reklama

Víte, co mají společného ladoňka, ladonička a ladoník?

Co mají společného ladoňka, ladonička a ladoník? Jsou si podobné jménem a vzhledem. Velmi brzy zjara poutají pozornost drobné zvonkovité květy ladoňky a ladoničky. Tyhle něžné květiny většinou rozkvétají už v březnu, své hlavičky často vystrkují ještě ze sněhu,a tak se v květu potkávají se sněženkami a bledulemi. To vysoký a nepřehlédnutelný ladoník rozkvétá až na přelomu jara a léta.

Půvabné ladoňky

Ladoňky (Scilla) mají rády slunná místa, ale skvěle prospívají i pod listnatými stromy, protože než ty se olistí, jsou ladoňky už po odkvětu a zatahují se. Báječně se hodí také do trávníků – vyraší dříve, než se zazelená a při sekání už jsou listy ladoňky žluté. To může být dobrým vodítkem pro zahrádkáře - začátečníky, kteří by je chtěli zkusit pěstovat. Skvěle se hodí také do nádob na zahradu i na balkon.

Ladoňka bleděmodrá (Scilla mischtschenkoana)
i (Zdroj: ibulb.com)
Ladoňka bleděmodrá (Scilla mischtschenkoana)

Ladoňky rychle zplaňují, což znamená, že se množí samovýsevem a dceřinými cibulemi, které se v půdě rozrůstají. Pokud chcete ladoňku sami rozmnožit, koncem léta oddělte dceřiné cibule a vysaďte je na nová místa do propustné půdy do hloubky asi 10 cm. Potřebuje vydatnou zálivku. Vzdálenost mezi cibulemi by měla být 6 až 8 cm. Nebo na konci jara můžete semena vysít, což ale trvá i roky, než z nich vyroste dospělá kvetoucí rostlina.

Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)
i (Zdroj: ibulb.com)
Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)

Něžné ladoničky

Vemi podobné ladoňkám jsou ladoničky (Chionodoxa). Z podzemní cibulky vyrůstají dva čárovité listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se ladoničce daří na mírně zastíněném stanovišti, jsou vhodné do skalek. Cibulky sázíme do hloubky 5 – 8 cm, nejlépe do skupin.  Pokud odkvetlé květy neotrháme, snadno se rozšiřuje semeny – roznášejí je mravenci. Existují i v růžových a světle fialových odrůdách.

Ladonička (Chionodoxa)
i (Zdroj: ibulb.com)
Ladonička (Chionodoxa)

Nepřehlédnutelný ladoník

Další podobnou květinou co do jména i vzhledu je ladoník (Camassia), který ovšem kvete až na počátku léta a je vysoký okolo 80 cm. Jinak jsou jeho nároky opět stejné, snadno se množí, jen nesnáší přesazování. Na jaře tvoří ladoník bohaté trsy úzkých, zářivě zelených  přízemních listů, ze kterých v červnu vyrůstají silné stvoly s modrými, fialovými nebo bílými zvonečky. Ladoník vynikne v kompozici suchomilných trvalek. Hodí se na okraje trávníků a do záhonů jako dominanty.

Ladoník (Camassia)
i (Zdroj: ibulb.com)
Ladoník (Camassia)

Prima tip: puškínie ladoňkovitá

Vedle ladoněk a ladoniček vykvétají už koncem zimy i půvabné trsy zvonečků puškinie ladoňkovité (Puschkinia scilloides). Není tak známá, ale cibulky jsou u nás běžně k dostání. I když si ji můžeme klidně splést s ladoňkou, spíše připomíná hyacint. Světlá modř květů je zdobena tmavšími proužky na okvětních plátcích. Na jaře vyžadují dostatek vláhy, v létě naopak sucho.

Puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides)
i (Zdroj: ibulb.com)
Puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides)

Publikováno: 18. 9. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?