reklama

Co víte o pěstování petrklíčů? Prvosenka jarní v bytě i na zahradě

K prvním kvítkům, které se podílejí na už definitivním vyhnání zimy, patří prvosenka jarní (Primula vulgaris) neboli primule či lidově petrklíč. Co víte o pěstování petrklíčů? Můžeme je pěstovat v bytě, na balkoně i na zahradě. Veselé a hravé kvítky, když je umíme pěstovat a dobře se o ně postarat, nás dokážou báječně naladit na tolik očekávané jaro.

i (Zdroj: 123RF)
Pěstování petrklíčů je docela snadné (Zdroj: 123RF)

Původní a dříve nejrozšířenější byly prvosenky s jednoduchými žlutými květy. Dnes nám dělají radost stále krásnější a výraznější barevné odstíny bílé, oranžové, růžové, červené, modré či modrofialové s nařasenými plnými nebo poloplnými květy, některé druhy jsou jednobarevné, jiné vícebarevné.

Pěstování petrklíčů – prvosenka jarní pěstovaná v bytě

Petrklíče pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny. Při správné péči vydrží zdravá rostlinka, kterou si teď v zimě koupíme, v bytě zhruba jeden měsíc svěží. Každý květ kvete zhruba 5 dní, ale průběžně dorůstají stále nové květy, proto si v obchodě vybereme rostlinu, která teprve začíná kvést. Umístíme ji na chladnější místo (okolo 15 °C) s dostatečným světlem, ale rozhodně ne na přímé slunce. Optimální je okenní parapet v nevytápěné místnosti. Pokud ji přesto použijeme pro dekoraci vytápěných prostor, snažíme se ji dávat do chladnějších částí domácnosti alespoň přes noc.   

Pěstování petrklíčů v bytě
i (Zdroj: istock.com)
Pěstování petrklíčů v bytě

Zaléváme opatrně do misky, nesnáší stálé přemokření, ovšem je potřeba nenechat zeminu v květináči nikdy vyschnout. Petrklíčům svědčí vlhké prostředí, proto je možné do misky pod květináč rozložit pár kamínků. V období květu přihnojujeme jednou za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva. Odkvetlé květní stonky a zažloutlé listy pravidelně odštipujeme; rostlinka bude stále znovu nakvétat a dlouho dobře vypadat.

Správné pěstování petrklíčů začíná nákupem
i (Zdroj: istock.com)
Správné pěstování petrklíčů začíná nákupem

Tip:

Při nákupu rostliny je nejdůležitější, aby byla silná a zdravá. Všímáme si nejen pevnosti květů, ale také poupat pod nimi a dáváme pozor, aby se listech ani na substrátu nevyskytovaly skvrny – známky plísní nebo houbovitých chorob. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina.

Prvosenka jarní na zahradě 

Když petrklíče doma odkvetou (už nenasazují další poupata), umístíme je do chladu, mírníme zálivku a jakmile to počasí dovolí, přesadíme je ven do zahrady na záhon, kde příští jaro vykvetou. Před výsadbou rostliny dobře zalijeme, aby se urychlilo zakořenění. Pak je opatrně z květináče vyjmeme, vložíme do jamky 13–15 cm hluboké a zahrneme vyzrálým kompostem. Ještě vydatně zavlažíme.

Pěstování petrklíčů na zahradě
i (Zdroj: pixabay.com)
Pěstování petrklíčů na zahradě

Na zahradě vypadají prvosenky jarní krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek. Neprospívá jim suché a příliš slunečné stanoviště. Půda je potřeba výživná, neuškodí, pokud se občas přihnojí. Po přesazení rostlinky většinou zaschnou, ale koncem léta a začátkem podzimu nás mohou mile překvapit novými květy. Běžně ale rozkvetou až během března příštího roku. Na zimu rostlinu chraňte chvojím.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 13. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce