno neočekávanou bouřkou, teplé proudění se rychle mění v chladné a někdy i mrazivé. Dny letní bývají střídány i chumelenicí. Zima však nakonec svůj zápas prohraje a pro veškerá živá stvoření bude platit: Žij, vzrůstej a rozmnožuj se!
Aprílová zima
První dubnové dny mohou být ve znamení poměrně přívětivého období přicházejícího z konce března, které je známo jako mariánské jaro. Pro první dubnovou polovinu je však mnohem charakterističtější tzv. aprílová zima, která se dostavuje s pravděpodobností až okolo 80 procent. Jde o období teplotně značně rozkolísané, proměnlivé, často chladné až mrazivé. K jakým extrémům může dojít, dokládá např. zápis z knihy Dějiny Trpína a okolí: „Rok 1785 byl mokrý, studený a neúrodný. 11. dubna zmrzl u Poličky kočí i s koněm.“
Rudolfské jaro
Příznivější období by se mělo dostavit asi v polovině dubna v podobě rudolfského jara (Rudolf má svátek 17. dubna), které bývá typické velmi výrazným oteplením. Bohužel však toto období přicházívá s pravděpodobností jen okolo 60 procent a jen zřídka trvá déle než 2 až 5 dnů.
Vojtěšské chladno
Už před 20. dubnem se navrací aprílové počasí z první poloviny měsíce, tentokrát v podobě vojtěšských chladen (Vojtěch má svátek 23. dubna). Jedna pranostika říká: O svatém Vojtěchu, chladno dobytčeti i člověku.
Jiřské jaro
V polovině poslední dubnové dekády však s pravděpodobností opět asi 60 procent bývá toto období přerušeno jiřským jarem (sv. Jiří se slaví 24. dubna). Někdy nastupují často už po několika dnech oteplení floriánská chladna (sv. Florián svátek 4. května). Mohou dokonce přinést i sníh a mrazy, nezřídka napáchají mnoho škody v předčasně rozkvetlých zahradách a sadech. O noci filipojakubské (30. dubna) však zapálíme očistné ohně a vyženeme démony předchozího neuspořádaného a rozháraného období.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 27. 3. 2018, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran