reklama

Čemeřice: Jak pěstovat květy, které rozkvetou ještě dřív, než přijde jaro

Čemeřicím (Helleborus) stačí, aby se v zimě na pár dnů oteplilo – a hned rozkvetou. Po ochlazení se květy zase zkroutí a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené znovu předvedly v celé své kráse. Květy si udržují půvab ještě dlouho po odkvětu, protože plátky neopadávají, jen postupně mění barvu do zelené a ve středu vytvářejí tobolky plodů. Víte, jak čemeřice pěstovat a jakou si na zahrádku vybrat?

Bohaté listy i květy čemeřice zdobí zahrádky většinou od února až do konce května. Když vysadíme několik hybridů různých barev a s různou dobou rozkvětu, získáme záhon překrásných květů, které vyniknou ve společnosti nízkých keřů i pod vysokými stromy. 

Čeměřice: jak se pěstuje

Pěstování čemeřice vyžaduje pečlivý výběr stanoviště. I když je to poměrně nenáročná trvalka, slunce v lásce nemá, takže se jí zavděčíme místem v polostínu, pod listnatými keři a stromy, blízko zdí. Rok co rok se bude rozrůstat, takže jí poskytněme dostatek prostoru a nesázejme více čemeřic těsně k sobě. Nejlépe se jí daří v hlubší, humózní, vlhké, ale dobře propustné spíše vápenité půdě (proto se nehodí pod azalky a rododendrony). Během kvetení vyžaduje pravidelnou zálivku, tedy pokud nemrzne. V létě jí přemokření naopak škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob.

Čemeřice jsou jedovaté rostliny, které byly v antických dobách považované za služebnice černé magie. Je fakt, že celá rostlina, zejména pak semena a oddenek obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy. Na čemeřici tedy pozor – po jejím trhání či ošetřování si nesmíme zapomenout pečlivě umýt ruce. Děti k ní raději nepouštíme, aby krásný květ nechtěly ochutnat, to by nemuselo dobře dopadnout.

Čemeřice: kterou si vybrat

Čemeřice mají velkou přednost – jsou schopny se snadno mezi sebou křížit, a proto vzniká velké množství různých odchylek a variací, mnohdy velmi atraktivního vzhledu. Pro začínající zahrádkáře jsou nejvhodnější hybridní druhy, které jsou kříženy tak, aby byly co nejkrásnější i nejodolnější. 

Oblíbená je čemeřice černá (Helleborus niger), která své jméno získala nikoli podle barvy květu (kvete bíle, až odkvete, zezelená), ale podle černé barvy oddenku. Její květy patří ke skutečným otužilcům a bez problémů kvete i v době, kdy zahradu ještě pokrývá sníh.

Čemeřice černá (Helleborus niger)
i (Zdroj: istock.com)
Čemeřice černá (Helleborus niger)

Na našich zahrádkách je velmi rozšířená čemeřice východní (Helleborus orientalis). Výrazné květy, často s kresbou nebo tečkováním jsou v různých barvách od bílé, žluté, zelené, růžové, tmavě červené až po černou.

Čemeřice východní (Helleborus orientalis)
i (Zdroj: istock.com)
Čemeřice východní (Helleborus orientalis)

Přízni se těší velmi raná čemeřice nachová (Helleborus purpurascens), mohutná čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) se zelenými květy s vínovým lemováním a čemeřice zelená (Helleborus viridis).

Čemeřice zelená (Helleborus viridis)
Čemeřice zelená (Helleborus viridis) (Zdroj: pixabay.com)
Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)
Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) (Zdroj: pixabay.com)

Při pěstování čemeřici odstraňujte staré, poškozené a napadené listy a postarejte se, aby měly půdu dostatečně vlhkou.

Zdroj informací: stoplusjednicka.cz

Publikováno: 3. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce