reklama

Rozkvetlá jarní zahrada bez modřenců? Nemyslitelné!

Půvabné kvítky modřenců (Muscari) s nevtíravou vůní oslňují barvou jasného nebe, temného moře i čerstvě napadaného sněhu. Dovedete si představit rozkvetlou jarní zahradu bez modřenců? Kvetou zhruba od března do května a skvěle se jim daří nejen na zahrádce, ale také v nádobách na balkonech a terasách. A taky si je můžete utrhnout do vázy. Poradíme, jak se pěstují a jaké jsou nejkrásnější.

i (Zdroj: ibulb.com)
Oblíbené modřence známe z našich zahrádek

Modřenec (Muscari)  je nenáročná, mrazuvzdorná okrasná cibulovina, které zdobí jarní zahrádky i bakony. Nepřehlédnutelné jsou modřence coby většinou modré obrubníky trvalkových záhonů a cestiček. Výborně se jim daří pod listnatými keři a stromy – než se dřeviny olistí, mají dostatek slunce a dostatečný prostor, aby se rozrůstaly. Nejlépe modřence vyniknou v kombinaci se žlutými tulipány, narcisy a petrklíči.

Modřence vyniknou v kombinaci se žlutými narcisy
i (Zdroj: ibulb.com)
Modřence vyniknou v kombinaci se žlutými narcisy

Modřence se vysazují od srpna až do zamrznutí půdy. Později vysazené cibule však raší a kvetou později a méně. Cibulky sázíme 10 až 15 cm hluboko, raději dál od sebe, protože se rychle rozmnožují a rozrůstají – z toho důvodu, je dobré trsy vždy po dvou až třech letech rozdělit a rozsadit, aby nebyly příliš zahuštěné. A protože jsou modřence opravdu hodně životaschopné, mívají sklon k plevelnatění. Nedivme se proto, když je zjara objevíme i tam, kam jsme je nevysadili. Po odkvětu je můžeme přihnojit trochou kompostu. Listy po odkvětu neodstraňujeme, počkáme až do jejich úplného zežloutnutí, když se zásobní látky přesunuly do cibule. 

Modřenec arménský 

Modřenec arménský (Muscari armeniacum) vyniká intenzivní kobaltově modrou barvou květů; vykvétá postupně od spodních kvítků ke špičce. Protože jeho listy raší už na podzim, je pěkný po celý rok. Odrůda Ocean Magic kvete bílomodře. 

Modřenec arménský (Muscari armeniacum)
i (Zdroj: ibulb.com)
Modřenec arménský (Muscari armeniacum)
Modřenec arménský (Muscari armeniacum) odrůda Ocean Magic
i (Zdroj: ibulb.com)
Modřenec arménský (Muscari armeniacum) odrůda Ocean Magic

Modřenec modrý

Modřenec modrý (Muscari azureum) kvete brzy, hrozny květů se objevují už v únoru. Bíle kvete odrůda Album, odrůdu Mount Hood zdobí tmavě modré květy s bílou čepičkou.

Modřenec modrý (Muscari azureum)
i (Zdroj: ibulb.com)
Modřenec modrý (Muscari azureum)

Modřenec širokolistý

Modřenec širokolistý (Muscari latifolium) vytváří od dubna do května nádherné květy modré barvy s tmavě modro-fialovými spodky; vykvétá sestupně, tedy od špičky květenství dolů. 

Modřenec širokolistý (Muscari latifolium)
i (Zdroj: ibulb.com)
Modřenec širokolistý (Muscari latifolium)

Tip:

Půvab ve váze

Květy si můžeme utrhnout do vázy, ideální je na to modřenec širokolistý; doma vydrží svěží přibližně týden. Stonky seřízneme ostrým nožem, vložíme do nádoby s ledovou vodou a postavíme na chladné místo. Nikdy je nedáváme na přímé slunce.

Zdroj informací: iBulb

Publikováno: 12. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Listárna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Po prázdninové pauze se za námi opět vrací náš všeznalý botanik Václav Větvička s odpověďmi na divácké dotazy.