reklama

Víte, co se o semínku dozvíte ze sáčku? Prozradíme vám to!

Víte, co se o semínku dozvíte ze sáčku? Aby semínko vyklíčilo, pak zdárně rostlo a přineslo kvetoucí nebo plodící rostlinky, musí být především kvalitní. Hodně napoví informace na obale sáčku, ve kterém se prodává, a proto bude dobré, když se v nich vyznáte. Najdete tam totiž všechno důležité, co pro pěstování potřebujete vědět.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na sáčku se semeny se dočtete vše, co potřebujete vědět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Semínka zelenin, bylinek a květin kupujeme v barevných sáčcích. Když je rozstřihneme, najdeme uvnitř menší sáček z třívrstvé fólie papír – hliník – polyetylén. Je neprodyšný a chrání semínka před vlhkostí a zajišťuje jim optimální podmínky.

Přední strana sáčku vás naladí

Přední straně dominuje fotografie, která názorně ukazuje tvar kořene mrkve, barvu ředkvičky, klenutí růžice květáku… Nechybí název druhu i odrůdy zeleniny; u květin piktogramy o životním cyklu – letnička, dvouletka, trvalka, o výšce rostliny i doporučení k umístění (přímé slunce – polostín – stín); u bylinek jsou piktogramy charakterizující využití (konvička s hrníčkem – pro přípravu čajů, mlýnek na koření – pro ochucení jídel). Kytička – ošetřeno proti chorobám označuje moření osiva. Na semínka je v procesu zpracování nanesena vrstvička fungicidu. Ta chrání semínko v nejkritičtější době klíčení před patogenními houbami v půdě. Moření se osvědčí hlavně tehdy, když se při klíčení zhorší klimatické podmínky. Mořené jsou hrách, fazole, většina košťálovin i okurky.

Všechny dostupné informace si dobře pročtěte
i (Zdroj: Eva Venclová)
Všechny dostupné informace si dobře pročtěte

Zadní strana sáčku je popisná

Zásadní je textový popis pěstování a charakteristika odrůdy. Jednoduché a srozumitelné obrázkové piktogramy doporučují termín výsevu, způsob výsevu (do skleníku nebo přímo na záhon), doporučený termín výsadby sazenic, jejich spon, vegetační dobu a předpokládaný termín sklizně nebo kvetení. Přináší i nutné informace o obsahu sáčku a době použitelnosti osiva. Opět je zde název odrůdy, obsah buď v gramech, nebo v počtech kusů semen. Nalezneme zde i číslo partie osiva – něco jako rodný list. Je důležité tehdy, pokud bychom byli s osivem nespokojeni nebo ho museli reklamovat. Podle čísla partie výrobce přesně ví, jaké byly vlastnosti osiva v době balení. U mořených osiv je na zadní straně sáčku uvedeno mořidlo i jeho účinná látka.

Co se vyplatí vědět:

  • Mořené osivo okurek a tykvovitých zelenin obecně nepředkličujte. Při předkličování může dojít ke zvýšení koncentrace mořidla na mladých koříncích a k popálení citlivé kořenové špičky.
  • Doporučení k termínu výsevu a pěstování je orientační a je nezbytně nutné přizpůsobit jej klimatickým podmínkám a počasí.
  • Semínko je živý organismus. Je pouze ve stavu „hibernace“ – klidu a čeká tak, jak je naučeno z přírody, na příhodné podmínky, aby vyklíčilo a přineslo novou generaci.
  • Stárnutí semene ovlivňuje vlhkost a teplota. Čím jsou hodnoty jejich nižší, tím je stárnutí pomalejší.
  • Vlhnutí semínka je omezeno neporušeným vnitřním sáčkem. Po jeho roztržení již tato ochrana nefunguje a semena rychle ztrácejí klíčivost.

Zdroj informací: Eva Venclová

Publikováno: 18. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce