reklama

Co víte o pěstování petrklíčů? Prvosenka jarní v bytě i na zahradě

K prvním kvítkům, které se podílejí na už definitivním vyhnání zimy, patří prvosenka jarní (Primula vulgaris) neboli primule či lidově petrklíč. Co víte o pěstování petrklíčů? Můžeme je pěstovat v bytě, na balkoně i na zahradě. Veselé a hravé kvítky, když je umíme pěstovat a dobře se o ně postarat, nás dokážou báječně naladit na tolik očekávané jaro.

Původní a dříve nejrozšířenější byly prvosenky s jednoduchými žlutými květy. Dnes nám dělají radost stále krásnější a výraznější barevné odstíny bílé, oranžové, růžové, červené, modré či modrofialové s nařasenými plnými nebo poloplnými květy, některé druhy jsou jednobarevné, jiné vícebarevné.

Co víte o pěstování petrklíčů: prvosenka jarní v bytě  

Petrklíče pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny. Při správné péči vydrží zdravá rostlinka, kterou si teď v zimě koupíme, v bytě zhruba jeden měsíc svěží. Každý květ kvete zhruba 5 dní, ale průběžně dorůstají stále nové květy, proto si v obchodě vybereme rostlinu, která teprve začíná kvést. Umístíme ji na chladnější místo (okolo 15 °C) s dostatečným světlem, ale rozhodně ne na přímé slunce. Optimální je okenní parapet v nevytápěné místnosti. Pokud ji přesto použijeme pro dekoraci vytápěných prostor, snažíme se ji dávat do chladnějších částí domácnosti alespoň přes noc.   

Co víte o pěstování petrklíčů: prvosenka jarní v bytě
Co víte o pěstování petrklíčů: prvosenka jarní v bytě (Zdroj: istock.com)

Zaléváme opatrně do misky, nesnáší stálé přemokření, ovšem je potřeba nenechat zeminu v květináči nikdy vyschnout. Petrklíčům svědčí vlhké prostředí, proto je možné do misky pod květináč rozložit pár kamínků. V období květu přihnojujeme jednou za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva. Odkvetlé květní stonky a zažloutlé listy pravidelně odštipujeme; rostlinka bude stále znovu nakvétat a dlouho dobře vypadat.

Prima tip na nákup petrklíče

Nejdůležitější je, aby byla rostlina silná a zdravá. Všímáme si nejen pevnosti květů, ale také poupat pod nimi a dáváme pozor, aby se listech ani na substrátu nevyskytovaly skvrny – známky plísní nebo houbovitých chorob. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina.

Co víte o pěstování petrklíčů: prima tip na nákup
Co víte o pěstování petrklíčů: prima tip na nákup (Zdroj: istock.com)

Co víte o pěstování petrklíčů: prvosenka jarní na zahradě 

Když petrklíče doma odkvetou (už nenasazují další poupata), umístíme je do chladu, mírníme zálivku a jakmile to počasí dovolí, přesadíme je ven do zahrady na záhon, kde příští jaro vykvetou. Před výsadbou rostliny dobře zalijeme, aby se urychlilo zakořenění. Pak je opatrně z květináče vyjmeme, vložíme do jamky 13–15 cm hluboké a zahrneme vyzrálým kompostem. Ještě vydatně zavlažíme.

Co víte o pěstování petrklíčů: prvosenka jarní na zahradě
Co víte o pěstování petrklíčů: prvosenka jarní na zahradě (Zdroj: pixabay.com)

Na zahradě vypadají prvosenky jarní krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek. Neprospívá jim suché a příliš slunečné stanoviště. Půda je potřeba výživná, neuškodí, pokud se občas přihnojí. Po přesazení rostlinky většinou zaschnou, ale koncem léta a začátkem podzimu nás mohou mile překvapit novými květy. Běžně ale rozkvetou až během března příštího roku. Na zimu rostlinu chraňte chvojím.

Publikováno: 23. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce